Wiele osób, które rozważają budowę instalacji fotowoltaicznej, jest w rozterce. Z jednej strony od kilku lat ceny za energię elektryczną rosną, a wybuch wojny uświadomił ludziom, że niezależność energetyczna to konieczność. Przeciwdziałanie ociepleniu klimatu również przestało być opcją, a stało się koniecznością. Z drugiej strony stosunkowo wysokie koszty inwestycji i wprowadzenie nowego systemu rozliczeń (net-billingu) działają odstraszająco. Czy więc instalacja fotowoltaiki w 2024 r. będzie opłacalna?
Zalety instalacji fotowoltaicznych
W ramach kampanii społecznej „Dom bez rachunków” zostało opublikowanych sporo materiałów, które promują nowoczesne i ekologiczne rozwiązania architektoniczne, m.in. systemy grzewcze oparte na pompie ciepła oraz fotowoltaikę. Specjaliści wymieniają najważniejsze zalety paneli PV:
- zeroemisyjność – technologia fotowoltaiczna nie ma negatywnego oddziaływania na środowisko ze względu na brak emisji gazów cieplarnianych. Poza tym do jej produkcji nie zużywa się wody (w przeciwieństwie do energetyki konwencjonalnej),
- nieograniczone zasoby – promieniowanie słoneczne, które służy do wytwarzania energii elektrycznej, jest wszechobecne. To samo można powiedzieć o materiałach niezbędnych do produkcji modułów takich jak kwarc,
- bezobsługowość – nie dość, że instalacje fotowoltaiczne nie wymagają nakładów pracy podczas eksploatacji, to jeszcze charakteryzują się długotrwałą żywotnością (25-30 lat). Warunkiem jest jednak prawidłowy projekt instalacji, ale to żadne zaskoczenie – każdy system w budynku wymaga starannego zaplanowania i profesjonalnej realizacji,
- oszczędność – często okres zwrotu inwestycji bez dotacji szacuje się na 8-12 lat,
- bezpieczeństwo energetyczne – własne panele PV zapewniają nieprzerwane dostawy prądu, więc nie ma potrzeby przejmowania się np. letnimi przeciążeniami sieci energetycznej czy innymi niesprzyjającymi okolicznościami,
- szybkość i łatwość instalacji – doświadczona ekipa jest w stanie zakończyć prace nawet w 1-2 dni robocze.
Poza tym ze względu na politykę Unii Europejskiej, osoby zainteresowane budową instalacji fotowoltaicznej mogą spodziewać się korzystnych systemów dofinansowania – dotacji albo niskooprocentowanych kredytów. Warto też rozważyć połączenie paneli PV z inwestycją w „zielone” systemy ogrzewania takie jak pompy ciepła. PORT PC (Polski Ośrodek Rozwoju Technologii Pomp Ciepła) liczy w 2024 r. na stosowne zachęty ze strony rządu, np. taryfy energetyczne dedykowanej użytkownikom pomp ciepła oraz zmiany w systemie rozliczeń dla prosumentów.
Polityka unijna zakłada stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz rozwiązań opartych na OZE. Ogrzewanie i chłodzenie oparte na kotłach gazowych czy węglowych ma zostać całkowicie wyeliminowanie do 2040 roku. Uwzględniając więc ten kierunek rozwoju – montaż fotowoltaiki to pewnego rodzaju inwestycja w przyszłość.
Co z net-billingiem? Postulaty SBF Polska PV
Co jednak z nowym systemem rozliczeń dla prosumentów, czyli net-billingiem? Może on się wydawać nie tylko skomplikowany, ale również niesprawiedliwy. Jednak Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej postuluje o ochronę indywidualnych inwestorów i wprowadzenie korzystnych dla nich rozwiązań:
- gwarantowanej minimalnej ceny odkupu,
- rozliczanie depozytu prosumenckiego bez VAT,
- możliwość pokrycia depozytem wszystkich składników faktury,
- możliwość wypłaty 100% nadwyżek depozytu lub rozliczenia ich w kolejnych latach.
To tzw. czteropak, który ma na celu ochronę instalacji prosumenckich – bardzo ważnego czynnika rozwoju OZE w Polsce.
Źródła:
- https://polskapv.pl/czteropak-dla-prosumenta-propozycja-zmian-w-systemie-rozliczen/. [dostęp online: 23.12.2023].
- https://dombezrachunkow.com/fotowoltaika/porownanie-kosztow-dlaczego-system-fotowoltaiczny/. [dostęp online: 23.12.2023].
- https://dombezrachunkow.com/dom-bez-rachunkow/zalety-zastosowania-systemu-fotowoltaicznego/. [dostęp online: 23.12.2023].
- https://portpc.pl/polski-rynek-pomp-ciepla-po-trzech-kwartalach-2023-r-jakie-sa-perspektywy-wzrostu/. [dostęp online: 23.12.2023].
Podobne tematy
- Co to jest inwerter?
- Jak sprawnie zbudować małą farmę fotowoltaiczną?
- Potrzebujesz własnej studni? Dowiedz się, jakie są rodzaje pomp do przydomowej studni
Ojciec dójki dzieci i szczęśliwy mąż. Od lat buduje i inwestuje na rynku nieruchomości. Posiadam ogromną wiedzę na temat budowy i inwestycji w nieruchomości. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.