Czy komin wentylacyjny musi być ocieplony?

Czy komin wentylacyjny musi być ocieplony?

Podczas izolowania kominka lub komina, jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Po pierwsze, należy rozważyć czy kominek lub komin ma wentylację. Bez odpowiedniej wentylacji kominek może nie być tak wydajny, jak mógłby być. Może to również prowadzić do problemów z wilgocią. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie rodzaje izolacji są dostępne i czy użyć wermikulitu czy bardziej konwencjonalnego rodzaju materiału.

Kominy klasy A są izolowane, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się zewnętrznej części komina

Aby chronić wkładkę przed nagrzewaniem, należy zaizolować komin. Oznacza to zasadniczo, że na wewnętrznej stronie komina umieszcza się grubą warstwę izolacji, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się komina. Istnieje wiele sposobów na zaizolowanie komina. Najprostszą metodą jest użycie preizolowanego wkładu kominowego. Są one dostępne w grubości 1/2″ lub 1/4″, a materiał izolacyjny jest wspierany przez zewnętrzną wkładkę aluminiową. Te systemy wkładów kominowych pozostawiają zerowy prześwit dla nie wyłożonego ceglanego komina. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy wybrać preizolowaną wkładkę kominową, zwłaszcza jeśli komin jest poszarpany lub ciasny.

Komin klasy A jest przeznaczony do odprowadzania wysokotemperaturowych spalin z urządzeń. Rury klasy A są dostępne do użytku ze wszystkimi rodzajami paliwa, w tym z gazem ziemnym. Inne nazwy rur klasy A to rury dwuścienne, rury trójścienne i izolowane rury kominowe. Inną opcją jest B-Vent Komin, który jest metalową rurą używaną do urządzeń gazowych. Kominy te są nadal używane przez wykonawców i są określane jako “B-Class” lub “natural vent”.

Komin klasy A posiada okap, który sięga trzy stopy ponad najwyższy punkt budynku. Urządzenia wykorzystujące gaz o niskiej temperaturze muszą mieć komin, który wystaje co najmniej 10 stóp nad ziemią. Dodatkowo musisz zapewnić, że komin jest chroniony przed wiatrem. NFPA zaleca, aby nie podłączać wielu urządzeń do wspólnego przewodu kominowego. Wynika to z faktu, że gazy spalinowe mogą przechodzić z jednego urządzenia do drugiego, a te przewody mogą przeciekać do domu. Ponadto, wielokrotne podłączenie może spowodować niezadowalający ciąg i może nie zdusić całkowicie ognia w kominie.

Rodzaje izolacji kominów

Kontrola kominów pod kątem odpowiedniej izolacji może chronić konstrukcję, ale także zapewnić prawidłowe funkcjonowanie. Właściwa izolacja komina może zapobiec pożarom. Wielu producentów kominów oferuje izolację kominową w szerokim zakresie typów, aby spełnić konkretne potrzeby. Niektóre materiały są ognioodporne, podczas gdy inne mogą nie być. Ogólnie rzecz biorąc, wyższa wartość R oznacza bardziej efektywną izolację. W przypadku kominów, w których używa się oleju lub węgla, należy rozważyć zainstalowanie produktu wyższej jakości.

Podobne treści:  Co należy przygotować do budowy komina systemowego

Izolacja wkładów kominowych to rodzaj izolacji, która jest przeznaczona do stosowania z metalowymi wkładami kominowymi. Pomaga ona ograniczyć gromadzenie się kreozotu, który jest wysoce łatwopalny i stanowi główną przyczynę pożarów kominów. Zapewnia również lepszy ciąg. Częstym błędem popełnianym przez niektórych właścicieli domów jest nadmierna izolacja wkładu kominowego. Podczas gdy ta metoda może zapewnić doskonałą ochronę, może również z czasem powodować problemy.

Istnieją dwa główne rodzaje izolacji kominów. Kominy chłodzone powietrzem, które są również znane jako kominy z pakietem stałym, mają zazwyczaj średnicę od 8 do 24 cali. Nie posiadają one izolacji. Polegają na cyrkulacji powietrza, aby utrzymać zewnętrzną ścianę chłodniejszą. Wymagają również od jednego do dwóch cali przestrzeni pomiędzy materiałami palnymi. Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się z producentem, aby dowiedzieć się więcej. Certyfikowany instalator może pomóc w doborze odpowiedniej izolacji kominowej dla Twojego domu.

Wermikulitowa izolacja kominowa

Jeśli masz kominek lub piec opalany drewnem, powinieneś rozważyć zainstalowanie wermikulitowej izolacji kominowej, aby poprawić wentylację kominka. Produkt ten utwardza się w półtwardą masę, stanowiąc doskonałą barierę termiczną, jednocześnie dodając nowy poziom wydajności wkładu. Jest trwały, akceptowany przez urzędników prawa budowlanego i waży zaledwie 45 funtów na stopę sześcienną. W Twoim domu można go zainstalować pomiędzy wkładem a murami komina.

Wermikulit jest materiałem niepalnym. Może wchłonąć znaczną ilość wody, może to być nawet 220-325% wagowo lub dwadzieścia do pięćdziesięciu procent objętościowo. Może być stosowany jako izolator dla urządzeń na paliwo stałe, takich jak kominki, a także jest doskonałą opcją dla zewnętrznych przewodów kominowych. Jego niepalność czyni go doskonałym wyborem dla okładzin kominowych.

Materiał ten jest również przydatny w wielu innych zastosowaniach. Jest świetnym izolatorem wokół wkładów kominowych i rur kondensacyjnych, dobrze wchłania wodę. Chociaż wygląda jak mika, gdy jest nieprzetworzony, jest wykonany z mieszaniny różnej wielkości granulek. Wermikulit jest również bardzo przydatny w ogrodnictwie i działa dobrze dla roślin, które potrzebują wilgotnego środowiska. Istnieje kilka korzyści z zastosowania wermikulitu do izolacji kominów.

Podobne treści:  Jak naprawić komin, który wpuszcza dym do domu

Wywietrzniki typu B

Istnieją dwie główne obawy dotyczące wywietrzników typu B w kominie. Po pierwsze, mogą one zakłócać ciąg. Następnie mogą powodować zagrożenie tlenkiem węgla lub pożarem. Po drugie, zbyt duża ilość łuków może zakłócić ciąg. I, mogą nie odpowietrzyć prawidłowo, ze względu na sprzęt wewnątrz. Dlatego ostateczna odpowiedź prawna pochodzi od lokalnego inspektora kodeksu budowlanego. Ponadto, aby zainstalować urządzenie grzewcze lub odpowietrznik, wymagane jest pozwolenie budowlane.

Złącze kominowe jest również znane jako czopuch. Jednak wiele osób odnosi się do tego złącza w sposób luźny. Na przykład, jednościenny metalowy przewód kominowy nie jest bezpiecznym wyborem w przestrzeni łatwopalnej. Podobnie, domowej roboty siatka przeciw owadom nie powinna zakrywać otworu w świetle ognia. Te otwory wentylacyjne nie muszą być izolowane. Na szczęście większość dzisiejszych kominów posiada złącza wentylacyjne typu B.

Innym problemem związanym z otworami wentylacyjnymi typu B w kominie jest to, że są one narażone na działanie czynników atmosferycznych. Może to prowadzić do rdzewienia, zwłaszcza jeśli izolacja znajduje się bezpośrednio przy rurze. W niektórych przypadkach może to nawet prowadzić do pożarów. Innym problemem jest to, że izolacja, która jest umieszczona w stosunku do rury może przewodzić ciepło, co może prowadzić do uszkodzenia rury. Może się to zdarzyć, jeśli rura nie jest chroniona przed żywiołami.

Kondensacja w kominie wentylacyjnym

Jeśli Twój komin wentylacyjny jest zimny, istnieje szansa, że doświadczysz kondensacji. Gdy ciepłe powietrze w Twoim domu ochładza się, styka się z zimnymi ściankami komina. Powstała woda rozszerza się, a z czasem powtarzające się zamarzanie i rozmarzanie powoduje zużycie ścian. Woda może nawet przedostać się do wnętrza komina i spowodować szkody, zwłaszcza jeśli komin wykonany jest z porowatego materiału, takiego jak cegła.

Ten problem jest najbardziej prawdopodobny, jeśli nie masz wkładki kominowej. Te bez wkładów są szczególnie podatne na kondensację. Jednak wkłady utrzymują powietrze wewnątrz komina oddzielone od ścian, co powoduje mniejszą kondensację na ścianach. Ważne jest, aby sprawdzić strukturę komina pod kątem tych problemów przed podjęciem jakichkolwiek napraw. Wykwalifikowany technik będzie w stanie określić, czy jest on podatny na kondensację, czy też nie.

Podobne treści:  Jak ukryć komin przy ścianie w łazience

Podczas gdy powinieneś regularnie sprawdzać komin pod kątem wycieków, możesz również spróbować zapobiec im poprzez naprawę orynnowania. Ponadto należy sprawdzić, czy między dachem a kominem nie ma popękanych lub zniszczonych ołowianych obróbek blacharskich. Nieszczelny dach powinien być również sprawdzony pod kątem wycieków i być może trzeba będzie zatrudnić wykonawcę, aby go naprawić. Problem ten nie jest jednak tak poważny, aby wymagał natychmiastowej naprawy.

Koszt izolacji wkładki kominowej

Zaizoluj wkładkę kominową, aby poprawić wydajność i osiągi. Izolacja komina ma na celu ochronę murów zewnętrznych i zapobieganie pożarom. Proces rozpoczyna się od zainstalowania wkładu kominowego, a jego izolacja może zwiększyć koszty o kilkaset dolarów. Izolacja jest zazwyczaj wylewana lub owijana wokół wkładu i zabezpieczana na górze i na dole. Koszt izolacji wkładu kominowego do wentylacji zależy od wielkości komina i ilości potrzebnej izolacji.

Istnieje wiele różnych rodzajów wkładów kominowych, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Gliniane wkłady kominowe są jednymi z najtańszych, kosztują około 6 do 15 dolarów za stopę kwadratową. Gliniane wkłady nie przewodzą ciepła i wymagają bardzo niewielkiego czyszczenia. Jednak gliniane wkłady kominowe są również notoryczne do pękania pod wpływem wysokich temperatur, co może prowadzić do pożarów domów i uwolnienia tlenku węgla do domu. Z tych powodów należy być świadomym kosztów związanych z wyborem wkładu.

Tradycyjna gliniana wkładka kominowa jest niedroga i łatwa w montażu, ale nie jest długotrwała w przypadku intensywnego użytkowania. Wkłady te są również pracochłonne. Z kolei wkłady kominowe ze stali nierdzewnej kosztują od 60 do 200 dolarów za stopę kwadratową. Wkłady ze stali nierdzewnej są droższe od aluminiowych, ale trwają znacznie dłużej i są łatwiejsze w instalacji. Ponadto gliniane wkłady kominowe są stosunkowo niedrogie i wymagają dekonstrukcji, a do modernizacji dachówek może być konieczne zatrudnienie dodatkowej siły roboczej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *