Przy budowie komina systemowego należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, ale jednymi z najważniejszych są: Zwisające gałęzie, niesolidne przewody kominowe z gliny oraz brak izolacji lub wkładu kominowego. Oto kilka innych rzeczy, o których należy pamiętać:
Zwisające gałęzie
Budując komin systemowy, należy wziąć pod uwagę okoliczne drzewa. Zwisające gałęzie mogą uszkodzić koronę komina lub inne jego elementy. Spadającym gałęziom można zapobiec, montując nasadkę kominową. Jeśli czapka zostanie uszkodzona, możesz mieć problemy z kominkiem. Oprócz uszkodzenia korony i innych części systemu, spadające gałęzie drzew mogą spowodować poważne uszkodzenia murów komina.
Jeśli drzewo rośnie zbyt blisko Twojego domu, musisz je przycinać. Jest to ważny element inteligentnego sadzenia drzew, ponieważ zapobiega to wyrastaniu niebezpiecznych gałęzi ponad dom. Należy również odpowiednio zaplanować przycinanie drzew. Pamiętaj o regularnych usługach przycinania drzew, aby utrzymać gałęzie z dala od domu. Zwisające gałęzie mogą również stanowić zagrożenie dla Twojego samochodu, powodując jego uszkodzenie.
Jeśli nie masz żadnych usług związanych z przycinaniem drzew, powinieneś skontaktować się z lokalną strażą pożarną. Ważne jest, aby usunąć wszystkie martwe liście i inne zanieczyszczenia, takie jak gałęzie na Twoim dachu i kominie. Zapewni to, że palenisko jest czyste i bezpieczne. Gdy nadejdzie czas pracy nad kominkiem, należy sprawdzić, czy nie ma tam zwisających gałęzi. Jeśli są, mogą stanowić zagrożenie pożarowe lub utrudniać prawidłowy przepływ powietrza.
Niesolidne przewody kominowe z gliny
Przewód kominowy z gliny stosowany w kominku jest zazwyczaj wykonany z porowatego materiału. Przewody kominowe z gliny mogą ulegać normalnemu zużyciu. Powierzchnie te mogą ulec uszkodzeniu, wyszczerbieniu lub pęknięciu. Należy je wymienić tak szybko, jak to możliwe. Poza zapobieganiem pożarom komina, przewody te mogą również pomóc w czystym spalaniu. Oznacza to, że we wnętrzu kominka powstaje mniej kreozotu.
Źle wykonany przewód kominowy może również prowadzić do ukrytych uszkodzeń i przecieków. Podczas gdy woda jest powszechnym zagrożeniem dla kominów, uszkodzony przewód kominowy z gliny może być trudny do wykrycia, chyba że dojdzie do pożaru komina. Niezależnie od przyczyny, pęknięcia w glinianym przewodzie kominowym są uznawane za niebezpieczne przez przepisy budowlane. Przewody kominowe wykonane z gliny mogą ulec uszkodzeniu w wyniku ekstremalnych zmian temperatury i klimatu.
Podczas gdy ceramiczne przewody kominowe mogą być dobrym wyborem dla kominków, proces ten jest znacznie bardziej kosztowny. Źle wykonany przewód kominowy z gliny to otwarte zaproszenie dla szkodliwych produktów ubocznych i zatorów, dlatego kluczowe jest upewnienie się, że komin jest strukturalnie zdrowy. Jeśli jest uszkodzony, należy rozważyć zastosowanie metalowej wkładki. Metalowe wkłady wykonane są zazwyczaj ze stali, stali nierdzewnej lub aluminium. Wkłady te mogą pełnić podobne funkcje jak przewody gliniane.
Gliniane wkłady kominowe są najtańsze z trzech wymienionych, ale trudno je zmodernizować. Zastosowanie nowej glinianej wkładki kominowej jest skomplikowane i wymaga przebicia się przez ściany w celu usunięcia starych płytek kominowych. Trudno jest również zainstalować gliniane wkłady kominowe, jeśli masz istniejący komin. Proces ten wymaga dużego nakładu pracy i nie jest opłacalny, ponieważ trzeba wymienić stare dachówki.
Niezależnie od rodzaju urządzenia spalającego paliwo stałe, komin jest niezbędny, aby zapobiec przedostawaniu się nadmiernego ciepła do domu. Jeśli komin nie ma dobrej konstrukcji, ciepło z pożaru może wydostać się przez pęknięcia w glinianej powłoce kominowej lub zniszczone spoiny zaprawy. Jeśli ogień rozprzestrzeni się po całym kominie, może spowodować zapalenie się otaczających go elementów konstrukcyjnych. Pożar komina to sytuacja awaryjna, która jest spowodowana tym, że gorące gazy spalinowe zapalają kreozot, który jest produktem ubocznym spalania drewna. Oprócz powodowania dymu i popiołu, kreozot może również gromadzić się na wewnętrznych ścianach komina.
Brak izolacji
Ważne jest, aby mieć odpowiednią izolację wokół komina, aby zapobiec jego pękaniu. Rury kominowe są narażone na działanie żywiołów, a niewłaściwa izolacja może spowodować ich szybsze zniszczenie. Aby temu zapobiec, należy zainstalować zaślepki nad każdym odcinkiem komina, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do wnętrza rury. Takie nasadki zapobiegają również kontaktowi rury z innymi materiałami palnymi. Jednak to rozwiązanie nie zawsze jest praktyczne i może być nieopłacalne.
W niektórych przypadkach wymagana jest dodatkowa izolacja w celu ochrony muru przed utratą ciepła. Jednakże często mniej opłacalne jest zainstalowanie izolacji podczas początkowej budowy niż dodanie jej później. Z tego powodu ważne jest, aby omówić zalecane wartości R z budowniczym. Po ustaleniu wartości R potrzebnej izolacji, należy ją kupić. Upewnij się, że na etykiecie jest podana odpowiednia grubość. Należy również stosować specjalną izolację dla przestrzeni zamkniętych.
Podczas gdy murowane przewody kominowe nie wymagają izolacji, kominy zewnętrzne wymagają większej ilości izolacji. Ponadto, w kominach izolowanych występuje mniejsza ilość kondensacji i wymagają one mniejszego czyszczenia. Izolowany komin może być lepszym rozwiązaniem, jeśli planujesz używać pieca. Może to pomóc w utrzymaniu temperatury w domu i zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Jeśli myślisz o budowie nowego komina, nie zapomnij o wkładce wykonanej z izolowanej stali nierdzewnej.
Aby upewnić się, że Twój komin jest odpowiednio zaizolowany, sprawdź wartość R izolacji. Jeśli jest ona zbyt cienka, możesz mieć osłabiony komin. Jeśli martwi Cię ta kwestia, powinieneś rozważyć zakup nowego. Wtedy możesz mieć pewność, że jest on bezpieczny i skuteczny. Podczas instalacji izolacji kanałów wentylacyjnych nie zapomnij o pokryciu połączeń taśmą z włókna szklanego. Sprawdź również grubość izolacji.
Zalecane poziomy izolacji zależą od kilku czynników, w tym klimatu, wydajności systemu grzewczego i pożądanej stopy zwrotu. Można uzyskać listę publikacji US DOE, które zawierają dokumenty pomocnicze. Można nawet użyć programu komputerowego ZIP-Code, aby uzyskać szacunkową ilość potrzebnej izolacji. Im więcej izolacji, tym lepiej. Musisz jednak być ostrożny w wyborze poziomu izolacji, ponieważ zły wybór materiału sprawi, że Twój komin będzie tylko przeciekał.
Brak wkładki kominowej
W niektórych przypadkach piec nie pasuje do rury, a wkładka nie ma odpowiedniego rozmiaru. Na szczęście można kupić adaptery do pieców o różnych rozmiarach. Wkładka kominowa musi pokrywać cały komin, od góry do dołu. Jest to niezgodne z przepisami i niebezpieczne, aby po prostu przykleić dwa oddzielne kawałki razem. Na szczęście specjalista może zmierzyć długość komina, aby określić, czy wkładka jest konieczna.
Bez wkładu produkty spalania mogą przedostawać się do domu. Ponadto, jeśli komin nie jest prawidłowo wyłożony, może mieć słaby przepływ powietrza. W rezultacie, przepływ powietrza może być słaby, co może prowadzić do różnych problemów związanych z bezpieczeństwem. Dlatego przy budowie komina systemowego należy bezwzględnie stosować wkładkę kominową.
Budując komin systemowy, należy pamiętać o uwzględnieniu ilości pary wodnej powstającej podczas spalania gazu. Szacuje się, że przy każdym spalaniu uwalniane są dwie stopy sześcienne pary wodnej. W starych, nieefektywnych urządzeniach grzewczych, ta para wodna była wysyłana w górę komina bez odpowietrzania. Jednak nowe, wysokowydajne grzejniki nie oddają tyle ciepła do komina. Z tego powodu para wodna ze spalania nie może być wypchnięta na zewnątrz, kondensuje się na ścianach komina. Ta kondensacja powoduje niszczenie ścian i może stanowić zagrożenie dla całego systemu.
Przy budowie komina systemowego należy uwzględnić wysokość paleniska przy pomiarze całkowitego efektu kominowego w niskich temperaturach. Pojedynczy pomiar temperatury spalin spowoduje, że temperatura będzie wyższa niż średnia dla całego systemu, co spowoduje, że ciąg będzie wyższy niż rzeczywista liczba. Dodatkowo, w przypadku wykonania pojedynczego pomiaru punktowego, straty ciepła przez komin znacznie zawyżą prognozowany ciąg. Należy to zrobić w celu określenia właściwej wysokości systemu wentylacyjnego, ale należy pamiętać, że lokalne przepisy mogą się różnić.
Podobne tematy
- Jak zbudować komin systemowy krok po kroku
- Jaki materiał jest najlepszy na komin wentylacyjny?
- 8 zalet ceramicznych systemów kominowych. Sprawdź je!
Ojciec dójki dzieci i szczęśliwy mąż. Od lat buduje i inwestuje na rynku nieruchomości. Posiadam ogromną wiedzę na temat budowy i inwestycji w nieruchomości. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.