Czy styropian jest dobrym izolatorem ciepła?

Czy styropian jest dobrym izolatorem ciepła?

Istnieją trzy główne rodzaje izolacji styropianowej: styropian, celuloza i styropian ekspandowany. Chociaż każdy z tych materiałów jest skuteczny w izolowaniu ciepła, różnią się one zdolnością do opierania się przewodzeniu ciepła. Styropian ekspandowany i celuloza to dwa popularne rodzaje izolacji styropianowej.

Styropian

Można się zastanawiać, dlaczego styropian jest świetnym izolatorem ciepła. Materiał ten składa się z miliardów kieszeni powietrznych, które pomagają mu blokować przenoszenie ciepła na inny obiekt. Wyobraź sobie suszarkę do włosów skierowaną na przeciwległą stronę pokoju. Spodziewałbyś się, że będzie ona dmuchać w kierunku celu, ale nie dotrze do niego, ponieważ styropian blokuje powietrze.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wybierają styropian do izolacji. Jest tani, lekki i można go formować, co czyni go popularnym wyborem dla wielu zastosowań. Styropian jest lepszym izolatorem ciepła niż wiele innych materiałów, takich jak karton, wełna, bele słomy i drewno. Użycie styropianu do izolacji domu lub biura pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania i chłodzenia.

XPS

Najczęstszym zastosowaniem XPS jest izolacja z płyt piankowych. Materiał ten jest dobrym izolatorem ciepła, choć jego przewodność cieplna jest stosunkowo niska, a także jest odporny na promienie UV. Ma jednak kilka wad. Jedną z nich jest ograniczony zakres wytłaczania. Jest to wada, ale można dokonać kompromisu poprzez zastosowanie bardziej wytrzymałego produktu, który jest również przyjazny dla środowiska.

Podobne treści:  W jakiej temperaturze najlepiej klei się styropian?

XPS jest wytwarzany z małych, jednakowej wielkości kulek polistyrenu, które są wytłaczane w procesie. W rezultacie otrzymana płyta izolacyjna jest bardzo sztywna, z jednolitymi rozmiarami, zamkniętymi komórkami. Inną godną uwagi zaletą XPS jest to, że jest ona wyjątkowo odporna na wchłanianie wody. Ponieważ pianka XPS ma niską przewodność cieplną, doskonale nadaje się do stosowania w budynkach o dużej ilości wody.

Celuloza

Celuloza to świetny izolator cieplny, który występuje w postaci luźnego wypełnienia. Najczęściej stosuje się ją na poddaszach, ale można ją również stosować w ścianach. Wykonawcy używają maszyn wdmuchujących, aby ją zainstalować. Możesz również wypożyczyć sprzęt, jeśli jesteś majsterkowiczem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o celulozie i jej zaletach.

Podobne treści:  Jak pozbyć się pozostałości styropianu z trawy

Główną przewagą celulozy nad styropianem jest jej wysoki poziom elastyczności. Jej stosunek wytrzymałości do wagi jest osiem razy większy niż stali. Nanowood powstał poprzez usunięcie ligniny, która działa jak przewodnik ciepła. Dzięki temu produkt stał się izolujący i biały, odbijający światło. Nie jest on jednak jeszcze powszechnie wykorzystywany do tego celu.

EPS

EPS to termoplastyczny materiał, który powstaje w wyniku stapiania sześciokątnych cząstek. Jest on podobny do XPS, rodzaju pianki, która w swoich właściwościach użytkowych jest zbliżona do EPS. Kiedy jest wypełniony powietrzem, EPS działa jako doskonały izolator ciepła i może pomóc Ci zaoszczędzić energię i pieniądze poprzez zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i chłodzenie. EPS jest szeroko stosowany w budowie domów, projektach przebudowy i na strychach.

EPS jest świetnym izolatorem ciepła ze względu na jego niewiarygodnie wysoką odporność termiczną. Pozwala to specjalistom od projektowania budynków zmaksymalizować wydajność energetyczną przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej izolacji powłoki budynku. Jeśli chodzi o wartość R, im wyższa liczba, tym lepiej. EPS zapewnia wartość R między 3,6 a 4,2 na cal. Zapewnia to wysoki poziom efektywności energetycznej, co jest niezbędne w projektach komercyjnych.

Podobne treści:  Czy można podgrzewać polistyren w mikrofalówce?

Polistyren ekstrudowany

Polistyren ekstrudowany (XPS) to materiał o wysokiej izolacyjności, który jest powszechnie stosowany w budownictwie. Z reguły instalowany jest na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych i stanowi skuteczną obronę przed utratą ciepła. Termin “EPS” może być czasem mylący, ponieważ jest to ten sam materiał co polistyren ekspandowany, ale różnią się one procesem produkcji.

Jego przewodność cieplna, czyli ilość ciepła przekazywanego przez materiał, mierzona jest w watach na mK. Im niższa liczba, tym lepiej. Polistyren ekstrudowany jest jednak droższy niż jego ekspandowany odpowiednik. Niezależnie od tego, który materiał wybierzemy, możemy być pewni, że produkt będzie spełniał swoje zadanie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *