Charakterystyka rur PE – dlaczego warto?
Rury PE to produkt wykonany z polietylenu. Z uwagi na szereg właściwości, takich jak wytrzymałość, odporność na korozję i uszkodzenia czy elastyczność doskonale sprawdzają się w instalacjach wodnych, kanalizacyjnych czy gazowych. Szeroki wybór rozmiarów pozwala dopasować rury PE do konkretnych wymagań inwestycji – także przemysłowych.
Główną zaletą rur PE jest ich bardzo wysoka trwałość, przystępna cena oraz duże możliwości zastosowań. Nie odkłada się na nich kamień i są odporne na działanie kwasów oraz zasad, co sprawia, że rury PE do wody pitnej sprawdzają się doskonale. Warto wiedzieć, że polietylen nadaje się jedynie do przepływu wody zimnej. Jego żywotność to nawet 50 lat, a po tym czasie może być w całości poddany recyklingowi.
Gdzie najczęściej stosuje się rury PE?
Rury PE mają bardzo szeroki zakres zastosowania, jednak najczęściej stosuje się je w instalacjach związanych z przesyłaniem lub dystrybucją wody. Używa się ich do budowy sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, do odprowadzania wody deszczowej lub do przesyłania wody pitnej – zarówno w budynkach prywatnych, jak i przemysłowych oraz w instalacjach miejskich. W dużych inwestycjach stosuje się np. rury pe 100 rc, które wyróżniają się odpowiednio większymi wymiarami. Więcej można dowiedzieć się na stronie: https://agru-frank.pl/produkty/ksztaltki-i-rury-agruline-pe-100-rc/rury-pe-100-rc-14.
Dobór odpowiedniego rozmiaru rur to najważniejsza kwestia przy wyborze produktu. Wymiary rur pozwalają dopasować je do instalacji wodnej, która jest znormalizowana i ściśle określona w projekcie wykonawczym.
Ponadto właściwości polietylenu sprawiają, że rury PE mogą być wykorzystywane w takich dziedzinach przemysłu, jak spożywcza, kosmetyczna, chemiczna czy motoryzacyjna.
Łączenie rur PE – na czym polega?
Prawidłowe działanie i wykorzystanie właściwości rur PE w dużej mierze zależy od prawidłowego ich połączenia. Można to zrobić na dwa sposoby:
- połączenie stałe – oznacza, że po połączeniu nie można już rozdzielić rur. Ich demontaż wymaga zniszczenia rur. W tym kryterium wyróżniamy łączenie zaciskowe, zgrzewanie, czy klejenie przewodów,
- połączenie rozłączne – w tym przypadku możliwe jest wielokrotne łączenie i demontowanie orurowania bez niszczenia rur. Zaliczamy do nich połączenia gwintowe, kielichowe i kołnierzowe.
Najpopularniejszym sposobem łączenia rur PE jest ich zgrzewanie lub połączenie zaciskiem. Zgrzewanie polega na rozgrzaniu powierzchni rur oraz kształtek do odpowiedniej temperatury i kiedy materiał robi się elastyczny łączy się ze sobą poszczególne elementy w nierozerwalną całość. Innym sposobem zgrzewania jest tzw. zgrzewanie doczołowe. Stosuje się do tego zgrzewarkę w formie rozgrzanej płyty, którą podnosi się temperaturę na końcówce rury, a następnie usuwa i przykłada drugą rurę, aby się ze sobą zespoiły.
Podobne tematy
- Jakie pompy najlepiej sprawdzą się do ścieków przemysłowych?
- Opakowania Termoformowane: Wykorzystanie, Zalety i Przyszłość
- Jakie są różnice pomiędzy rodzajami bram przemysłowych?
Ojciec dójki dzieci i szczęśliwy mąż. Od lat buduje i inwestuje na rynku nieruchomości. Posiadam ogromną wiedzę na temat budowy i inwestycji w nieruchomości. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.