Jak często czyścić komin przy ogrzewaniu gazowym

Jak często czyścić komin przy ogrzewaniu gazowym

Najlepszym sposobem na zapewnienie, że Twój komin jest wolny od nagromadzenia kreozotu jest jego regularne czyszczenie. Można kupić szczotkę z długim włosiem, która może być przymocowana do odcinka rury, którą wkłada się do kominka. Przymocuj szczotkę do tej części rury i zacznij szorować w górę i w dół przewód kominowy. Jeśli masz kominek w piwnicy, możesz użyć małego szpadla, aby usunąć kreozot i sadzę z wejścia do komina. Alternatywnie można wyczyścić komin za pomocą odkurzacza sklepowego lub uchwytu przepustnicy.

Inspection

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają, aby właściciele domów czyścili swoje kominy co roku. Ale oprócz kominów podłączonych do grzejników gazowych, właściciele domów powinni również czyścić swoje piece i systemy wentylacyjne pieców, ponieważ są one ważne dla bezpieczeństwa ich domów. Niewykryta wada tych systemów może prowadzić do kosztownych napraw, a nawet do pożaru komina. Jeśli planujesz modernizację systemu grzewczego, powinieneś poddać go kontroli co najmniej raz w roku.

Zgodnie z kodeksem National Fire Protection Association (NFPA), komin musi być kontrolowany i czyszczony co roku. Ponadto, co najmniej raz w roku należy poddać piec przeglądowi. A jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz skontaktować się z profesjonalistą od kominów. W wielu przypadkach jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy twój system kominowy wymaga czyszczenia, jest poddanie go czyszczeniu. Są jednak sytuacje, w których regularne czyszczenie komina jest wygodniejsze.

Czyszczenie

Gazowy system grzewczy nie wymaga regularnego czyszczenia. Jednak nadal należy go sprawdzać i czyścić, zwłaszcza jeśli minęło trochę czasu od jego czyszczenia. Gaz i wilgoć łączą się tworząc nagromadzenie, które z czasem pogorszy stan przewodu kominowego. Czyszczenie komina może zaoszczędzić sporo pieniędzy i zapobiec pożarowi. Tak więc, czyść swój komin i zapewnij bezpieczeństwo swojej rodzinie!

Podobne treści:  Czy komin wentylacyjny musi być ocieplony?

Choć czyszczenie komina przy ogrzewaniu gazowym nie jest konieczne, jeśli korzystasz z pieca olejowego, to i tak kluczowe jest pozbycie się osadzającej się w nim sadzy. Takie nagromadzenie może być niezwykle niebezpieczne i kosztowne w czyszczeniu. Piece gazowe różnią się jednak od olejowych pod wieloma względami. Na przykład te drugie produkują większą ilość pary wodnej niż te pierwsze, co może prowadzić do większej kondensacji i gromadzenia się sadzy.

Harmonogram przeglądów

Najważniejszym aspektem konserwacji kominów w przypadku urządzeń grzewczych zasilanych olejem i gazem jest przewód kominowy. Coroczna kontrola jest konieczna, aby zapewnić solidność i brak niszczących osadów oraz zapewnić prawidłowe odprowadzanie szkodliwego tlenku węgla i sadzy. Podczas corocznego czyszczenia wykonuje się odczyt ciągu kominowego w celu określenia prawidłowego ciągu przez system kominowy. Konserwacja ta nie jest wykonywana przez firmę naftową lub gazową.

Jeśli nie miałeś kontroli kominiarskiej w ciągu ostatniego roku, lub jeśli niedawno kupiłeś nowy dom, nadszedł czas, aby zaplanować spotkanie. Nowe domy z kominkami mogły nie mieć przeglądu kominowego, co spowodowało nagromadzenie kreozotu i zanieczyszczeń trudnych do wykrycia, więc nie czekaj aż stanie się coś poważnego. Inspekcję kominową należy wykonać przed zmianą systemu ogrzewania lub instalacją nowego pieca lub wkładu.

Podobne treści:  Jak określić czy spoinować komin klinkierowy

Narzędzia używane do czyszczenia

Podczas czyszczenia komina z ogrzewaniem gazowym ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Właściwe narzędzia do czyszczenia komina mogą pomóc uniknąć niebezpieczeństwa pożaru, jakim jest nagromadzenie kreozotu. Możesz użyć szczotki, aby usunąć kreozot z przewodu kominowego, ale istnieje szansa, że część z niego może również gromadzić się w komorze dymowej. Aby uniknąć tego problemu, należy użyć szczotki przeznaczonej do komory spalania. Włosie szczotki do komory dymowej jest sztywniejsze i nadaje się do czyszczenia trudnych zakamarków i szczelin.

Czyścik kominowy jest profesjonalnym narzędziem zaprojektowanym do bezpiecznego usuwania zanieczyszczeń i kreozotu z przewodu kominowego. Środki czyszczące dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego nie dorównują profesjonalnym narzędziom i mogą nie mieć wystarczającej mocy, aby skutecznie usunąć kreozot. Profesjonalny kominiarz będzie miał dostęp do narzędzi, które są zaprojektowane tak, aby pasowały do każdego komina. Czyściciele kominów mają szczotki, które pasują do każdego rozmiaru komina, co pozwala im z łatwością usuwać zanieczyszczenia i kreozot oraz zapobiegać pożarom kominów.

Niebezpieczeństwo pożaru komina

W przeciwieństwie do kominków opalanych drewnem, gazowe systemy grzewcze nie wytwarzają bałaganu w postaci osadów kreozotu, które mogą spowodować niebezpieczny pożar komina. Jednak ryzyko pożaru komina pozostaje. Nawet jeśli gazowy system grzewczy nie wytwarza widocznej sadzy, niewidoczne problemy mogą zżerać wnętrze komina. Może to nastąpić, gdy system wentylacyjny nie jest wyłożony lub gdy komin ma niewłaściwą wielkość.

Oprócz wydostawania się toksycznych spalin z komina, niebezpieczne gazy mogą również przedostawać się do pomieszczeń mieszkalnych przez najmniejsze otwory. Jednym z takich trujących gazów jest tlenek węgla. Jest on bezwonny, bez smaku i bezbarwny i może nawet spowodować utratę przytomności u osoby, która nie posiada detektora tlenku węgla. Jeśli masz w swoim domu kominek gazowy, pamiętaj o zainstalowaniu nasadki kominowej, abyś nie musiał się martwić o pożar komina.

Podobne treści:  Jak czyścić komin ceramiczny

Czy powinieneś poddać go inspekcji

Istnieją dwa poziomy inspekcji kominów. Pierwszy poziom kontroli obejmuje zewnętrzną część komina i urządzenia, w tym przewód kominowy. Określa, czy system jest czysty, wolny od zanieczyszczeń i wolny od blokad. Inspekcja poziomu drugiego obejmuje skanowanie wideo wewnętrznych powierzchni komina. Inspekcja poziomu drugiego jest zalecana, jeśli urządzenie, przewód kominowy lub komin zostały w jakikolwiek sposób zmienione lub jeśli zamierzasz sprzedać dom.

Nowy komin powinien być kontrolowany co dwa do pięciu lat. Jeśli komin jest wykonany ze stali nierdzewnej lub FuranFlex, nie trzeba go często kontrolować. Jeśli okładzina wykonana jest z gliny, jest podatna na korozję. Jeśli jest skorodowana, należy ją wymienić na mocniejszy materiał. Komin podłączony do kotła gazowego lub olejowego powinien być kontrolowany co najmniej raz w roku.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *