Jak sprawdzić czy dach jest dobrze zaizolowany

Jak sprawdzić czy dach jest dobrze zaizolowany

Kiedy patrzysz na dom, jest kilka oznak, że dach jest słabo zaizolowany. Powinieneś szukać tam lodowych, gołębi, szumiących rogów i obwisłych gontów. Jeśli zauważysz którąś z tych rzeczy, powinieneś rozważyć wymianę dachu. Istnieje również kilka innych sposobów sprawdzenia, czy dach jest odpowiednio zaizolowany.

Tamy lodowe

Istotne jest sprawdzenie, czy dach jest zaizolowany pod kątem występowania tam lodowych, jeśli obawiasz się utraty ciepła na poddaszu. Tamy lodowe mogą powodować przeciekanie wody na poddasze i stwarzać problemy z wilgocią w niewidocznych miejscach domu. Gdy tworzą się tamy lodowe, śnieg i roztopiony lód z dachu może gromadzić się na spodniej stronie dachu, powodując kapanie.

Choć tamy lodowe mogą wyglądać jak problem estetyczny, prawdziwą szkodą jest woda, którą powodują. Woda, która wycieka z dachu domu, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym astmy i przewlekłych alergii. Chociaż usunięcie zapory lodowej może rozwiązać problem, nie zawsze jest praktyczne dokonywanie poważnych napraw podczas najzimniejszej części roku. Lepiej jest zapobiegać powstawaniu zapór lodowych, stosując się do prostych wskazówek dotyczących konserwacji.

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu lodu jest sprawdzenie, czy dach jest dobrze zaizolowany przed lodem. Można to sprawdzić, obserwując, czy w pobliżu okapu nie ma dużych sopli i czy przez sufit nie dostaje się woda. Jeśli uważasz, że możesz mieć zaporę lodową, powinieneś usunąć lód z dachu za pomocą grabi dachowych, dostępnych w większości sklepów z narzędziami. Podczas gdy sól kamienna i chlorek sodu mogą uszkodzić gonty, chlorek wapnia i potasu są bezpiecznymi i skutecznymi materiałami do roztapiania lodu.

szumiące rogi

Szumiący róg to tajemniczy dźwięk. Podobno słychać go w wielu miastach, w tym w Bristolu w Anglii i w Largs w Szkocji. Jest on zgłaszany od lat 50. XX wieku, a niektórzy ludzie, którzy nigdy nie słyszeli czegoś takiego, określili go jako dudnienie lub szum o niskiej częstotliwości. Istnieje kilka teorii na temat źródła tego dźwięku, w tym, że jest on spowodowany zanieczyszczeniem hałasem.

Szumiący dźwięk jest najczęściej powodowany przez szwankującą sprężarkę lub silnik elektryczny w dmuchawie. Jednak przyczyna innych odgłosów trąbienia nie zawsze jest tak jednoznaczna. Na przykład zużyta złączka hydrauliczna lub zawór sterujący mogą powodować brzęczenie. Inne źródła trąbienia to luźne złączki, silniki zewnętrzne, a nawet gęsi.

Podobne treści:  Jak zaizolować dach z blachy krok po kroku

gołębie

Jeśli gołębie powodują bałagan na Twoim dachu, pierwszym krokiem jest powstrzymanie ich przed założeniem gniazda. Aby to zrobić, zablokuj miejsca gniazdowania za pomocą drewnianych bloków pomalowanych na ten sam kolor co dach i wykończenie. Umieść bloki na poddaszach, w otworach wentylacyjnych i okapach. Możesz również umieścić potłuczone szkło i kawałki cegieł w miejscach, gdzie gromadzą się gołębie. Materiały te powinny być na tyle solidne, aby gołębie nie mogły się na nich zagnieździć.

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się gołębi jest użycie aktywowanego ruchem strumienia wody. Działa on dobrze na dziką zwierzynę i bezpańskie zwierzęta. Rozpylanie strumienia zmusi gołębie do opuszczenia obszaru, ale jeśli nie możesz ich wyszkolić do opuszczenia, mogą po prostu przenieść się w inne miejsce. Alternatywnie możesz użyć pułapki lub otruć gołębie wypuszczając je z gniazd.

Gołębie zakładają gniazda pod okapem dachu. Mogą również spędzać czas na patio, balkonie lub na gzymsie okna. Możesz również sprawdzić, czy wokół kominów i lukarn nie ma śladów gniazdowania. Gołębie często zostawiają dowody na to, że gnieżdżą się w danym miejscu. Aby rozwiązać problem, można użyć drutu, ale może on być trudny do umieszczenia i zabezpieczenia.

Sople

Zima na północnym wschodzie jest zimna i mokra, a sople to klasyczny widok. Tworzą się one na linii kroplowej dachu, gdy śnieg topnieje wyżej i zamarza. Choć są piękne, są również oznaką słabej izolacji poddasza. Oto kilka wskazówek, jak określić, czy Twój dach jest dobrze zaizolowany, gdy pojawiają się sople.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, gdzie znajdują się sople na Twoim dachu. Czy znajdują się one w pobliżu wejścia? Jeśli nie, być może trzeba będzie dokonać napraw. Sople mogą również blokować rynny, powodując cofanie się wody. To może prowadzić do przecieków na dachu. Ważne jest, aby upewnić się, że nie zrywasz tych sopli, bo możesz spowodować dalsze uszkodzenia dachu.

Podobne treści:  Jak odtłuścić dach przed malowaniem

Sople mogą wyglądać pięknie, ale są kosztownym problemem. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na rachunku za prąd, powinieneś rozważyć wymianę izolacji na poddaszu. Jeśli okaże się, że w danym miejscu występuje nadmierna ilość sopli, można użyć zmiętej gazety lub orzeszków ziemnych do wypełnienia szczeliny. Alternatywnie można dodać izolację do całego dachu za pomocą starych poduszek.

Sople powstają, gdy śnieg na dachu topnieje i spływa w dół po okapie i nadwieszeniu. Tam woda ponownie zamarza i gromadzi się wzdłuż krawędzi dachu. W rezultacie powstaje zapora lodowa. Kiedy tworzą się zapory lodowe, woda może spowodować poważne uszkodzenia dachu, ponieważ rozrywa rynny i gonty. Może nawet spowodować poplamione wodą sufity i łuszczącą się farbę.

Przecieki powietrza

Aby dowiedzieć się, czy dach jest dobrze zaizolowany, należy wykonać szereg testów. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy dach jest odpowiednio zaizolowany, jest wykonanie testu dotykowego. Spróbuj dotknąć wnętrza domu, aby poczuć, czy powierzchnie są suche lub ciepłe. Jeśli te testy ujawnią, że dom nie jest odpowiednio zaizolowany, czas zatrudnić profesjonalistę.

Dodawanie izolacji nie jest dobrym pomysłem na małym dachu, ponieważ nie ma tam zbyt wiele miejsca na wentylację i izolację. Być może trzeba będzie zastosować izolację wdmuchiwaną, piankę natryskową o zamkniętych komórkach lub sztywną płytę o niskiej przepuszczalności. Należy również dokładnie uszczelnić wszystkie połączenia i legary, aby zapewnić, że powietrze nie będzie uciekać. Po zainstalowaniu tych materiałów należy je uszczelnić, aby zapobiec przeciekom powietrza.

Innym sposobem sprawdzenia, czy dach jest dobrze zaizolowany, jest szukanie smug dymu. Dym pochodzi z podejrzanych miejsc przecieków powietrza. Źródło dymu może być tak małe jak ołówek lub może wypełniać cały dach. Oprócz zauważenia dymu, ważne jest również, aby szukać opuszczonych urządzeń dachowych, które mogą przeciekać powietrze. W takich przypadkach może być konieczna wymiana całego poszycia, dodanie kolejnej bariery powietrznej i związanie nowej bariery powietrznej.

Podobne treści:  Jak zrobić dach z poliwęglanu

Chociaż dobry dach może być dobrze zaizolowany, nie powstrzyma on utraty ciepła. Nawet jeśli dach jest prawidłowo zainstalowany i konserwowany, szczeliny między sufitem a dachem mogą pozwolić na unoszenie się ciepłego powietrza i jego dyfuzję do powietrza otaczającego dom. Należy okresowo sprawdzać, czy w izolacji nie ma żadnych szczelin. Najbardziej podatne na szczeliny są miejsca wokół rur, okablowania i lamp. Jeśli podejrzewasz przeciek, zleć sprawdzenie dachu profesjonaliście.

Słabo zaizolowany dach

W zimie ciepło uciekające ze słabo zaizolowanego dachu może roztopić dolną warstwę śniegu i zamrozić ją w grubą warstwę lodu. Jest to znane jako zjawisko lodowej zapory. Słaba izolacja może spowodować, że jedna czwarta ciepła z domu ucieka przez dach i poddasze, powodując niewygodną i kosztowną sytuację. Tamy lodowe są często widoczne jako przerośnięte sople. Nie tylko niszczą one dach, ale także stwarzają większe problemy w przyszłości.

Najlepszym sposobem na określenie, czy Twój dach jest słabo zaizolowany, jest sprawdzenie, czy nie ma na nim roztopionego śniegu. Chociaż sople wyglądają malowniczo zimą, są wskaźnikiem nieszczelności dachu. Jeśli Twój dach nie jest odpowiednio zaizolowany, śnieg będzie topniał znacznie szybciej, powodując powstawanie tam lodowych i topnienie śniegu. Może to doprowadzić do zawalenia się dachu, szczególnie w miejscach, w których występują obfite opady śniegu.

Słabo zaizolowane dachy mogą kosztować Cię nawet trzydzieści procent ciepła w Twoim domu. Na szczęście, izolacja dachu jest stosunkowo niedroga i szybko zwróci się inwestycja. Co więcej, można ubiegać się o dotacje na izolację w regionie Brukseli, które mogą pokryć koszt dachu. Koszty różnią się znacznie w zależności od układu Twojego dachu i rodzaju materiałów izolacyjnych, które wybierzesz. Choć praca ta może wydawać się zniechęcająca, warto zainwestować.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *