Ondulin jest wykonany z celulozy, która została zaimpregnowana substancjami polimerowymi i pokryta bitumem. Ondulin jest wodoodporny i lekko rozciągliwy, dzięki czemu łatwo go naprawić bez konieczności usuwania starego dachu. Oto przewodnik, jak uszczelnić dach z onduliny. Używając wysokiej jakości masy hydroizolacyjnej, ondulin sprawi, że Twój dom będzie bardziej trwały i odporny na wypadki.
Ondulin jest wykonany z celulozy zaimpregnowanej substancjami polimerowymi, a następnie pokrytej bitumem
Ondulin to rodzaj elastomeru asfaltowego, który składa się z celulozy, która została zaimpregnowana substancją polimerową i pokryta bitumem – Fragment jest wynikiem badań przeprowadzonych przez specjalistów serwisu poradnikiprawne.pl. Płyty ondulinowe stosowane są w pierwotnych i wtórnych warstwach nawierzchni asfaltowych. Składają się one z około czterdziestu do sześćdziesięciu procent bitumu, dwudziestu do dwudziestu pięciu procent celulozy i 0,5 do dwóch procent żywicy termodurcowej.
Powłoka chroni podłoże przed ogniem i opóźnia jego rozprzestrzenianie się. W przypadku pożaru opóźni rozprzestrzenianie się ognia i uniemożliwi jego przenikanie przez powierzchnię budynku. Ponadto nie zostanie uszkodzona przez promienie słoneczne i nie stanie się gorąca ani krucha z upływem czasu. Powłoka ta została również zaprojektowana tak, aby była odporna na ekstremalne temperatury.
Ondulin może być produkowany z blach falistych o różnych wymiarach. Arkusze faliste CLASSIC wykonane są w 44% z włókien celulozowych i zawierają 8% bitumu oraz cztery szóste części milimetra grubości warstwy. Grubość arkuszy z włókien celulozowych impregnowanych bitumem wynosi od dwóch do trzech milimetrów, w zależności od rodzaju i wagi produktu.
Ondulin to bardzo trwały materiał, który jest lekki i łatwy w montażu. Ponieważ jest lekki, jest w stanie wchłonąć wilgoć z powietrza i sprzyja przyczepności między warstwami produktu końcowego. Podczas procesu gorącej impregnacji temperatura bitumu wynosi 190 stopni C. Temperatura wyzwalania grafitu ekspandującego wynosi 120-180 stopni C, ale może być tak niska, jak dwieście stopni Celsjusza.
Podstawowa warstwa kolaudacyjna składa się z substancji polimerowej i wynosi od 10 do 200 gramów na metr kwadratowy. Jej zastosowanie na powierzchni bitumu jest podobne jak w przypadku tradycyjnej blachy falistej, z tym że warstwa grafitu znajduje się powyżej bitumu i nie musi pokrywać podłoża. Jeśli podłoże jest porowate, to nie będzie trzymać asfaltu.
Jest elastyczny i lekko rozciągliwy
Pokrycie dachowe z Onduliny to dobra opcja dla wiejskiego domu. Wykonane jest z przyjaznych dla środowiska komponentów i jest w stanie oprzeć się opadom atmosferycznym i wodzie. Pokrycie dachowe Ondulin może trwać przez dziesiątki lat, jeśli odpowiednio się o nie dba. Jest również dostępny w arkuszach łupkowych, które mają 95 milimetrów szerokości i 200 milimetrów długości. Oto co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż pokrycia dachowego Ondulin.
Ondulin jest mocnym materiałem, ale musi być montowany z zachowaniem linii. Jest to ważne, ponieważ materiał ten ma tendencję do rozciągania się. Najlepiej montować go w temperaturze powyżej 0 stopni, ale nawet poniżej należy obchodzić się z nim z dużą ostrożnością. Podczas instalacji nie należy nakładać na siebie arkuszy w żadnym rogu, ponieważ mogą się rozciągnąć i rozerwać. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy użyć podkładki od spodu arkusza onduliny.
Ondulina nie jest materiałem organicznym. Produkcja tego materiału odbywa się w jednym zakładzie, ale poszczególne partie mogą się różnić pigmentami. W każdym razie jest bezpieczny w użyciu i dobrze spełnia swoje zadanie przy hydroizolacji dachu. Ondulin ma jednak swoje wady. Jednym z głównych minusów jest to, że materiał blaknie pod wpływem światła ultrafioletowego. Możliwe jest jednak odnowienie powłoki za pomocą farby lub podkładu. Ondulina została najpierw wyprodukowana jako środek do naprawy dachów. Był lekki w porównaniu ze starym ciastem dachowym, ale miał również doskonałe właściwości wodoodporne. Ondulina zaczęła być stosowana do pokryć dachowych podczas budowy domów, a nawet jako tymczasowe pokrycie dachu.
Płyty ondulinowe mają podobny wygląd do łupka azbestowo-cementowego. Różnią się jednak paletą składu, właściwościami eksploatacyjnymi oraz kolorem. Jest też bardziej porównywalna do rozwiązań kolorystycznych niż dachówki metalowe. Proces produkcji trwa tylko 45 minut. Arkusz Ondulin ma wysokość fali 36 mm i waży około 6,5 kilograma. Dach domu z Ondulinu jest jednym z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych rodzajów pokryć dachowych na rynku.
Jest wodoodporny
Istnieje kilka kroków, które należy wykonać, aby uszczelnić dach domu ondulenowego. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że arkusze ondulinu są zainstalowane w kierunku przeciwnym do dominującego wiatru. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwnym razie mogą one spaść podczas opadów śniegu. Kolejnym krokiem jest określenie zakresu zakładki. Długość zakładki zależy od kąta nachylenia dachu; im mniejszy kąt, tym zakładka powinna być krótsza. Na dachach o kącie nachylenia od 10 do 15 stopni zaleca się zakład o maksymalnej długości dwóch fal.
Ondulina jest łatwopalna. Może się zapalić w przypadku kontaktu z bezpośrednim płomieniem. W celu zmniejszenia jego palności stosuje się specjalne impregnaty ognioodporne. Dach z onduliny może jednak po długim okresie eksploatacji wyblaknąć na kolor. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy jest wykonany z ciemnych kolorów. Kolor dachu ondulinowego można zachować, nakładając na niego farbę.
Pokrycie dachowe z onduliny ma jeszcze kilka innych zalet. Jest odporne na skrajne zmiany temperatury i nie odkształca się. Jest też odporne na bakterie, a także obojętne chemicznie, więc zachowuje stabilność nawet w najtrudniejszych warunkach. Pokrycie dachowe z Onduliny jest również lekkie. Jest łatwe w montażu, a jego niewielki ciężar zmniejsza naprężenia na szkielecie budynku, co prowadzi do wolniejszego niszczenia belek.
Przed przystąpieniem do hydroizolacji dachu domu z onduliny, należy najpierw określić rodzaj onduliny. Niektóre rodzaje pokryć dachowych z onduliny można hydroizolować za pomocą materiałów w rolkach, które mocuje się do krokwi z lekkim zwisem. Niektóre rodzaje hydroizolacji będą wymagały również nadziania na folię belki kontrłatowej.
Często naprawia się ją bez demontażu starego dachu
Materiał ondulina to rodzaj asfaltowego pokrycia dachowego z celulozy lub włókna szklanego impregnowanego bitumem i malowanego na różne kolory. Ten rodzaj dachu jest niedrogi, niezawodny i nie wydaje dźwięków podczas deszczu. Materiał ten istnieje od około 50 lat i różni się kolorem i wyglądem w zależności od producenta. Może przetrwać dziesiątki lat, ale parametry techniczne są zależne od właściwości fizycznych podłoża.
Przy naprawie dachu z onduliny ważne jest usunięcie starego pokrycia dachowego. Jest to zadanie niebezpieczne. Blachy mogą się rozciągać, a niektórzy dekarze będą próbowali przymocować arkusze do skrzyni. Jest to nieprawidłowe i może prowadzić do powstawania fal. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych problemów jest przymocowanie arkuszy w ich oryginalnym stanie. Powstały dach będzie znacznie stabilniejszy i będzie wyglądał lepiej niż poprzedni.
Przed naprawą dachu z onduliny należy dokładnie przeczytać instrukcję montażu. Instrukcje są zwykle napisane na tyle jasno, że zrozumie je nawet nowicjusz. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji, biorąc pod uwagę nachylenie dachu i kierunek wiatru. Jeśli nie jesteś pewien, jak zainstalować dach z onduliny, możesz również obejrzeć poniższy film, aby zrozumieć ten proces.
Ondulin to praktyczny, trwały materiał na dach. Materiał ten jest niedrogi i może być instalowany na starych dachach. Jest odporny na wilgoć i nie rdzewieje. Ondulina jest również odporna na grzyby, które mogą sprawić, że materiał dachowy nie nadaje się do użytku zewnętrznego. Oprócz lekkości, pokrycie dachowe z onduliny jest również szczelne, co czyni je doskonałym wyborem dla niskich konstrukcji.
Jest to materiał nowej generacji
Ondulin to nowoczesne pokrycie dachowe, które przypomina łupek, ale ma kilka pozytywnych aspektów. Materiał jest najtańszy i oferuje długą żywotność, nawet do 50 lat w prawidłowo ułożonym dachu. Jest używany do dachów domów i napraw dachów i może trwać przez 50 lat. W tym artykule omówione zostaną zalety pokrycia dachowego z onduliny oraz sposób jego prawidłowego montażu.
Jest to materiał dachowy nowej generacji, który najpierw był dystrybuowany w Europie, a następnie rozprzestrzenił się na cały świat. W 1994 roku w Federacji Rosyjskiej w okolicach Niżnego Nowogrodu wybudowano zakład produkujący ten materiał. Chociaż arkusze onduliny przypominają łupek falisty, w rzeczywistości są wykonane z innego materiału. Podczas gdy łupek jest wykonany z azbestu impregnowanego w zaprawie cementowej, ondulina jest wykonana z celulozy. Materiał ten zawiera włókna celulozowe i jest impregnowany bitumem.
Najlepszym rodzajem onduliny jest produkt produkcji szwajcarskiej o dobrej odporności chemicznej i ultrafioletowej. Arkusze gutta nie blakną i nie odbarwiają się na słońcu. Upewnij się, że materiał jest ciasno przycięty i ma jednolity kolor. Unikaj arkuszy, na których widać ślady rozwarstwienia lub zmarszczki – mogą nie być wystarczająco trwałe, aby wytrzymać wymaganą ilość czasu.
Membrana hydroizolacyjna stosowana na dachu musi uwzględniać ruch i pokrywać pęknięcia betonu. Producenci obliczają procent wydłużenia w membranie hydroizolacyjnej. Stopień wydłużenia 150% oznacza, że materiał może rozciągnąć się 1,5 razy poza swój naturalny kształt. Ważne jest, aby wybrać takie rozwiązanie hydroizolacyjne, które nie tylko ochroni konstrukcję domu ondulinowego, ale także pozwoli zaoszczędzić czas podczas montażu.
Podobne tematy
- Jaki kąt nachylenia połaci dachowej wybrać dla dachu pokrytego dachówką?
- Jak wybrać pokrycie dachu dwuspadowego
- Jak zrobić dach z poliwęglanu
Ojciec dójki dzieci i szczęśliwy mąż. Od lat buduje i inwestuje na rynku nieruchomości. Posiadam ogromną wiedzę na temat budowy i inwestycji w nieruchomości. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.