Jaki kąt nachylenia połaci dachowej wybrać dla dachu pokrytego dachówką?

Jaki kąt nachylenia połaci dachowej wybrać dla dachu pokrytego dachówką?

Pierwszą decyzją przy wyborze materiału na dach jest określenie kąta nachylenia. Jeśli nachylenie dachu jest duże, najlepszym rozwiązaniem może być pokrycie metalowe, ale dla większości ludzi jest ono niepraktyczne. Jest nie tylko trudne do zainstalowania, ale również byłoby estetycznie nieapetyczne na stromym dachu. Dachówki są bardziej odpowiednie dla dachów stromych.

Dachówki metalowe

Wybór nachylenia dachu dla dachówek metalowych zależy od projektu budynku. Odpowiednie nachylenie dachu może wpłynąć na jego wydajność w zakresie ochrony przed wpływami atmosferycznymi, trwałość i zużycie materiału. Jednak wybór nachylenia dachu dla blachodachówki nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać na początku. Dzieje się tak dlatego, że metal jest mniej elastyczny niż inne materiały dachowe i dlatego wymaga starannych obliczeń, aby zapewnić, że będzie pasował do architektonicznego wyglądu budynku.

Właściwy kąt nachylenia połaci dachowej zadecyduje o trwałości pokrycia. Dla dachówek metalowych odpowiedni jest kąt nachylenia dachu wynoszący 20 stopni. W przypadku dachów płaskich nachylenie powinno wynosić 30 stopni lub mniej. Lepiej jednak pamiętać, że dachówki metalowe nie nadają się na dachy strome. Przy obliczaniu nachylenia dachu należy wziąć pod uwagę, że długość arkusza nie może być dłuższa niż sześć metrów. Następnie należy pociąć arkusz na dwie lub więcej części z zakładką około 150 mm.

Podobne treści:  Jak ułożyć płytkę bitumiczną krok po kroku

Grubość blachodachówki powinna wynosić 0,6 mm, a kąt nie powinien być mniejszy niż 10 stopni. W przypadku cięższych pokryć, takich jak dachówki betonowe czy cementowe, należy uwzględnić minimalny kąt 12 stopni. Należy również pamiętać, że odległość między modułami blachodachówki powinna odpowiadać wybranemu wymiarowi modułów. Odległość ta wynosi zazwyczaj około 350 lub 450 mm. Producent blachodachówek poda wytyczne dotyczące tych parametrów.

Podobne treści:  Wybór odpowiedniej grubości krokwi dla dachu pokrytego dachówką

Jeśli nachylenie dachu jest zbyt duże, należy rozważyć inną konstrukcję dachu. Na przykład dachy płaskie nie mają koszy, a zatem są bardziej narażone na podkopywanie przez wiatr. Ponadto, ponieważ nie mają koszy, konstrukcja dachu sprawia, że są one podatne na działanie wiatru. Podmuchy wiatru powodują znaczny ruch masy powietrza nad pokryciem i mogą łatwo oderwać metalowe dachówki od skrzyni. Gdy siły wiatru wymuszają położenie dachu, dachówki muszą być skierowane w stronę płaszczyzny blachy, spadając na stabilną skrzynię.

Blacha trapezowa

Popularnym rodzajem pokrycia dachowego dla kątów nachylenia połaci dachowych powyżej 6 stopni jest blacha trapezowa. Blachy te dostępne są w różnych profilach i grubościach. Mają podłużne trapezowe żebra i są powszechnie dostępne. Ich szerokość i wysokość jest różna w zależności od producenta i modelu, a długość może wynosić od 45 cm do kilku metrów. Blachy trapezowe są szeroko dostępne w bardzo przystępnych cenach.

Podobne treści:  Jaką dachówkę wybrać na dach czterospadowy?

Cena blachy trapezowej jest stosunkowo niska, zaczyna się już od 20 zł za metr kwadratowy. W zależności od producenta można zaoszczędzić, kupując materiały drugiej klasy. Niektórzy sprzedawcy oferują nawet negocjację cen przy zakupie większej ilości arkuszy. Blacha trapezowa to uniwersalny materiał dachowy, którym można pokryć wiatę samochodową lub garaż, aby uzyskać spójny wygląd. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić kąt nachylenia dachu przed zakupem tego typu arkusza.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *