Jakie są wymiary komina wentylacyjnego jednokanałowego?

Jakie są wymiary komina wentylacyjnego jednokanałowego?

Istnieją dwa podstawowe wymiary komina wentylacyjnego jednokanałowego: wysokość i bliskość ściany. Duży stosunek G/H pomiędzy wysokością komina a wysokością źródła ciepła zwiększa wydajność komina. Drugim istotnym wymiarem jest szerokość komina. Wysokość komina można zwiększyć lub zmniejszyć, aby dopasować go do projektu architektonicznego budynku. Oprócz wysokości istnieją inne ważne czynniki, które wpływają na wydajność komina.

Ozdobne wanty na zakończeniach jednokanałowych kominów wentylacyjnych

Ozdobne wanty na zakończeniach jednokanałowych kominów wentylacyjnych muszą być usunięte przez inspektora pożarowego. Muszą one również znajdować się na liście UL i spełniać wymogi Międzynarodowego Kodeksu Pożarowego, sekcja 603.6.3. Ozdobne nasady kominowe muszą być usunięte z fabrycznych systemów kominowych i zainstalowane zgodnie z instrukcją producenta. Ozdobne nasady kominowe mogą być stosowane w systemach dwuprzewodowych, jeśli przewody kominowe są rozmieszczone w równych odstępach, a nasada jest zainstalowana nad wyższym końcem obu przewodów kominowych.

Dekoracyjne nasady końcowe są dostępne zarówno dla systemów wentylacyjnych na drewno, jak i na gaz. Osłony dekoracyjne są atrakcyjnym wyborem dla kominków i są dostępne w wielu różnych wzorach. Aby poprawić wygląd systemu wentylacyjnego, można zainstalować wykończenie z terakoty. Ten rodzaj wykończenia jest dostępny w rozmiarach rur SL300 i SL1100. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania odpowietrzenia drewnianego, należy użyć rury, która jest przystosowana do gazu z bezpośrednim odpowietrzeniem.

Przy mocowaniu panewki rozgałęźnej do zakończenia jednokanałowego komina wentylacyjnego należy zastosować wsporniki dystansowe. Wsporniki te mają za zadanie podtrzymywać nasadę i panewkę. Dostępna jest siatka przeciw owadom, która zapobiega lądowaniu trzmieli na szalce. Ostatnim krokiem w procesie instalacji jest umieszczenie panewki na uchwytach dystansowych. Za pomocą śrub SS o długości 4″ przymocować osłonę i panewkę. Upewnij się, że pomiędzy panewką a osłoną znajduje się siatka przeciw insektom.

Zastosowanie nasady ozdobnej na zakończeniu komina jednokanałowego wentylowanego jest zalecane przez producenta, ponieważ zmniejsza ryzyko powstania pożaru w kominie. W przypadku pożaru komina może dojść do zapalenia się poddasza domu, co powoduje unoszenie się dymu z sufitu. Niektóre pożary kominów mogą być tak poważne, że mogą powodować dźwięk samolotu odrzutowego lądującego na poddaszu.

Podobne treści:  Jak udekorować kominek w salonie

Zastosowanie ozdobnej nasady kominowej to dobry pomysł dla tych, którzy chcieliby dostosować estetykę swojego komina. Można je stosować zamiennie z nasadami i czapkami kominowymi. Oba rodzaje czapek są dekoracyjne i funkcjonalne. Czapka Open Top pozwala na zastosowanie wielu przewodów kominowych, natomiast czapka Mail Box i House-Roofed nie. Z drugiej strony, ozdobna czapka może być droższa niż komin z jednym przewodem.

Oprócz tego, że komin jest wyborem estetycznym, może być również zabudowany fabrycznie z przesunięciem. W mieszkaniu dwukondygnacyjnym przesunięcie ściany kominowej nie może przekraczać 30 stopni od pionu. Dodatkowo, przesunięcie komina może składać się tylko z czterech kolan. Jeżeli komin jest fabrycznie wykonany, to przesunięcie może sięgać do drugiej kondygnacji budynku i nie wykraczać poza grubość ściany.

Rodzaje wkładów kominowych

W przypadku odpowietrzania kominka opalanego drewnem lub peletami, wielkość przewodu kominowego powinna być równa otworowi komina. Jeśli chcesz odpowietrzyć piec na drewno, możesz również skorzystać z zaleceń producenta dotyczących wielkości przewodu kominowego. Do kominów wentylacyjnych jednokanałowych powinieneś wybrać wkład ze stali nierdzewnej. Istnieją różne stopy wkładów kominowych ze stali nierdzewnej, w zależności od spalanego paliwa. Wkłady kominowe ze stali nierdzewnej mają tendencję do przedwczesnego niszczenia się z powodu korozji.

Gliniane wkłady kominowe są najczęściej stosowanym typem wkładu kominowego, są niedrogie i łatwe do znalezienia. Wadą stosowania płytek glinianych jest to, że nie absorbują one ciepła bardzo szybko, ani nie rozprowadzają go równomiernie. W rezultacie płytki są nierównej wielkości, a materiał wyściełający może się łatwo rozszczepiać i pękać. Inną wadą glinianych wykładzin kominowych jest to, że nie zatrzymują one płynnych produktów ubocznych spalania z nowoczesnych systemów gazowych.

Podczas gdy sztywne metalowe wkłady kominowe są najlepszym wyborem dla jednokanałowych kominów wentylacyjnych, elastyczne metalowe wkłady kominowe są bardziej uniwersalne. Są one zaprojektowane tak, aby były nieco sztywniejsze niż sztywne rury spalinowe, które mają tendencję do zbierania mniejszej ilości kreozotu. Elastyczne wkłady również rozszerzają się i kurczą wraz ze zmianami temperatury, powodując rozluźnienie osadów. Zalecane są do kominów prostych, o minimalnych zagięciach.

Kwadratowe i prostokątne kształty płyt kominowych nie pozwalają na najbardziej efektywne odpowietrzanie. Zamiast tego, produkty spalania spiralnie unoszą się w górę rury. Z tych powodów są one mniej wydajne niż rury okrągłe. Ponadto przestrzenie powietrzne, które otaczają kwadratowe i prostokątne płytki kominowe zajmują dodatkową przestrzeń, co zmniejsza ciąg. Dlatego najlepszym wyborem dla jednokanałowych kominów wentylacyjnych są kominy prostokątne.

Podobne treści:  Jak wyciszyć komin wentylacyjny

Wraz ze starzeniem się Twojego komina może dojść do zużycia wkładów. Możesz zauważyć zmniejszenie ciągu lub nieprzyjemny zapach. Objawy te są oznakami problemu z wkładem. Jeśli Twój komin zaczyna przeciekać lub ma zniszczoną wkładkę, powinieneś rozważyć instalację nowych wkładów. Profesjonalna firma zajmująca się naprawą kominów zapewni, że Twój kominek jest bezpiecznie wentylowany i spełnia wymagania przepisów budowlanych.

Jeśli musisz zmodernizować stary komin murowany, dobrym rozwiązaniem są gliniane lub stalowe wkłady kominowe. Gliniane wkłady kominowe można zainstalować stosunkowo niskim kosztem, a ich trwałość wynosi około 50 lat. Jednak gliniane wkłady kominowe są trudniejsze do modernizacji w istniejącym kominie, ponieważ wymagają przełamania ścian i wymiany starych płytek kominowych. Ponadto ich instalacja wymaga dużo czasu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładów kominowych. W zależności od rodzaju paliwa i wielkości komina, można wybrać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom. Wśród opcji bardzo skutecznym wkładem kominowym jest terakota. Inne rodzaje wkładów wykonane są ze stali nierdzewnej, aluminium lub płytek glinianych. Niezależnie od materiału, najważniejsze jest to, że wkład kominowy jest wykonany z niepalnego materiału. Zapobiega to przedostawaniu się toksycznych gorących gazów do domu.

Wpływ wysokości komina na transfer spalin

Przy obliczaniu transferu spalin konieczne jest uwzględnienie wysokości komina. Wysokość komina zmienia się w zależności od gazów palnych, którymi są gorące powietrze zawierające produkty uboczne spalania. Optymalna jest wysokość nad otwartym paleniskiem (Z). Jeśli jednak wysokość komina jest zbyt niska lub zbyt wysoka, wówczas może dojść do znacznego pogorszenia współczynnika przenikania ciepła ze spalin.

Wysokość komina decyduje o ilości przenoszonych zanieczyszczeń, co skutkuje zmniejszeniem kosztów wypompowywania dymu i emisji spalin. Ponadto pomaga rozproszyć wysoko skoncentrowane zanieczyszczenia do otoczenia, co zmniejsza ich wpływ na środowisko. Ułatwia również spełnienie wymagań regulacyjnych. CPCB podaje wzór do obliczania wysokości komina na podstawie emisji SO2, ale wydaje się, że Dex nie ma wystarczającej wiedzy, aby bezpiecznie przeprowadzić swoje obliczenia.

Podobne treści:  Jak otynkować komin wewnątrz

Krótkie kominy powodują problem z ciągiem. Przewód o średnicy 0,20m pracujący przy mocy 6kW generuje ciąg 0,43mm WG w porównaniu do komina o średnicy 4m. Dla małej różnicy wolnej powierzchni może wystarczyć komin 2m. Jeśli jednak budujemy wysoki komin, będzie to miało wpływ na wielkość ciągu. Dzieje się tak dlatego, że krótsze kominy mają mniejszą powierzchnię.

Kominy najwyższej jakości nie tracą dużo ciepła. Aby spaliny mogły się efektywnie przenosić, ciśnienie w dolnej połowie komina musi być niższe niż w jego górnej części. Różnica ciśnień pozwoli gorącym gazom na przepływ w górę komina i wyjście u góry. Gdyby w górnej części nie było ciśnienia, gazy nie byłyby w stanie płynąć w górę komina. W takim przypadku należy odpowiednio dostosować wysokość komina.

Kominy przemysłowe po raz pierwszy powstały w połowie XVII wieku. Ich podstawową funkcją była poprawa spalania i ciągu powietrza do strefy spalania. Kominy te odegrały istotną rolę w rozwoju pieców pogłosowych i przemysłu metalurgicznego opartego na węglu. Wysokość kominów była generalnie niższa w XVIII wieku i rosła przez cały okres wiktoriański. Wysokość kominów przemysłowych była uwarunkowana wymaganiami przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza oraz potrzebą rozproszenia spalin ze spalania.

Prędkość przepływu spalin w kominie zależy od jego wysokości. Na górze ciśnienie jest wyższe niż na zewnątrz. Dlatego ciśnienie powietrza jest niższe. Ta sama zasada obowiązuje w dolnej części. Gdy komin jest zbyt wysoki, gaz może nie być w stanie przekazać ciepła. Ciśnienie na górze komina jest wyższe niż ciśnienie na zewnątrz, co powoduje ujemny gradient ciśnienia w dolnej części komina.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *