Jaki komin wybrać do pieca kondensacyjnego

Jaki komin wybrać do pieca kondensacyjnego

Masz kilka opcji przy wyborze komina do pieca kondensacyjnego. W zależności od wielkości pieca, należy wybrać komin, który ma być zainstalowany na stałe. W zależności od wielkości pieca, być może będziesz chciał wybrać kombinację tych rozwiązań. Aby uzyskać więcej informacji, porozmawiaj z wykonawcą instalacji grzewczej lub lokalnym inspektorem budowlanym. Specjaliści ci mogą obliczyć dla Ciebie wymiary Twojego przewodu kominowego.

Kominy narożne

Wielu właścicieli domów staje przed wyzwaniem zapewnienia, że ich kominy narożne są bezpieczne dla pieców kondensacyjnych. Na szczęście istnieje kilka dostępnych opcji. Podczas gdy możesz być w stanie reline istniejącego komina, należy również rozważyć instalację komina pieca kondensacyjnego. Proces spalania obejmuje powietrze, paliwo i źródło zapłonu. Po zakończeniu procesu, gazem powstającym w wyniku spalania jest dwutlenek węgla, woda i inne gazy.

Instalując kominy narożne do urządzenia kondensacyjnego, należy pamiętać o uwzględnieniu wielkości urządzenia i jego otoczenia. Zazwyczaj urządzenia te są instalowane pod kątem 45 lub 90 stopni. Oznacza to, że będziesz musiał wybrać odpowiedni rozmiar złącza wentylacyjnego, aby dopasować go do istniejącej architektury Twojego domu. Ponadto, trzeba będzie wybrać pomiędzy wewnętrznym przewodem kominowym o średnicy 4″ a zewnętrznym o średnicy 6 5/8″.

Kominy do zabudowy

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kominów do zabudowy dla pieców kondensacyjnych. Po pierwsze, są kominy wbudowane fabrycznie. Pierwszy składa się z fabrycznie wykonanych metalowych kształtowników, które są łączone na miejscu i instalowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Ściany zewnętrzne tych kominów są zaprojektowane tak, aby były odporne na korozję i wysokie temperatury. Po drugie, istnieją kominy wyłożone gliną i zaprawą. Choć oba typy nadają się do większości pieców, te pierwsze są lepsze dla większości domów.

Podobne treści:  Jak określić czy spoinować komin klinkierowy

W procesie spalania powstaje kilka gazów, które mogą uszkodzić kominy. Niewystarczająca ilość powietrza do spalania może spowodować niepełne spalanie i w efekcie tworzenie się kreozotu na powierzchniach systemu wentylacyjnego. Początkowo kreozot ma postać ciekłą. Dalsze ogrzewanie powoduje wyparcie wilgoci i lotnych cieczy, ale kreozot staje się twardą, szklistą powłoką. W połączeniu z brakiem wentylacji, duże ilości kreozotu i sadzy mogą się nagromadzić i spowodować pożar komina. Ten rodzaj pożaru może palić się przez 15 do 25 minut i osiągać niebezpieczne temperatury.

Wkłady z kafli ceramicznych

Proces ponownego wyłożenia pieca wkładem z kafli ceramicznych jest stosunkowo prosty. W większości przypadków wkłady z płytek ceramicznych są instalowane przez murarzy bez odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia. Mimo że mogą być tańsze niż nowy system z certyfikatem UL, nie są dobrym substytutem prawidłowo zbudowanego komina murowanego. Na szczęście istnieją firmy, które mogą dostarczyć materiały potrzebne do wykonania wkładu kominowego z dachówki ceramicznej i zainstalować go w odpowiedni sposób.

Tradycyjna metoda odpowietrzania pieca z wkładem z dachówki ceramicznej uległa znacznej zmianie. W przeciwieństwie do starszych modeli, nowoczesne piece gazowe wykorzystują mniejszą wkładkę kominową o wymiarach 8 na 12 cali. Gdy piec zasysa skondensowane ścieki, woda i kwaśna zawartość tych ścieków ochładza się i skrapla. Ta silnie korozyjna ciecz zżera spoiny ścian murowanych i gipsowych, co prowadzi do zawilgocenia ścian murowanych lub gipsowych.

Podobne treści:  Jak zamontować komin z blachą

Metalowe wkłady

Metalowe wkłady do pieca kondensacyjnego są ważnym elementem zapobiegającym uszkodzeniom komina. Oprócz ochrony komina przed uszkodzeniem, pasują one również do urządzeń, które są do niego wentylowane. Elastyczne aluminiowe wkłady kominowe są zazwyczaj najbardziej przystępną opcją i powinny być specjalnie produkowane do użytku w kominie. Oprócz zapobiegania uszkodzeniom komina, metalowe wkłady do pieca kondensacyjnego będą również zapobiegać gromadzeniu się kondensatu, który jest mieszaniną wody i produktów ubocznych spalania. Skroplona woda jest zwykle usuwana do odpływu podłogowego.

Jeśli przewód kominowy nie jest wyłożony metalem, kondensacja wytwarzana przez urządzenie grzewcze może powodować korozję i gnicie części metalowych. Ponadto nadmiar wilgoci może prowadzić do powstawania niebezpiecznych spalin z powodu braku ciągu. Dlatego metalowe wkłady kominowe są idealnym rozwiązaniem zapobiegającym tej kondensacji i zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie urządzenia grzewczego. Wadą metalowych wkładów kominowych jest początkowy koszt, ale wydane pieniądze zostaną z nawiązką zwrócone w czasie przez zmniejszenie kosztów napraw.

Wkłady kominowe

Jeśli niedawno zmodernizowałeś swój system grzewczy, możesz rozważyć zainstalowanie nowego wkładu kominowego. Będziesz chciał wymienić stary, ponieważ nie spełnia on swojej funkcji. Tego typu wkłady zmniejszają również skraplanie się pary wodnej. Jednak nie są one odpowiednie dla każdego rodzaju pieca. Poniżej przedstawiono kilka popularnych typów wkładów i to, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze właściwego.

Jednym z najczęstszych problemów z piecami gazowymi jest nadmierna kondensacja. Nadmiar wilgoci powoduje rdzewienie, gnicie i plamienie części, a także może przyczynić się do procesu zamarzania i rozmarzania. Możesz zapobiec tym problemom dzięki prawidłowo zainstalowanemu linerowi. Wykładziny murowane są wykonane z trwałych, odpornych na korozję materiałów i mogą wytrzymać wysokie temperatury panujące wewnątrz pieca. Są one nie tylko estetyczne, ale również utrzymują piec w stanie najwyższej sprawności.

Podobne treści:  Jaki komin wybrać do pieca z nadmuchem

Wykładziny stalowe

Jeśli posiadasz piec kondensacyjny, powinieneś szukać wykładziny stalowej, która jest odporna na korozję. Dzięki temu ewentualne wycieki z pieca nie będą powodować dalszych szkód. Wykładziny stalowe są dostępne w wielu różnych materiałach, w tym ze stali nierdzewnej, która ma doskonałą odporność na korozję. Można je nabyć w zestawie lub o niestandardowej długości. Ponadto, wykładziny stalowe są odporne na korozję i są wymienione w normach UL 1777 i ULC S635.

Kupując nową wkładkę do pieca, należy pamiętać o dopasowaniu jej do wysokości komina. Niewłaściwie dobrany rozmiar wkładu może bowiem powodować kondensację i korozję. Należy pamiętać, aby wybrać wkładkę, która posiada etykietę renomowanego laboratorium badawczego, takiego jak Underwriters Laboratories, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Innym ważnym środkiem ostrożności przy wymianie pieca jest instalacja nowej wkładki kominowej. Nie pomijaj tego kroku. Zadzwoń do P.K. Wadsworth Heating & Cooling, aby zapewnić prawidłową instalację.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *