Dostęp do czystej wody to podstawa funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Niestety nie zawsze jest możliwość podłączenia nowo wybudowanego domu do sieci wodociągowej. Konieczna jest wówczas budowa studni, a co za tym idzie – montaż pompy głębinowej. Opowiemy o tym rozwiązaniu w naszym artykule.
Pompy głębinowe – gdzie znajdują zastosowanie?
Głębinowe pompy do wody znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych. Są instalowane w studniach głębinowych i wypompowują czystą wodę do domowego systemu. Ponadto za ich pomocą można napełniać przydomowe baseny czy nawadniać rośliny w ogrodzie. Pompy głębinowe są bardzo wydajne, ale ich montaż jest dość wymagający. Najlepiej zlecić tę kwestię wyspecjalizowanej firmie, która przygotuje studnię i zainstaluje pompę.
Na rynku znajdziesz szeroki wybór pomp głębinowych do pobierania wody. Jak wybrać odpowiednią pompę do studni głębinowych? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj studni (kopana czy wiercona), ale także zapotrzebowanie na wodę oraz minimalna wymagana wartość ciśnienia.
Ważne są także parametry samego urządzenia, takie jak moc silnika, wydajność pompy głębinowej, niskie koszty eksploatacji, wykonanie z materiałów odpornych na niekorzystne warunki itd. Pompy głębinowe nadają się nie tylko do studni wierconych. Spełnienie kilku warunków (przede wszystkim stały przepływ wody przez silnik) pozwala zamontować pompę również w studni kopanej.
Trzeba też pamiętać, że pompa głębinowa jest konieczna wtedy, gdy lustro wody znajduje się na poziomie poniżej 8 metrów. Więcej na temat pomp przeczytasz tutaj: https://pompadostudni.pl/.
Pompy hydroforowe a pompy zatapialne – czym się różnią?
Do użytku domowego czy nawadniania działek rekreacyjnych chętnie wybierane są hydrofory, czyli pompy hydroforowe i zbiorniki hydroforowe. Taka pompa nazywana jest ssącą lub powierzchniową. Lustro wody nie może jednak znajdować się głębiej niż na poziomie 8 metrów. Pompa tego typu musi transportować wyłącznie zimną, czystą wodę. Wszelkie zanieczyszczenia mogą uszkodzić urządzenie. Zaletą tego rodzaju pomp jest łatwość obsługi, pompy nie wymagają też specjalnego nadzoru.
Innym rodzajem pompy są pompy zatapialne. Jak sama nazwa wskazuje – pompy te znajdują się pod powierzchnią wody. Służą do przepompowywania i wypompowywania wody. Są to bardzo wydajne urządzenia, które bez problemu zaopatrują w wodę gospodarstwo domowe czy rolne. Dzięki takiej pompie można również opróżnić zalaną po deszczu piwnicę czy usunąć wodę z przydomowego basenu.
Podobne tematy
- Jaką pompę wybrać do zalewania betonu styropianem?
- Pompy łopatkowe w badaniach laboratoryjnych
- Jakie pompy najlepiej sprawdzą się do ścieków przemysłowych?
Ojciec dójki dzieci i szczęśliwy mąż. Od lat buduje i inwestuje na rynku nieruchomości. Posiadam ogromną wiedzę na temat budowy i inwestycji w nieruchomości. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.