Skrzynki rozdzielaczowe C.O. – ważny element instalacji grzewczej w Twoim domu

Skrzynki rozdzielaczowe C.O. – ważny element instalacji grzewczej w Twoim domu

System centralnego ogrzewania to niezbędny element wyposażenia domów w naszym kraju. Co prawda w Polsce powstaje dziś sporo budynków pasywnych, jednak nadal zdecydowana większość inwestorów preferuje klasyczne ogrzewanie wodne, na przykład oparte o pompę ciepła czy kocioł gazowy. Taka instalacja wymaga stosowania rozdzielaczy, które – zgodnie z nazwą – rozdzielają ciepłą wodę na poszczególne sekcje (pętle ogrzewania podłogowego lub grzejniki).

Rozdzielacz wraz z towarzyszącą mu armaturą hydrauliczną wymaga zabezpieczenia przed dostępem dzieci, kurzem czy wilgocią. W tym celu stosuje się skrzynki rozdzielaczowe C.O., których funkcji bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Czym jest skrzynka rozdzielaczowa do C.O.?

Projektując i wykonując system grzewczy dla domu konieczne jest utworzenie oddzielnych obiegów dla poszczególnych części budynku. Pozwala to precyzyjnie sterować temperaturą w pomieszczeniach, co przekłada się na lepszy komfort oraz niższe rachunki.

Podobne treści:  Najpopularniejsze dodatki na elewację domu

Do dystrybucji ciepłej wody, która pełni funkcję czynnika grzewczego, wykorzystuje się rozdzielacz, który najlepiej umieścić w specjalnie przeznaczonej do tego skrzynce, nazywanej też szafką. Umożliwia ona estetyczne ukrycie rozdzielacza oraz innych komponentów systemu grzewczego przed wzrokiem domowników.

Dodatkowo skrzynka rozdzielaczowa C.O. chroni rozdzielacz przed uszkodzeniami, zanieczyszczeniami czy dostępem dzieci i zwierząt, zapewniając jednocześnie lepszą akustykę instalacji i minimalizując straty ciepła. Można zatem napisać, że jest to nieodzowny element każdej instalacji centralnego ogrzewania.

Jak wybrać odpowiednią skrzynkę do rozdzielacza?

Podczas wyboru skrzynki kluczowe jest upewnienie się, że pomieści ona wszystkie elementy systemu ogrzewania, w tym rozdzielacz i ewentualne dodatkowe komponenty, szczególnie w systemach ogrzewania podłogowego.

Rozmiar skrzynki powinien być dopasowany do liczby sekcji obsługiwanych przez rozdzielacz, co najlepiej skonsultować z projektantem i wykonawcą systemu ogrzewania.

Jeśli skrzynka ma być umieszczona w miejscu widocznym, warto zadbać o jej estetyczne dopasowanie do wnętrza, biorąc pod uwagę kolor i design. Obecnie standardowym wyborem inwestorów jest zakup skrzynki podtynkowej, która nie zajmuje miejsca i nie rzuca się w oczy – szczególnie, jeśli dopasujemy jej drzwiczki kolorystycznie do ściany (dostępne są różne warianty kolorów skrzynek, nie tylko klasyczne białe).

Podobne treści:  Nowoczesne ogrodzenia palisadowe - czy warto wybrać ten rodzaj?

Więcej o roli skrzynek rozdzielaczowych C.O. w domowej instalacji grzewczej, a także o kryteriach wyboru tego elementu, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://sorbex.pl/skrzynki-rozdzielaczowe-c-o-do-czego-sluza-jaka-skrzynke-wybrac/.

Gdzie można kupić skrzynkę rozdzielaczową C.O.?

Takie skrzynki są dostępne w sklepach i hurtowniach instalacyjnych, a także w większości marketów budowlanych. Często inwestorzy decydują się również na skrzynkę dostarczoną przez wykonawcę instalacji centralnego ogrzewania w domu.

Warto natomiast wiedzieć, że skrzynki rozdzielaczowe do C.O. występują w wielu wariantach wymiarowych i kolorystycznych. Jeśli zależy Ci na tym, aby skrzynka, a dokładnie jej drzwiczki, nie były mocno widoczne i nie rzucały się w oczy, a przy tym masz dość rozbudowany rozdzielacz z liczną armaturą towarzyszącą (np. pompa cyrkulacyjna), to warto rozejrzeć się za mniej typową skrzynką rozdzielaczową.

Podobne treści:  Wynajem kontenera na odpady – kiedy warto skorzystać z tej usługi?

Takie skrzynki znajdziesz w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX, czołowego dystrybutora m.in. armatury gazowej i hydraulicznej, a także artykułów PPOŻ i BHP – sorbex.pl.

SORBEX oferuje szeroki wybór skrzynek rozdzielczych, różniących się wymiarami i kolorystyką, co pozwoli Ci znaleźć taką, która idealnie pasuje do Twojego systemu ogrzewania.

Pamiętaj, aby przed zakupem konkretnej skrzynki skonsultować się ze swoim instalatorem i dopytać go m.in. o wymagane wymiary szafki. Skrzynka musi nie tylko pomieścić wszystkie elementy armatury, ale też umożliwić łatwy dostęp dla przeprowadzenia ewentualnych prac serwisowych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *