Jak wyciszyć komin wentylacyjny

Jak wyciszyć komin wentylacyjny

Pierwszym krokiem w wyciszeniu komina wentylacyjnego jest zapobieganie szumowi wiatru. Można to zrobić montując ścianę labiryntową lub flueblocker. Elica oferuje głęboko wyciszone kominy wyposażone w technologię EDS3. Możesz również wyciszyć komin wentylacyjny za pomocą głębokiego cichego komina. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat procesu instalacji i sposobu wyciszania komina. Oprócz tych rozwiązań można się również dowiedzieć, jak stosować blokadę spalin.

Szum wiatru w kominie

Jeśli doświadczasz szumu wiatru dochodzącego z Twojego komina wentylacyjnego, nie jesteś sam. Dobra wiadomość jest taka, że można to stosunkowo łatwo naprawić. Oto kilka prostych rozwiązań. Po pierwsze, upewnij się, że czapka jest prawidłowo zainstalowana. Jeśli nasadka nie jest prawidłowo zainstalowana, ciąg będzie nadal dostawał się do Twojej sypialni. Następnie upewnij się, że wszelkie urządzenia związane z wentylacją, które wentylują się do grypy, działają prawidłowo.

Inną możliwą przyczyną szumu wiatru w kominie wentylacyjnym jest pęknięta czapka kominowa. Gdy wiatr uderza w czapkę kominową, powoduje odbijanie się powietrza od jej boków i wzmacnianie dźwięku – Ten cytat został opracowany przez zespół redakcyjny portalu https://kwiatorchidei.pl. Hałas ten przypomina gwizdanie wiatru po czubku szklanej butelki, tylko znacznie większy. Szum wiatru jest też powszechnie kojarzony z cienkimi metalowymi kominami. Te z pęknięciami w kominie są szczególnie podatne na szum wiatru. Hałas ten znany jest również jako hałas strukturalny lub hałas uderzeniowy, ponieważ jest to drganie konstrukcji.

Niski profil komina może również powodować problemy z ciśnieniem. Dwupiętrowy dom tworzy wokół komina strefę dodatniego ciśnienia i wymusza przepływ powietrza w dół. Problem ten rozwiązuje się poprzez zwiększenie wysokości komina. Może zaistnieć potrzeba zmiany wysokości komina ze względu na zmiany w sąsiedztwie. Jeśli prędkość wiatru wzrosła od czasu zainstalowania komina, rozważ dodanie osłony kominowej. Alternatywnie można zainstalować Owcę Kominową, aby wyeliminować hałas.

Szum wiatru w kominie wentylacyjnym może być denerwujący, ale może być również niebezpieczny. Nieprawidłowa instalacja lub konserwacja urządzeń grzewczych może powodować hałas w kominie. Gdy w kominie wentylacyjnym wybuchnie pożar, brzmi on jak dudniący pociąg towarowy. Istnieją inne przyczyny szumu wiatru, takie jak zwierzęta wchodzące do komina. Nietoperze, ptaki, wiewiórki i inne zwierzęta mogą budować gniazda w kominie. W Australii niektórzy ludzie pozostawiają martwe koty w swoich kominach, aby uchronić je przed złymi duchami. Pszczoły również mogą się roić i zajmować komin.

Podobne treści:  Jakie kratki wybrać do komina wentylacyjnego

Prostym rozwiązaniem jest flueblocker. Ten rodzaj korka kominowego działa jak bariera termiczna i akustyczna. Opcja ta jest wygodniejsza od balonów kominowych, ponieważ do jej zamontowania nie potrzeba przebicia ani ciśnienia. Należy go jednak usunąć przed rozpaleniem ognia. Flueblocker nie nadaje się do kominków z wentylowanymi polanami gazowymi. Uniemożliwi on wydostanie się zimnego powietrza przez komin.

Instalacja flueblockera

Być może zastanawiasz się, czy instalacja flueblockera w celu wyciszenia chrapania z komina wentylacyjnego rzeczywiście zmniejszy hałas. Otóż odpowiedź brzmi: tak! Urządzenia te instaluje się na wejściu do komina, tworząc grubą, blokującą hałas uszczelkę i izolator termiczny. I, w przeciwieństwie do balonów kominowych, są łatwiejsze w montażu. Aby go zainstalować, wystarczy wcisnąć go w otwór kominowy. Trzeba jednak pamiętać, że przed rozpaleniem ognia trzeba będzie go usunąć. Flueblockery nie będą działać z wentylowanymi kominkami z polanami gazowymi.

Jeśli masz kominek opalany drewnem lub inny rodzaj komina wentylacyjnego, możesz chcieć zainstalować piec opalany drewnem. Piece opalane drewnem są trwałym rozwiązaniem dźwiękoszczelnym, a do tego świetnie wyglądają! Jednak pęknięcia i dziury w kominie tylko zwiększą hałas pochodzący z kominka. Cienkie metalowe kominy są szczególnie podatne na ten hałas. Dźwięk wytwarzany przez drgającą konstrukcję nazywany jest hałasem strukturalnym.

Inną możliwością wyciszenia komina wentylacyjnego jest tłumik kominowy. Urządzenia te posiadają uchwyt i mechanizm śrubowy, który można obracać w celu otwarcia i zamknięcia przepustnicy. Jeśli przepustnica jest w pozycji otwartej, uchwyty muszą znajdować się w jednej linii z kominkiem. Jeśli posiadamy przepustnicę montowaną od góry, uchwyt znajduje się na zewnątrz przewodu kominowego. Ogólnie rzecz biorąc, przepustnice kominowe są łatwe w użyciu i są stosunkowo proste.

Instalując blokadę spalin, należy upewnić się, że wybieramy taką, która jest kompatybilna z kominem. Na rynku istnieje kilka rodzajów balonów. Występują one w różnych rozmiarach. Jednak główną różnicą między nimi jest sposób działania. Pierwszy z nich pozwala kontrolować intensywność ognia, natomiast drugi blokuje zimne powietrze. I to właśnie ten drugi jest wygodną opcją dla każdego, kto posiada kominek.

Podobne treści:  Jaki kolor komina wybrać do dachu antracytowego?

O ile zainstalowanie przepustnicy na kominie wentylacyjnym może być łatwiejsze niż myślisz, o tyle w kominku również lepiej jest zainstalować blokadę przewodu kominowego. Przepustnica pomaga zapobiec dostawaniu się powietrza z zewnątrz do domu, gdy kominek jest zamknięty. Możesz również zainstalować przepustnicę kominkową na piecu opalanym drewnem. Zapobiega ona przeciągom w kominie i zapewnia prawidłowe odprowadzanie gazów spalinowych i innych szkodliwych gazów.

Montaż ścianki labiryntowej w kominie wentylacyjnym

Aby wyciszyć dźwięk spalin, należy najpierw zamontować ściankę labiryntową w przewodzie wentylacyjnym. Grubość ścianki labiryntowej powinna być mniejsza niż średnica kanału i wyższa niż kanał. Użyj taśmy mierniczej, aby znaleźć odpowiednią odległość. Gdy już zmierzysz odległość, przenieś pomiary na kawałek sklejki. Po przycięciu pianki i sklejki na wymiar, czas na montaż ściany labiryntowej.

Metoda labiryntowa ma wiele zalet. Zwiększa ilość przepływu powietrza w pomieszczeniu. Jest przydatna w pomieszczeniach z rozwojem pleśni lub w małych przestrzeniach. Może być również stosowana w celu zmniejszenia ilości hałasu, jaki generuje komin wentylacyjny. Metoda labiryntu może zmniejszyć hałas z wielu powodów. Dodaje ona ściany i materiały pochłaniające do otworu wentylacyjnego. Gdy ścianka labiryntu jest już na miejscu, można ją zabezpieczyć gwoździami.

Budując ścianę labiryntową, należy wziąć pod uwagę długość rury wentylacyjnej. Większość producentów oferuje zestawy kolan piętnastostopniowych. Jednak maksymalne dopuszczalne przez kodeks przesunięcie wynosi trzydzieści stopni. Długość rury używanej do systemu wentylacyjnego określi liczbę potrzebnych zestawów kolan. Należy upewnić się, że producent dostarcza tabelę określającą całkowitą długość rury wentylacyjnej i wymagane przesunięcia.

Zastosowanie komina Elica deep silent z technologią EDS3

Zastosowanie komina Elica deep silent z technologią EDS3 do wyciszenia kominka wentylacyjnego jest jedną z najlepszych opcji wyciszenia otworów wentylacyjnych w domu. Komin ten oferuje doskonałą równowagę między estetyką a funkcjonalnością i jest bardzo skuteczny w redukcji niepożądanego hałasu w domu. Elica CONCAVE ETB HE 60/80 posiada dotykowe sterowanie i zakrzywiony design. Ponadto posiada dożywotnią gwarancję i jest przeznaczony do kuchni indyjskiej.

Podobne treści:  Jak zaprojektować komin wentylacyjny w ścianie

Głęboki cichy komin Elica z technologią EDS3 oferuje doskonały przepływ powietrza i wydajność zasysania, a także innowacyjną trójwymiarową siatkę filtracyjną. Wyposażony jest w światła LED i stylowy dotykowy panel sterowania, które pozwalają użytkownikom obsługiwać komin bez słyszenia jakichkolwiek dźwięków. Głęboki, cichy komin Elica z technologią EDS3 jest dostępny z szeregiem funkcji, aby dopasować się do różnych ustawień domowych, od małych do dużych kuchni.

Elica Kitty plus posiada tłumik o głębokości 60 cm do stosowania z piecami dwu- i czteropalnikowymi. Wydajność ssania komina wynosi 880 m3/h. Jest energooszczędny i wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED. Kominy Elica charakteryzują się doskonałą widocznością i ssaniem. Wymagają jednak odpowiedniego montażu.

Elica EFL S 901/601 HAC VMS to najpopularniejszy komin kuchenny na rynku. Wyposażony jest w technologię EDS3 oraz posiada wkładki filtrujące dźwięk, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się cichą pracą i niskim poziomem hałasu. Kominy te są łatwe w montażu i dostępne w wielu stylach. Przy wyborze głębokiego cichego komina najlepiej wziąć pod uwagę swoje potrzeby i przestrzeń w kuchni, w której okap będzie zainstalowany.

Głęboki cichy komin Elica z funkcją EDS3 to mocny silnik i duża wydajność przepływu powietrza. Komin został zaprojektowany tak, aby był wysoce energooszczędny i długotrwały. Jego konserwacja jest również stosunkowo łatwa. Wiele osób poddaje swoje kominy profesjonalnemu czyszczeniu co pół roku. Przy wszystkich korzyściach, jakie oferuje, jest on wart swojej ceny. Kominy te są zaprojektowane tak, aby sprawdzały się w każdej sytuacji i są również zaprojektowane tak, aby były bardzo łatwe do czyszczenia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *