Jak wysoko nad dachem powinien znajdować się komin?

Jak wysoko nad dachem powinien znajdować się komin?

Aby zapobiec pożarom na dachach spowodowanym przez kominy, właściciele domów powinni przestrzegać zasady 3-2-10. Ponadto komin musi być na tyle wysoki, aby zapewnić odpowiedni ciąg kominowy, a jednocześnie nie przeszkadzać innym częściom budynku. Z tego powodu ważne jest, aby skonsultować się z ekspertem podczas aktualizacji dachu domu lub instalacji siding z włókna cementowego. Aby pomóc Państwu w podjęciu decyzji, wymieniliśmy kilka wytycznych, które należy rozważyć.

Minimalna wysokość komina dla kominków murowanych

Minimalna wysokość komina dla kominków murowanych powyżej linii dachu wynosi cztery stopy. Dotyczy to również samego komina. Komin musi być otoczony jedną warstwą muru. Jeśli komin jest odsunięty od linii dachu, mur pod nim musi go podtrzymywać. Nie ma maksymalnego odsunięcia, jednak nie może ono przekroczyć limitu rzutu. Jeśli kominek jest ustawiony wyżej niż linia dachu, może być odsunięty do sześciu cali od szczytu komina.

Przepisy budowlane są bardzo surowe w tej kwestii, dlatego dobrą zasadą, którą należy się kierować przy planowaniu nowego kominka, jest przestrzeganie reguły 3-2-10. Zasada ta mówi, że minimalna wysokość komina musi być o dwie stopy wyższa niż najwyższy otwór w dachu, ale nie zawsze jest to możliwe. Najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą, jak również sprawdzić lokalne przepisy budowlane, aby określić, jaką wysokość komina należy zbudować. Reguła 2-10-3 jest dobrym przewodnikiem, ale nie należy na niej polegać jako na zasadzie kciuka.

Poza wysokością komina, istnieją inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę instalując kominek murowany. Jednym z nich jest przewód kominowy. Przewód kominowy to pionowe przejście w górę wewnątrz komina. Ważne jest, aby zrozumieć czym jest przewód kominowy, ponieważ łatwo pomylić go z przepustnicą. Najczęściej stosowanym materiałem do wyłożenia kominów murowanych są gliniane płytki kominowe.

Podobne treści:  Jak wykonać hydroizolację dachu domu z onduliny

Komin musi być wystarczająco wysoki, aby zapewnić ciąg i zapobiec zablokowaniu go przez pobliskie budynki. Jednak właściciele domów powinni skonsultować się z profesjonalistą przed przebudową, modernizacją dachu lub instalacją sidingów z cementu włóknistego. Zbyt wysoki komin może zwiększyć zużycie paliwa i uszkodzić urządzenia. Może to również prowadzić do pożaru, więc właściciele domów powinni upewnić się, że ich komin jest wystarczająco wysoki. Jak więc obliczyć minimalną wysokość komina dla kominków murowanych ponad dachem?

Komin murowany nie może opierać się na drewnie. Jego posadowienie powinno spełniać wymagania dla fundamentów kominowych. Ściany komina powinny mieć grubość co najmniej czterech cali; aby spełnić ten wymóg, można zastosować pustaki ceramiczne. Połączenia sąsiadujących ze sobą okładzin kominowych powinny być przesunięte o siedem cali. Ponadto kominy murowane powinny być wyposażone w otwory wyczystkowe.

Minimalna wysokość komina dla kominów klasy A

Zasada 10-3-2 określa minimalną wysokość komina dla kominów klasy A. Chociaż możliwe jest zainstalowanie komina, który jest wyższy niż minimalna wysokość, nie ma gwarancji, że będzie on w stanie utrzymać ciąg od reszty budynku. Jednak jeśli komin jest wystarczająco wysoki, nie będzie on tak zauważalny jak w innym przypadku. Poniżej wyjaśnimy, jak określić minimalną wysokość komina i jak bezpiecznie zainstalować komin klasy A.

Minimalna wysokość komina klasy A jest zazwyczaj o dwie stopy wyższa od górnej krawędzi dachu. Jeśli jest zbyt wysoki, ogrzane powietrze może się ochłodzić i wytworzyć podciśnienie wewnątrz komina. To podciśnienie może wypychać gazy z powrotem do budynku. Z tego powodu inżynierowie opracowali wzór, który pomaga określić właściwą wysokość komina. Ważne jest, aby pamiętać, że na wysokość komina wpływają trzy czynniki: straty ciepła, tarcie i masa cząsteczkowa gazu.

Podobne treści:  Jak myć dach z poliwęglanu

Dla kominów murowanych minimalna wysokość to dwie stopy wyżej niż dach. Ściany komina klasy A muszą mieć grubość co najmniej dwóch cali. Ma to na celu umożliwienie dodatkowego wsparcia. Kominy murowane mogą zawierać więcej niż jeden przewód kominowy. Jeśli komin posiada więcej niż jeden przewód kominowy, minimalna wysokość wynosi cztery stopy. Komin klasy A może zawierać więcej niż jedno czopuch, więc wysokość wkładki kominowej musi być co najmniej o dwie stopy wyższa od powierzchni dachu.

Wysokość komina jest ważna we wszystkich przypadkach. W niektórych przypadkach minimalna wysokość komina została wbudowana w budynek, ale wysoki szczyt domu może sprawić, że komin będzie konkurował o ciśnienie powietrza. Z tego powodu należy upewnić się, że wysokość komina jest wyższa niż poziom dachu. Dzięki temu kominek będzie działał z maksymalną wydajnością i usuwał niebezpieczne gazy z domu. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, odpowiednia wysokość komina poprawi również wydajność kominka i zapobiegnie zatruciu tlenkiem węgla.

Wymagania kodeksowe dotyczące kominów

Istnieje wiele wymagań dotyczących komina, w tym rozmiar, wysokość i lokalizacja. Wysokość komina powinna wynosić co najmniej dwie stopy powyżej lokalnego poziomu dachu. W Kalifornii komin musi sięgać co najmniej dwie stopy nad każdą częścią budynku w promieniu dziesięciu stóp i trzy stopy nad najbliższym materiałem palnym. Komin musi być skonstruowany w taki sposób, aby uniknąć uwięzienia materiałów palnych w jego ścianach i podłodze.

Fundament komina musi być wystarczająco znaczący, aby utrzymać ciężar całej konstrukcji, w tym kominka i komina. W niektórych stanach wymagane są stalowe pręty zbrojeniowe do wzmocnienia fundamentu. Stopa fundamentowa musi mieć głębokość 12 cali i wystawać sześć cali poza ścianę fundamentową. Komin musi być chroniony przed wiatrem i ciepłem z ognia poprzez zastosowanie wkładów kominowych. Ponadto komin musi mieć minimalną wysokość i stosunek przekroju poprzecznego proporcjonalny do powierzchni kominka.

Podobne treści:  Co robić, gdy piorun uderzy w dach domu

Kodeks MSJC wymaga również, aby zaprawy murarskie cementowe spełniały wymagania specyfikacji dla kominów. Określa on również dopuszczalne naprężenia ściskające dla projektowania empirycznego. Inną możliwością jest metoda Unit Strength Method, która służy do weryfikacji określonej wytrzymałości na ściskanie. Zaprawy typu N są najbardziej odpowiednie dla ścian parapetowych i kominów. Jest on również odpowiedni do ogólnego zastosowania w eksponowanych murach powyżej poziomu. Podczas gdy przepisy budowlane dotyczące kominów mają na celu ochronę domu przed zagrożeniami pożarowymi, mogą one również zwiększyć ryzyko uszkodzenia konstrukcji z powodu komina.

Certyfikowani inspektorzy kominiarscy są doskonale wyszkoleni do przeprowadzania inspekcji poziomu 2. Muszą posiadać certyfikat National Fireplace Institute oraz Chimney Safety Institute. Muszą również być na bieżąco z najnowszymi przepisami budowlanymi dotyczącymi kominów. Inspekcja kominowa poziomu 2 obejmuje wszystkie elementy inspekcji poziomu 1, ale znacznie bardziej szczegółową inspekcję samego komina. Technik kominiarski będzie szukał nagromadzenia kreozotu, blokad i braków w systemie wentylacyjnym.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *