Jak naprawić komin, który wpuszcza dym do domu

Jak naprawić komin, który wpuszcza dym do domu

Jeśli twój komin wpuszcza dym do domu, powinieneś sprawdzić czy nie ma w nim ciągu wstecznego. Problem ten występuje, gdy właściciel domu nie zdąży ogrzać powietrza w kominie przed rozpaleniem ognia. Aby temu zapobiec, należy trzymać kawałek drewna lub szmatę wewnątrz kominka, aby ogrzać powietrze przed zapaleniem ognia. Jeśli to nie zadziała, być może trzeba będzie skontaktować się z firmą zajmującą się naprawą kominów.

Rozpoznanie ciągu kominowego

Jeśli Twój kominek emituje chmury dymu, możesz mieć ciąg kominowy. W przypadku, gdy kominek emituje kłęby dymu, może dojść do powstania ciągu kominowego. Dym z kominka może dostać się do pomieszczenia, powodując podrażnienie nosa i oczu oraz utrudniając oddychanie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zidentyfikować downdraft w kominie.

Jeśli zauważysz, że dym przedostaje się do pomieszczenia po użyciu kominka, możesz mieć downdraft w kominie. Tego typu problem występuje, gdy gorące powietrze unosi się do góry, zastępując chłodniejsze powietrze w pomieszczeniu. Ogrzane powietrze wydostaje się wtedy na zewnątrz komina. Jeśli doświadczasz tego problemu, musisz wprowadzić zmiany w swoim kominku. Po pierwsze, upewnij się, że nie ma przeszkód blokujących ogień. Po drugie, w kominie może gromadzić się kreozot.

Podobne treści:  Jak określić czy spoinować komin klinkierowy

Zapobieganie ciągowi kominowemu

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że nie ma łatwego rozwiązania dla ciągu kominowego, ale można zminimalizować jego wpływ na dom poprzez regulację przepustnicy. Otwarcie przepustnicy złagodzi problem tylko chwilowo, ale zatkany komin może spowodować znacznie gorszy problem. Ponadto, powinieneś zwracać uwagę na sadzę w swoim domu. Aby zapobiec powstawaniu sadzy, wyłączaj wentylatory wyciągowe podczas używania kominka. Wentylatory wyciągowe zwiększą podciśnienie w domu i wyciągną powietrze na zewnątrz. Może być również konieczne wyregulowanie przepustnicy w kominku, aby umożliwić właściwy przepływ powietrza.

Oprócz powodowania stresu, ciągi kominowe mogą również powodować szkodliwe skutki zdrowotne, w tym alarmowanie o obecności tlenku węgla. Słaba jakość drewna może również przyczynić się do powstania tego problemu. Drewno niskiej jakości nie spala się w wystarczająco wysokiej temperaturze, aby wytworzyć wystarczającą ilość ciepła do wyciągnięcia dymu w górę komina. Dlatego też drewno niskiej jakości nie będzie generować wystarczającej ilości ciepła, aby spowodować unoszenie się dymu i materiałów palnych w górę przewodu kominowego.

Naprawa przepustnicy na kominie

Jeśli zauważyłeś, że przepustnica kominowa wpuszcza dym do domu, być może nadszedł czas, aby rozważyć naprawę. Nawet jeśli nie używasz kominka tak często, naprawa tłumika kominowego jest koniecznością. Po pierwsze, wyczyść nagromadzony kreozot. Ten nagromadzony osad może sprawić, że zawiasy w przepustnicy będą trudne do otwarcia lub zamknięcia. Jeśli ten problem nie zostanie szybko rozwiązany, może być konieczna wymiana przepustnicy. Aby zdjąć przepustnicę, należy poluzować nakrętkę, która ją trzyma.

Podobne treści:  Jak ukryć komin przy ścianie w łazience

Przepustnica jest jedną z najważniejszych części kominka. Kontroluje on przepływ dymu i przeciągów do i z przewodu kominowego. Jeśli jest uszkodzony lub działa nieprawidłowo, prawdopodobnie zauważysz więcej dymu w swoim domu niż zwykle. Aby zapobiec przedostawaniu się dymu do środka i jego uciążliwości, możesz wymienić przepustnicę i sprawić, że Twój kominek będzie bardziej wydajny energetycznie.

Testowanie downdraftu

Downdraft może wysyłać małe cząsteczki dymu przez powietrze i do Twojego domu. Może to powodować zapach dymu lub oparów w Twoim domu lub może prowadzić do uczucia, że powietrze jest wtłaczane w niewłaściwy sposób. Aby sprawdzić, czy nie ma downdraftu, można zapalić świecę lub kadzidełko i przyłożyć je do gardzieli komina. Jeśli dym się unosi, to znaczy, że w kominie jest downdraft. Ciąg kominowy powoduje, że w pomieszczeniu panuje ujemne ciśnienie i należy spróbować uzupełnić utracone powietrze otwierając okno.

Ciąg kominowy może powodować zasysanie dymu do wnętrza domu. Może powodować włączenie się czujników tlenku węgla, jeśli kominek nie działa prawidłowo, i może wpływać na koszty ogrzewania i chłodzenia o setki dolarów rocznie. Jeśli właśnie wprowadziłeś się do starszego domu i odkryłeś przeciągający się kominek, ten problem jest powszechny. Winowajcą może być również źle utrzymany kominek.

Podobne treści:  Jak często czyścić komin przy ogrzewaniu gazowym

Testowanie turbulencji na szczycie komina

Przy określaniu wymagań prawa budowlanego jednym z najważniejszych kryteriów jest wysokość czapki kominowej. Czapka kominowa musi znajdować się co najmniej trzy stopy powyżej linii dachu. Ta większa wysokość może zminimalizować turbulencje w pobliżu czapy kominowej. Ponadto większość lokalnych przepisów budowlanych wymaga, aby kominy były instalowane co najmniej trzy stopy nad linią dachu. Przedłużony system kominowy klasy A może być zainstalowany po zakończeniu montażu.

Aby określić wysokość komina, jego górna jedna trzecia musi zostać poddana drganiom wywołanym przez wiatr boczny (VIV). Na tej wysokości zrzucanie wirów jest silnie skorelowane, a intensywność turbulencji jest mała w dolnych dwóch trzecich. Uproszczona wersja tej metody została opisana w poprzedniej pracy, w której uwzględniono również szereg innych zmiennych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *