Co należy zrobić po wylaniu świeżego betonu

Co należy zrobić po wylaniu świeżego betonu

Jest kilka ważnych rzeczy do zrobienia po wylaniu świeżego betonu. Najlepszą praktyką jest utrzymywanie betonu w stanie wilgotnym. Po tym okresie należy zastosować uszczelniacz, farbę lub bejcę i osłonić płytę przed deszczem. Dostępnych jest kilka metod, a w tym artykule omówimy te najbardziej popularne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Po wylaniu świeżego betonu, wskazane jest, aby pozwolić mu siedzieć przez co najmniej 24 godziny przed wystawieniem go na działanie ciężaru.

Utrzymuj beton wilgotny

Jeśli właśnie wylałeś świeży beton, następnym krokiem jest utrzymanie go w stanie wilgotnym. Wilgoć jest niezbędna do pomocy w procesie utwardzania, zapewniając, że beton zachowuje odpowiednią zawartość wilgoci. Woda i cement tworzą wiązanie chemiczne, a ta interakcja powoduje twardnienie betonu. Mimo to, beton może łatwo wyschnąć i stracić połowę swojej zamierzonej wytrzymałości. Ponadto wilgoć może zapobiec rozwojowi niepożądanych organizmów w betonie.

Utrzymanie świeżego betonu w stanie wilgotnym jest niezwykle ważne – Dane są wynikiem badań zespołu portalu https://wszystkodobudowydomu.pl. Chociaż beton nie utwardzi się prawidłowo, jeśli będzie wystawiony na działanie zimnego powietrza, nie jest prawdopodobne, że popęka tak szybko, jak beton utwardzony wodą. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebuje około siedmiu dni, aby osiągnąć swoją pełną wytrzymałość. Dobrą zasadą jest, aby utrzymać beton wilgotny, ale nie mokry. Zraszacz z niskim natężeniem przepływu zrobi sztuczkę, ale należy uważać, aby nie przelewać betonu, ponieważ spowoduje to, że materiał mięknie zbyt szybko.

Podobne treści:  Jakie składniki i jak zrobić beton ogniotrwały

Zastosuj uszczelniacz

Pierwszym krokiem w uszczelnianiu podjazdu lub patio jest czyszczenie i suszenie powierzchni. Powierzchnia musi być czysta i wolna od zanieczyszczeń oraz wystarczająco porowata, aby wchłonąć powłokę uszczelniającą. Musi być między 50 a 90 stopni Fahrenheita i być w tej temperaturze przez 24 godziny przed uszczelnieniem. Pompka lub airless opryskiwacz może być używany do stosowania uszczelniacza. Powinien on być nakładany w cienkich, równych warstwach.

Aby uszczelnić beton, upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie czysta i sucha. Uszczelniacz pomoże zablokować w oleju, smaru i brudu. Po wyschnięciu, elastyczny caulk lub nowy cement może być stosowany. Upewnij się, że przestrzegać wszystkich instrukcji dotyczących uszczelniacza. Uszczelniacz będzie zapobiegać przenikaniu wody do betonu. Po zakończeniu wylewania nowego betonu należy użyć uszczelniacza.

Przykryj płytę przed deszczem

Przed wylaniem świeżego betonu na wierzchu starego, koniecznie przykryj go przed deszczem, aby zapobiec wszelkim zalaniom. Deszcz nie będzie miał wpływu na nowy beton, ale zmieni stosunek wody do cementu. Możesz przykryć obszar za pomocą plastikowej płachty, plandeki lub drewna, ale najlepszym sposobem jest pokrycie go całkowicie. Pamiętaj również, że deszcz spowoduje, że woda powierzchniowa na Twojej płycie będzie dodatkowo wchłaniać wodę, co zrujnuje świeże wykończenie i pogorszy ostateczny wygląd Twojego projektu.

Podobne treści:  Jak Wybrać i Zastosować Kręgi Betonowe o Średnicy 1200 mm w Projektach Kanalizacyjnych i Budowlanych

Nie chcesz, aby deszcz uszkodził świeżo wylany beton. Jeśli nie przykryjesz go, woda może zmyć cement i spowodować, że płyta stanie się bardziej miękka. To spowoduje przyszłe problemy, takie jak pylenie, rozszczelnienie powierzchni, a nawet pękanie. Aby uniknąć takiego scenariusza, przygotuj swój nowy betonowy wylew na deszcz. Jeśli masz czas i odpowiednią ochronę, możesz nawet zbudować obudowę wokół obszaru roboczego. Jeśli jednak nie masz takiego schronienia, poczekaj, aż burza minie, zanim skończysz beton.

Beton utwardzany na mokro

Płyta betonowa po wylaniu powinna być utwardzana na mokro przez co najmniej 7 dni. Proces utwardzania na mokro wymaga, aby beton moczył się w wodzie często i powoli przez co najmniej pięć dni. Kiedy prawidłowo utwardzony, beton jest o 50% silniejszy niż świeży beton. Dla najlepszych wyników, należy zwilżyć płytę betonową codziennie. Upewnij się, że pogoda jest wystarczająco ciepła, aby wlać beton. W przeciwnym razie może on popękać lub zapaść się.

Podobne treści:  Jak wbić gwóźdź w beton

Do utwardzania betonu na mokro dostępnych jest kilka różnych rozwiązań. Jedną z najczęstszych opcji jest emulsja chemiczna. Związki te zawierają rozpuszczalne emulsje, które tworzą film na powierzchni świeżego betonu, zapobiegając odparowaniu wody. Film ten pozwala betonowi utwardzać się w stałym tempie. Niektóre z tych związków rozpuszcza się na własną rękę, więc należy szorować wszelkie pozostałości po tygodniu lub dwóch. Quikrete Acrylic Concrete Cure & Seal jest doskonałym rozwiązaniem dla betonu utwardzanego na mokro, ponieważ wnika w powierzchnię i staje się trwałym uszczelniaczem.

Zapobieganie wzrostowi niepożądanych organizmów w betonie

Istnieje kilka metod sanityzacji powierzchni betonowej. Jedną z niedrogich metod jest polewanie powierzchni wrzącą wodą. Wystarczy wylać tę wodę bezpośrednio z czajnika lub kuchenki na powierzchnię. Intensywne ciepło spowodowane przez wodę zabija chwasty. Po kilku zastosowaniach chwasty zaczynają obumierać i znikać. Metoda ta nie nadaje się do silnie zanieczyszczonych powierzchni betonowych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *