Co to jest inwerter?

Każdy kto planuje zainwestować w instalację fotowoltaiczną i poszukuje na jej temat informacji z pewnością natknie się na takie określenie jak inwerter. Jest to jedno z najważniejszych elementów całej instalacji, ponieważ zmienia płynącą z paneli fotowoltaicznych energię w prąd zmienny, czyli taki sam, jak znajduje się w gniazdku elektrycznym. W całej instalacji może to być jedno urządzenie lub kilka, tak zwanych mikroinwerterów, które przydzielone są do każdego panelu fotowoltaicznego. Decyzja, które rozwiązanie wybierzemy może mieć niekiedy kluczowe znaczenie dla działania całego układu.

Dlaczego potrzebny jest falownik?

Inwerter, nazywany zamiennie falownikiem, jest urządzeniem specjalistycznym, które odpowiada za transformację pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznej energii elektrycznej w prąd przemienny, czyli taki, jaki znajduje się w sieci elektroenergetycznej i gniazdkach elektrycznych w domu. Inwerter służy „dopasowaniu” napięcia tak, aby jego odpowiednia wartość znalazła się w gniazdkach, z których korzysta się na co dzień. Falownik działa automatycznie w czasie rzeczywistym, dlatego prąd dostępny jest cały czas i nie różni się niczym od tego, który znajduje się w gospodarstwie domowym. 

Podobne treści:  Jak przydomowa oczyszczalnia ścieków wpływa na niezależność i samowystarczalność gospodarstwa domowego?

Inwerter nie tylko zmienia napięcie prądu

Choć zmiana napięcia wytwarzanego prądu to główne zadanie inwertera, to jednak może on być wykorzystywany jeszcze do innych celów. Dzięki synchronizacji pomiędzy falownikiem a panelami gromadzone są przez niego istotne informacje eksploatacyjne, czyli dane ilości wyprodukowanej energii elektrycznej oraz ilości o ilości nadwyżki prądu, która została przesłana do magazynu energii, jeśli takowy został podłączony do całej instalacji PV. Dzięki temu można precyzyjnie określić, jakie oszczędności udało się wygenerować przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że nowoczesnymi inwerterami można sterować za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala sprawdzić status działania paneli praktycznie z każdego miejsca na świecie. 

Podobne treści:  Czy warto zainwestować w szyby samoczyszczące?

Jak wybrać falownik?

Poza wspomnianymi wcześniej cechami, czyli dopasowaniem pod względem energetycznym oraz regulatora MPPT, należy zwrócić uwagę na wysoki poziom ochrony IP inwertera. Podobnie jak same panele fotowoltaiczne, narażony on jest na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego też powinien on mieć certyfikat IP, który potwierdza jego odporność na wilgoć, kurz, brud i inne czynniki przenoszone w powietrzu. Przed zakupem falownika warto jeszcze zwrócić uwagę na sprawność oraz zakres temperatury pracy. W obu przypadkach parametry te powinny być określone jako wysokie. Dopiero taki zakup powinien dać nam pewność wieloletniego, efektywnego korzystania z paneli fotowoltaicznych i cieszenia się z własnego prądu. Szeroka oferta poszczególnych elementów do instalacji fotowoltaicznej dostępna jest na https://www.bricoman.pl/.

Podobne treści:  Wózek widłowy LPG – poznaj jego zalety i wady

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *