Oddanie inwestycji po budowie – jak się do tego przygotować?

Po zakończeniu procesu budowy konieczne jest dopełnienie pewnych formalności, aby obiekt można było oddać do użytku. W przeciwnym razie inwestorowi grożą dość surowe konsekwencje, spowodowane popełnieniem tzw. samowoli budowlanej. Na rodzaj takich formalności wpływa przede wszystkim rodzaj samej inwestycji. Zgodnie z prawem budowlanym, budowę można zakończyć poprzez wysłanie zawiadomienia o tym fakcie lub uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Proces zakończenia budowy inwestycji

Aby przystąpić do użytkowania budynku, należy powiadomić organ nadzoru budowlanego w zakończeniu inwestycji. W terminie 14 dni od dostarczenia zawiadomienia wydawana jest decyzja o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Taki tryb obowiązuje w przypadku obiektów, dla których niezbędne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie budowy. Pozwolenia na użytkowanie wymagają budynki zaliczane do konkretnych kategorii obiektów zgodnie z art. 55 ust. 1 prawa budowlanego, a także legalizowane samowole budowlane i obiekty w trakcie budowy. Te ostatnie dotyczą sytuacji, w których inwestor chce rozpocząć użytkowanie budynku jeszcze przed zakończeniem wszystkich robót. Wniosek należy złożyć do odpowiedniego organu, którym jest najczęściej wojewódzki lub powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Podobne treści:  Czy domy z antresolą są dla Ciebie? Poznaj ich charakterystykę!

Kontrola nadzoru budowlanego

Warunkiem uzyskania pozwolenia na użytkowanie inwestycji jest przeprowadzenie obowiązkowej kontroli nadzoru budowlanego. Proces to polega głównie na weryfikacji zgodności ukończonej inwestycji z projektem budowlanym oraz warunkami, które zostały zawarte w pozwoleniu na budowę. Odpowiedni organ przeprowadza kontrolę w ciągu 21 dni od daty dostarczenia wezwania, czyli kompletnego i uzupełnionego wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowania. O terminie kontroli inwestor zostanie zawiadomiony w okresie 7 dni od doręczenia wezwania. Aby mieć pewność spełnienia wszystkich wytycznych, należy przede wszystkim przeprowadzić sprzątanie po budowie. Proces ten polega na usunięciu wszelkich pozostałości po pracach budowlanych, co trzeba zrealizować zaraz po ich zakończeniu.

Oddanie inwestycji po budowie – jak się do tego przygotować?

Etapy czyszczenia po budowie

Aby posprzątać obiekt po budowie, należy przede wszystkim odpowiednio zorganizować przebieg prac. Istotnym aspektem jest realizacja usług w taki sposób, aby zabrudzenia nie były przenoszone. W tym celu najlepiej rozpocząć prace metodą na sucho, co odbywa się poprzez odkurzenie wszelkich powierzchni. Obecnie praktycznym rozwiązaniem jest sprzątanie poziome, czyli rozpoczynane od sufitu i górnych elementów infrastruktury oraz kontynuowane w dół. W ten sposób wszelkie nieczystości opadają na posadzkę, co ułatwia cały proces. Realizacją takich prac zawsze powinna zajmować się profesjonalna firma sprzątająca po remontach i budowach, której pracownicy dysponują odpowiednimi uprawnieniami. Usługi w tym zakresie oferuje TETON clean, czyli zespół specjalistów od prac wysokościowych, alpinistyki przemysłowej czy obsługi podestów ruchomych. W kolejnym etapie, sprzątanie po remontach i budowach odbywa się metodą “na mokro”, która wymaga umiejętnego doboru środków chemicznych. Ich rodzaj musi być dostosowany zarówno do zakresu prac, jak i dostępności czyszczonych powierzchni.

Podobne treści:  Domofon przy furtce do domu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Koszty związane z oddaniem inwestycji po budowie

Prace pozwalające na przygotowanie obiektu do użytkowania po zakończeniu prac budowlanych mają wpływ na wygląd czyszczonych powierzchni, a także żywotność użytych materiałów. Pewne koszty generuje przede wszystkim sprzątanie budowy, które odbywa się w kilku etapach. O cenie takiej usługi zależy zarówno zakres prac, jak i rodzaj zanieczyszczeń pozostawionych po zakończeniu prac wykończeniowych. Istotny będzie też rodzaj materiałów wykorzystanych w procesie budowy – nieco inne zabiegi stosuje się bowiem w przypadku betonu, żywic czy drewna. Samo sprzątanie po remontach czy budowach zwykle łączy w sobie kilka różnych usług, dlatego cenę trzeba ustalić indywidualnie. Takie spersonalizowane podejście pozwala na bardziej kompleksowe przygotowanie inwestycji do oddania, a także przyczynia się do redukcji ponoszonych kosztów.

Podobne treści:  Jak utrzymać basen w nieskazitelnej czystości? Niezbędne akcesoria, które musisz znać

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *