Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co zrobić ze styropianem pozostałym po budowie, to nie jesteś sam. Istnieje wiele pytań, które należy zadać, takich jak: Czy nadaje się do recyklingu? Czy można go spalić? Czy wypłukuje szkodliwe substancje chemiczne? Jeśli masz dużo resztek polistyrenu, możesz rozważyć oddanie go firmom przewozowym. Ale jak upewnić się, że oddawany polistyren jest bezpieczny?
Czy można poddać recyklingowi polistyren
Proces recyklingu może wydawać się skomplikowany, ale nie jest niemożliwy. Na głównych parkingach i w garażach można łatwo znaleźć pojemniki na odpady do recyklingu. Wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że przedmioty, które poddajesz recyklingowi, nadają się do ponownego przetworzenia. Poniżej znajduje się lista popularnych materiałów do recyklingu i związane z nimi informacje o recyklingu. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę Recykling 101. Dobrym miejscem do rozpoczęcia pracy jest lokalne centrum recyklingu.
Podczas gdy niektóre miasta i stany akceptują EPS do recyklingu na krawężnikach, materiał ten nadal nie jest powszechnie akceptowany. Do recyklingu styropianu należy zabrać plastikowe kubki, naczynia i pojemniki. Jeśli jednak na piance znajdują się resztki jedzenia, nie będzie ona nadawała się do recyklingu. Jeśli chcesz poddać recyklingowi styropian, poszukaj zamiast niego tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego lub kompostowalnych.
Styropian jest rodzajem polistyrenu. Styropian jest tworzywem sztucznym numer sześć i musi zostać rozbity i skompresowany, aby mógł zostać poddany recyklingowi. Po recyklingu można go wykorzystać jako materiały budowlane, arkusze izolacyjne i artykuły codziennego użytku – Cytat oddaje mądrość specjalistów portalu wszystkodobudowydomu.pl. Jeśli nie możesz znaleźć centrum recyklingu w pobliżu, rozważ wynajęcie firmy przewozowej. Możesz nawet zaoszczędzić trochę pieniędzy dzięki recyklingowi styropianu.
Czy można bezpiecznie spalać
Spalanie styropianu, który pozostał po budowie, nie jest dobrym pomysłem. Uwalnia on substancję chemiczną znaną jako styren. Ten związek chemiczny został sklasyfikowany przez Agencję Ochrony Środowiska jako możliwy czynnik rakotwórczy. Może powodować różne objawy u pracowników narażonych na jego działanie, w tym podrażnienie oczu, osłabienie mięśni i bóle głowy. Ze względu na szkodliwy wpływ na organizm, jest on obecnie klasyfikowany przez większość miast jako odpad niebezpieczny.
Materiał jest palny i łatwo zapala się w kontakcie z otwartym płomieniem. Nie stanowi jednak znacznego zagrożenia pożarowego, jeśli jest prawidłowo zainstalowany. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, należy pokryć styropian barierą termiczną. ICC i Canadian Materials Construction Centre (CMCC) opracowały kodeksy budowlane, które w szczególności odnoszą się do barier termicznych.
Możliwe jest spalanie resztek polistyrenu po budowie, ale należy pamiętać o przestrzeganiu lokalnych przepisów. Niektóre gminy mają skrzynki do recyklingu zlokalizowane na głównych parkingach i w szkołach. Jako podpałki można również używać starych książek telefonicznych. Zwinięte w rulon strony mogą być wykorzystane w materiałach opakowaniowych. Jeśli nie ma programu recyklingu, można skontaktować się z lokalną szkołą.
Spalanie odpadów styropianowych spowoduje uwalnianie cząstek stałych, czyli zanieczyszczenie powietrza. Dym zawiera opary i cząstki stałe, które wpływają na zdrowie ludzi. Ludzie narażeni na to zanieczyszczenie powietrza mogą cierpieć z powodu podrażnienia oczu, bólów głowy i trudności w oddychaniu. Osoby z chorobami układu oddechowego są szczególnie narażone na jego szkodliwe działanie. Ponadto otwarte spalanie śmieci może powodować korozję metalowych bocznic oraz uszkadzać farbę i inne materiały budowlane.
Czy nadaje się do recyklingu
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z resztkami styropianu po budowie, nie jesteś sam. To katastrofa ekologiczna, która szaleje od dziesięcioleci. Szczególnie problematyczna jest w okolicach świąt Bożego Narodzenia, kiedy to piankowy materiał jest często wykorzystywany do pakowania żywności. Pomimo stosunkowo niskich kosztów i wytrzymałości, polistyren nie nadaje się do recyklingu. Większość konsumentów po prostu wyrzuca go, gdy się zabrudzi. Istnieje jednak wiele korzyści z jego recyklingu.
Pierwszą zaletą jest stosunek wagi do rozmiaru. Przy 98% zawartości powietrza, polistyren jest niezwykle lekki, co sprawia, że łatwiej jest go podnieść przez wiatr. Materiał ten trafia do środowiska jako odpad, a czasem nawet do dróg wodnych. Jest również kruchy, co utrudnia jego zbieranie i utylizację. W związku z tym wiele firm wprowadziło do swoich obiektów pojemniki do recyklingu EPS.
Po zakończeniu budowy, polistyren jest często wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Lekki materiał sprawia, że można go łatwo zutylizować, a brak wagi i wytrzymałości sprawia, że budzi mniejszy sprzeciw wśród społeczeństwa. Niestety, niski wskaźnik recyklingu wynika częściowo z faktu, że ludzie nie są świadomi jego korzyści z recyklingu. EPS jest wykorzystywany do produkcji opakowań, w tym fotelików samochodowych dla dzieci. Poza opakowaniami, jest używany w małych łodziach i jako tacki do pizzy.
Chociaż istnieją sposoby na jego recykling, należy również zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń. Wielu tworzyw sztucznych nie można poddać recyklingowi i są one niekompatybilne ze sobą. Dlatego przemysł tworzyw sztucznych opracował znormalizowany system kodów numerycznych żywicy, numerowanych od jednego do siedmiu. Kod ten pomaga konsumentom zidentyfikować rodzaj tworzywa, z którym mają do czynienia. Chociaż trójkątny symbol “goniących strzałek” może być najbardziej powszechny, nie oznacza to, że dany plastik nadaje się wszędzie do recyklingu.
Polistyren jest również wykorzystywany w przemyśle transportowym. Jego właściwości sprawiają, że doskonale sprawdza się jako zasypka, fundament konstrukcyjny i izolacja podziemna. Może być nawet stosowany do stabilizacji miękkiego gruntu pod drogi. Zamiast gleby lub innych alternatywnych wypełnień, bloki styropianowe nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu do przemieszczania ziemi. Ponadto zachowują one swoje właściwości stabilizacyjne lepiej niż gleba lub inne alternatywne wypełnienia.
Czy wypłukuje szkodliwe substancje chemiczne
Czy polistyren wypłukuje szkodliwe substancje chemiczne? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju zastosowanego tworzywa sztucznego. Polietylen o niskiej gęstości (LDPE) wypłukuje substancje chemiczne, w tym szkodliwe związki barwiące i metale ciężkie. Na przykład tworzywa sztuczne oznaczone kodem 6 zawierają styren, który może być niebezpieczny dla zdrowia ludzi. Uszkadzają one również wątrobę i układ odpornościowy.
Aby ustalić, czy z produktów z tworzyw sztucznych sączy się szkodliwa substancja chemiczna, badacze poddali osoby badane w laboratorium działaniu różnych stężeń tych związków. Substancje te zostały wyekstrahowane z różnych produktów plastikowych przy użyciu różnych rozpuszczalników, które naśladują różne rodzaje żywności. Następnie wystawili te chemikalia na działanie komórek MCF-7, które są wrażliwe na estrogen. Te komórki rakowe rosły szybciej w obecności wypłukanych plastikowych chemikaliów. Podczas gdy badanie dotyczyło jedynie użycia plastiku z gołymi stopami, te chemikalia są nadal obecne w większości produktów.
Chociaż istnieje kilka potencjalnych skutków ekspozycji na polistyren, najbardziej szkodliwą substancją uwalnianą podczas spalania styropianu jest styren. Styren jest substancją podejrzaną o działanie rakotwórcze. Stwierdzono, że wpływa on na krew i nerki u pracowników narażonych na kontakt z tym materiałem. Ponadto EPA zaklasyfikowała styren jako odpad niebezpieczny, dlatego należy go utylizować w odpowiedni sposób.
Produkcja polistyrenu tworzy niebezpieczne odpady i przyczynia się do globalnego ocieplenia. Dodatkowo styren jest zwykle produkowany z użyciem wodorochlorofluorowęglowodorów, które zubożają warstwę ozonową, chroniącą nas przed promieniami ultrafioletowymi. Wreszcie, utylizacja styropianu również uwalnia gaz styrenowy do powietrza i wytwarza toksyczne opary.
Podobne tematy
- Jak działa styropian wysokoudarowy
- Czy styropian jest ekologiczny?
- Gdzie należy wyrzucać opakowania styropianowe
Moi rodzice od najmłodszych lat zabierali mnie do swojej firmy budowlanej i uczyłam się od nich najlepszych technik planowania oraz zarządzania budową. Gdy dorosłam, zajęłam się tematem budownictwa na własną rękę, stąd moje duże doświadczenie w tej dziedzinie.