Jak działa styropian wysokoudarowy

Jak działa styropian wysokoudarowy

Czy wiesz, że styropian jest wykonany z polistyrenu? Materiał ten jest przewiewny i rozszerza się w nieporęczną masę, tworząc nieestetyczną objętość na wysypiskach śmieci. Polistyren potrzebuje wieków, aby się rozłożyć i może gromadzić się w naszych drogach wodnych i oceanach, przyczyniając się do powstania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, która jest ponad dwa razy większa od Teksasu.

Styrofoam

Być może znasz styropian, popularny rodzaj plastiku, który jest często używany w kubkach po kawie na wynos, kartonach po jajkach i opakowaniach. Być może nawet używałeś go jako materiału amortyzującego przy wysyłce towarów. Ale czy wiesz, że polistyren jest toksyczny dla środowiska? Czy wiesz, że do jego produkcji używa się wielu substancji chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska?

Polistyren i styropian nie ulegają biodegradacji, co oznacza, że muszą zostać spalone, aby usunąć wszelkie pozostałe cząstki – Informacje zostały wyszukane przez zespół portalu Joanna Beauty. Wymaga to bardzo wysokich temperatur i specjalnego sprzętu, aby je rozłożyć. Oprócz wydzielania toksycznych oparów, nieprawidłowo spalony styropian może powodować problemy z oddychaniem, wady wzroku, uszkodzenia organów i inne problemy fizyczne.

Podobne treści:  Do czego służą szalunki styropianowe?

Polistyren wysokoudarowy

Materiał jest bardzo trwałym, uniwersalnym tworzywem sztucznym o doskonałej odporności na uderzenia. Materiał jest dostępny w arkuszach, rolkach i innych kształtach i jest stosowany w wielu branżach, w tym w zabawkach, opakowaniach i częściach mechanicznych. Materiał ten jest również bezpieczny dla żywności i ma długi okres przydatności do spożycia. Jest to również materiał opłacalny. Ten artykuł wyjaśnia, jak działa polistyren wysokoudarowy i czym różni się od zwykłego polistyrenu.

Polistyren wysokoudarowy jest wytwarzany poprzez rozciąganie folii PS. Proces ten poprawia sztywność i widoczność materiału oraz zmniejsza jego zamglenie. Jest on powszechnie stosowany w opakowaniach, ponieważ jest niedrogi i mniej mglisty niż inne przezroczyste tworzywa sztuczne, ale jest bardziej kruchy i podatny na pękanie. Ma wiele różnych zastosowań, w tym w zabawkach i artykułach medycznych.

Katalityczna piroliza polistyrenu

Proces katalitycznej pirolizy polistyrenu szybko traci swoje właściwości, ale wytwarza ważne płynne substancje chemiczne i cenne gazowe produkty wyjściowe. Produktami ubocznymi pirolizy PS są olej, gaz i węgiel drzewny. Materiały te mają wiele zastosowań w przemyśle produkcyjnym i rafineryjnym. Ciekły olej ma wiele zastosowań jako paliwo i nie wymaga dalszej obróbki.

Podobne treści:  Jak przykleić styropian do płyty falistej

Polistyren składa się z monomerów styrenu, ale w wyniku procesu powstaje długi łańcuch węglowodorowy, w którym występują naprzemiennie atomy węgla. Większość odpadów polistyrenowych trafia na wysypiska i nie nadaje się do recyklingu, szkodząc środowisku i ludziom. Proces ten jest powszechnie wykonywany przez pirolizę. Wysoka temperatura i brak tlenu służy do rozbicia polistyrenu na produkty o niskiej masie cząsteczkowej.

Czy jest rakotwórczy

Chociaż nie ma ostatecznych dowodów na to, że styren powoduje raka u ludzi, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, oddział Światowej Organizacji Zdrowia, uznała polistyren za możliwy czynnik rakotwórczy. Ostatnio zmieniła ona swoje ostrzeżenie z “prawdopodobnie rakotwórczego” na “prawdopodobnie rakotwórczy” po uwzględnieniu nowych dowodów z badań na zwierzętach.

Styren jest neurotoksyną i może wyciekać z opakowań żywności. Wiele miast w Kalifornii zakazało stosowania polistyrenowych opakowań na żywność ze względu na te zagrożenia. Oprócz stwarzania zagrożenia dla zdrowia, polistyren ma również słabe możliwości recyklingu. Powinien być odpowiednio utylizowany, a nie wyrzucany na wysypiska śmieci. Wdychanie tego toksycznego związku chemicznego może skutkować poważną chorobą, w tym chorobą styrenową.

Podobne treści:  Jak przymocować styropian do Porothermu

Czy łatwo ulega depolimeryzacji

Depolimeryzacja to proces, który może zredukować produkt polistyrenowy do postaci monomeru. Ten monomer może być następnie przetwarzany w celu wytworzenia pierwotnego tworzywa sztucznego lub innych produktów. Lanny Schmidt opracował proces ciągłego recyklingu polistyrenu. W tym procesie zmielone cząstki polistyrenu są wprowadzane do reaktora, który jest ogrzewany wodorem. Podgrzane cząstki wchodzą w kontakt z katalizatorem, a następnie ulegają depolimeryzacji do strumienia gazu. W próbach proces ten pozwolił odzyskać do 80 procent pierwotnego styrenu.

Zbadano termiczną depolimeryzację polistyrenu poprzez połączenie go z węglowodorami. Wodne LCO w temperaturze 500 stopni C i mieszadło obracające się z prędkością 120 RPM dały największy uzysk styrenu w czasie zaledwie 2,61 s. Medium węglowodorowe hamowało także tworzenie się dimerów styrenowych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *