Jak odblokować komin wentylacyjny

Jak odblokować komin wentylacyjny

Objawy zatkanego komina

Jeśli doświadczasz objawów zatkanego komina wentylacyjnego, nie jesteś sam. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na usunięcie zanieczyszczeń, które zatykają Twój komin. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć. Po pierwsze, przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że masz na sobie odpowiedni sprzęt ochronny. Załóż rękawice i kapelusz, a także latarkę, aby widzieć wnętrze. Użyj latarki, aby znaleźć gruz wewnątrz komina i przytrzymaj lustro przez drzwi konserwacyjne. Następnie należy świecić latarką na lustro i ustawić je tak, aby widzieć wnętrze.

Gdy system wentylacyjny jest zablokowany, gazy z procesu spalania nie mogą się wydostać, co powoduje odcięcie gazu. Wiele osób doświadcza odcięcia gazu z powodu zatkanego przewodu kominowego. Gdy tak się stanie, śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla może wrócić do domu. Tlenek węgla jest bezwonny, bez smaku i bezbarwny, ale może spowodować nieodwracalne uszkodzenie mózgu. Aby temu zapobiec, rozważ zainstalowanie detektora tlenku węgla w pobliżu kominka i w innych wspólnych miejscach, takich jak sypialnie.

Podobne treści:  Kamień, stal czy ceramika: jaki materiał najlepszy na komin?

Czyszczenie zatkanego komina

Jeśli doświadczasz oznak zatkanego komina wentylacyjnego, możesz chcieć uzyskać profesjonalną pomoc. Zatory w kominach są spowodowane przez wiele różnych przyczyn, w tym bryzgi, duże drzewa i sadza. Możesz również zauważyć, że Twój kominek lub piec ma niebieski lub żółty płomień, co może oznaczać, że przewód kominowy jest zatkany. Niezależnie od przyczyny, zajęcie się problemem jak najszybciej zapobiegnie ewentualnym szkodom lub pożarowi.

Zatkane kominy są niebezpieczne, ponieważ nie są w stanie bezpiecznie wydalić gazów z domu. Tlenek węgla, trujący gaz, który jest bezwonny i bez smaku, może przedostać się przez komin do domu. Gaz ten nie jest widoczny ani śmierdzący, ale może powodować objawy grypopodobne, w tym bóle głowy, intensywne mdłości, duszności, a nawet utratę przytomności. Na szczęście istnieją proste rozwiązania zapobiegające tym problemom, w tym czyszczenie komina.

Zapobieganie zatkanemu kominowi

Jeśli masz kominek, możesz chcieć dowiedzieć się więcej na temat zapobiegania zatkanemu kominowi wentylacyjnemu. Problem ten jest spowodowany nagromadzeniem się sadzy i innych produktów ubocznych. Jeśli nie będziesz regularnie czyścić komina, te produkty uboczne mogą się gromadzić i uniemożliwiać prawidłową wentylację komina. Małe zwierzęta mogą również dostać się do przewodu kominowego, jeśli ma on pękniętą lub uszkodzoną czapkę. Drzewa również mogą zatkać przewód. Niezależnie od przyczyny, usunięcie zanieczyszczeń z komina może zapobiec cofaniu się spalin i przywrócić właściwy przepływ powietrza.

Podobne treści:  Jak często czyścić komin przy ogrzewaniu gazowym

Aby zapobiec zablokowaniu kominka, jedną z opcji jest zainstalowanie nadmuchiwanej zatyczki do kominka. Urządzenie to nadmuchuje się, aby zablokować otwór. Po użyciu wystarczy go opróżnić. Inną opcją jest zainstalowanie szklanych drzwiczek kominkowych w otwartym otworze kominka. Zapobiegnie to zagnieżdżaniu się zwierząt w przewodzie kominowym i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pożarów w domu. Należy pamiętać, że to rozwiązanie nie jest tanie. Jest to jednak realna alternatywa dla zatkanego komina wentylacyjnego.

Koszt czyszczenia zatkanego komina

W przypadku zatkanego komina wentylacyjnego ważne jest, aby zatrudnić profesjonalistę do usunięcia zanieczyszczeń. Dym i sadza gromadzące się wewnątrz komina mogą sprawić, że będzie on mniej wydajny, a nawet mogą prowadzić do wyższych poziomów tlenku węgla. Te toksyny mogą być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza jeśli masz kominek na gaz lub drewno. Kiedy te źródła spalin są zablokowane, uniemożliwia to prawidłowe odpowietrzanie i może spowodować cofnięcie się ciągu do domu.

Podobne treści:  Czego unikać przy budowie komina systemowego

Zablokowany komin może również prowadzić do pożaru, który może być bardzo niebezpieczny. Jeśli nie zajmiemy się tym na czas, może to spowodować dalsze szkody i kosztowne naprawy. Regularna kontrola jest niezbędna, aby zauważyć wszelkie oznaki zatkanego komina. Zatkany komin może mieć również zatkany wkład kominowy. Wkłady kominowe utrzymują ogień wewnątrz domu i regulują przepływ ciepła. Bez wkładu kominowego, komin może zapalić stolarkę w ciągu 4 godzin.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *