Jakie są wymiary komina wentylacyjnego dwukanałowego?

Jakie są wymiary komina wentylacyjnego dwukanałowego?

Optymalne wymiary dwukanałowego komina wentylacyjnego to takie, które umożliwiają maksymalny przepływ powietrza, a jednocześnie są stosunkowo niewielkie. Przy budowie komina szerokość powinna być proporcjonalna do wysokości. Komin o wysokości 2 m i szerokości 1 m ma szczelinę 0,2-1,0 m, a przepływ wsteczny występuje, gdy szczelina powietrzna staje się zbyt wąska. W rzeczywistości komin o szerokości 0,8 m i wysokości 2 m jest najlepszym kandydatem do indukowanego przepływu powietrza.

Kominy modernistyczne

Kominy modernistyczne są często duże, z wysokimi, zgrupowanymi szczytami. Trasy przewodów kominowych mogą zawierać dwa lub więcej kątów prostych, odcinków poziomych i pionowych. Kominy były również wykonane węższe, aby umożliwić lepszy ciąg. Na przykład komin Pałacu Buckingham miał piętnaście różnych kątów i stosunkowo wąski przewód o szerokości 9 cali. Niestety kominiarstwo jest jedną z najgorzej opłacanych prac, a kominy nie są tak łatwe w utrzymaniu, jak wielu właścicieli domów sobie wyobraża.

Wysokość komina ma znaczenie dla zdolności kominka do przemieszczania spalin z domu do otoczenia. Większe wysokości pozwalają na lepsze rozproszenie zanieczyszczeń, co zmniejsza ich bezpośrednie oddziaływanie i ułatwia przestrzeganie limitów określonych w przepisach. Komin 300-metrowy jest dość wysoki, a jego szerokość wynosi około 2 stóp. Zazwyczaj instaluje się go w nowym budownictwie. Dachówki ceramiczne są przekładane ogniotrwałym cementem i mają stosunkowo płaską powierzchnię, co zapobiega utracie ciepła.

Do XII wieku, kominki grzewcze były zazwyczaj umieszczane w centrum pomieszczenia, a przewody kominowe grupowane w rzędach prowadziły do centralnego komina. W północnej Europie techniki murarskie pozwalały na budowę paleniska wzdłuż ściany. Kominy modernistyczne były jednak zazwyczaj wysokimi, prostokątnymi konstrukcjami z dużymi szczytami. W Nowej Anglii, te kominy stały się centralną cechą większości domów wiejskich. Podczas gdy te kominy są wysokie i imponujące, ich wysokość może sprawić, że będą mniej praktyczne niż się wydaje.

Jeśli zależy Ci na bardziej klasycznym wyglądzie, łuk śródziemnomorski może być dla Ciebie odpowiedni. Kominy te mają inspirowany mauretańskim stylem wygląd z punktami i łukami. Pasują do pałaców o dowolnym kształcie. Alternatywnie, możesz spróbować czapki Archanioła. Jej kształt jest niebiański i może mieć kształt kwadratu lub łuku. Niektóre mają nawet żaluzjowe szczeliny i inne ozdoby.

Podobne treści:  Jak zaizolować komin stalowy

Optymalne wymiary dwukanałowego komina wentylacyjnego

Kodeks 211 wymaga, aby dwukanałowy komin wentylacyjny był wysoki na co najmniej trzy stopy i o dwie stopy wyższy od każdego innego budynku. Im wyższy komin, tym lepszy ciąg i tym wyżej powinien się znajdować nad wszelkimi materiałami palnymi. Optymalne wymiary powinny obejmować dwa cale odstępu od materiałów palnych i jeden cal przestrzeni powietrznej pomiędzy kominem a budynkiem.

Optymalne wymiary zależą od lokalizacji źródła ciepła oraz stosunku szczeliny powietrznej i wysokości komina. Wydajność komina jest większa, jeśli źródło ciepła jest umieszczone naprzeciwko pionowej ściany oraz jeśli szczelina między kominem a ścianą jest duża. Te dwa parametry wpływają na wydajność komina, a one na wielkość i nachylenie komina. Idealne zagłębienie kominowe powinno mieć wysokość 0,4-0,5 m i długość około półtora metra.

W niniejszej pracy skupiono się również na optymalnych parametrach projektowych komina solarnego, które mogą znacząco poprawić jego wydajność. Autorzy ocenili wpływ różnych parametrów projektowych na wydajność cieplną komina słonecznego. Dalej badali wykonalność sprzężenia modułów PV i kominów słonecznych dla wysokowydajnego systemu. Ponadto wykazali, że kominy słoneczne mogą być wykorzystywane jako pasywne źródło energii słonecznej. Ta nowa technologia może być stosowana w budynkach jako pasywne źródło energii słonecznej i może zapewnić wiele korzyści dla środowiska.

Oprócz badania efektów kominów słonecznych, naukowcy zbadali wydajność wentylacji prototypu dziesięciopiętrowego budynku z i bez zintegrowanego ze ścianą komina słonecznego. Zbadali również wpływ wentylacji wyporowej na sąsiednie pomieszczenia, masę termiczną budynku oraz analizę odpowiedzi. Jednakże wydajność systemów wentylacji wyporowej jest silnie uzależniona od lokalnych warunków klimatycznych, a warunki eksperymentalne mogą wpływać na wyniki.

Wpływ bliskości ściany na wydajność

Lokalizacja źródła ciepła oraz stosunek G/H pomiędzy szczeliną powietrzną a wysokością komina są czynnikami, które mogą modyfikować wpływ bliskości ściany na wydajność dwukanałowego systemu wentylacji. Na przykład wydajność systemu ze źródłem ciepła znajdującym się naprzeciwko pionowej ściany jest zwiększona, jeśli wysokość przegrody jest większa niż całkowita wysokość kanału powietrznego.

Podobne treści:  Jak wyczyścić komin, gdy piec się pali

Prędkość powietrza w systemie kominów słonecznych zmienia się znacząco w zależności od położenia wlotu i wylotu. Na przykład w systemie wentylacji atrialnej prędkość powietrza dla pomieszczeń wychodzących na wschód jest podobna, pomimo tego, że komin umieszczony jest po wschodniej stronie budynku. W warunkach skrajnie letnich prędkość powietrza dla pomieszczeń skierowanych na wschód jest równa prędkości powietrza dla pomieszczeń skierowanych na zachód. Komin słoneczny jest również narażony na przepływ wsteczny, który powoduje zmniejszenie prędkości powietrza przez komin słoneczny i zwiększone przenikanie ciepła do budynku.

Wentylator kanału jest tak ukształtowany, aby wytworzyć określony przepływ powietrza przez wieżę wentylacyjną, zapewniając niską emisję w pobliżu portali. Oprócz wentylatora kanału, geometria wnętrza i struktura wieży wentylacyjnej wpływa na opory przepływu powietrza. Aby wieże wentylacyjne działały w harmonii z architekturą budynku, ich kształty są optymalizowane w celu zapewnienia wymaganego przepływu powietrza.

Poniżej przedstawiono wyniki CFD dla jednostronnego budynku mieszkalnego w klimacie tropikalnym. Wyniki te obejmują różne obszary dla strategii wentylacyjnej. Na przykład, pionowy przekrój prędkości powietrza został zmierzony przez pomieszczenie W7 i E3 oraz jego środek. Wynikowa prędkość powietrza została przeanalizowana w celu określenia, czy dwukanałowy system wentylacji zapewni lepszy poziom komfortu. Wyniki pokazują, że strategia wentylacji dwukanałowej sprawdza się najlepiej w budynkach, w których ściany są blisko siebie.

Rodzaje wkładów kominowych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wkładów kominowych dla dwukanałowego komina wentylacyjnego: stal nierdzewna i aluminium. Stal nierdzewna jest idealna do pieców i trzonów kuchennych na drewno, natomiast aluminium nadaje się do urządzeń węglowych i gazowych. Oba typy mogą być stosowane w kominach murowanych. Wkłady ze stali nierdzewnej mogą zmniejszyć wydajność bez obniżenia sprawności urządzenia, natomiast wkłady aluminiowe są lekkie i łatwe do czyszczenia.

Podobne treści:  Jaki komin wybrać do pieca gazowego?

Przepustnica gardzielowa montowana jest nad paleniskiem i obsługiwana jest za pomocą uchwytu. Klapy górne montuje się na szczycie komina i obsługuje się je za pomocą łańcucha ze stali nierdzewnej, który ciągnie się w dół komina. Oba typy zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do przewodu kominowego, jednocześnie nie dopuszczając do niego zwierząt, luźnych zanieczyszczeń i opadów atmosferycznych. Te pierwsze są niezbędnym elementem każdego komina.

Dachówki kominowe wykonane z okrągłego materiału są bardziej wydajne niż te o kształcie prostokątnym lub kwadratowym. Dachówka w kształcie kwadratu jest mniej efektywna w odprowadzaniu dymu, ponieważ dym unosi się spiralnie w górę. Przestrzenie powietrzne wewnątrz przewodu kominowego również zmniejszają ciąg. Dlatego też zaleca się instalowanie przewodów kominowych o kształcie okrągłym. Gliniana wkładka o kwadratowych krawędziach uniemożliwia powietrzu spiralę w górę rury i dlatego jest mniej skuteczna w odprowadzaniu dymu.

Średnica wkładu kominowego powinna wynosić co najmniej jedną ósmą otworu kominka. W przypadku pieców na drewno i innych urządzeń grzewczych producent zaleci właściwy rozmiar wkładu kominowego. Wkładka ze stali nierdzewnej jest bardziej wytrzymała niż aluminiowa. Jednak korozja jest jedną z głównych przyczyn przedwczesnej awarii. W przypadku braku pewności, czy wkładka jest wystarczająco duża, należy skonsultować się ze specjalistą.

Wybierając wkładkę kominową do dwukanałowego komina wentylacyjnego, należy wziąć pod uwagę konfigurację domu. Na przykład kominy przesunięte względem siebie wymagają elastycznych systemów wkładów kominowych, które będą wymagały usunięcia cegieł i zastosowania kształtek kątowych. Niektóre metalowe wkłady kominowe są izolowane, aby zapobiec kondensacji. Ta cecha jest szczególnie ważna w przypadku wysoko osadzonych kominów lub w chłodniejszym klimacie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *