Styropian lub beton pod podłogą Sceed

Styropian lub beton pod podłogą Sceed

 

Optim-R VIPs

VIPs to sztywne płyty, które wykonane są z mikroporowatego materiału składającego się ze spienionej krzemionki, środka matującego i włókien organicznych. Następnie są one pokrywane gazoszczelną powłoką. Jest to doskonałe rozwiązanie termoizolacyjne, ponieważ VIP-y charakteryzują się bardzo niską przewodnością cieplną. Ich wartości lambda wynoszą od 0,031 do 0,038 W/mK.

Izolacja ta jest instalowana na wierzchu płyty betonowej, co powoduje nieznaczne zwiększenie wysokości między stropami. Z kolei EPS powoduje utratę do dziewięciu centymetrów wysokości od podłogi do sufitu i może wymagać późniejszych prac naprawczych. Optim-R VIP do wylewki garażowej został zaprojektowany specjalnie do tego zastosowania.

System podłogowy Kingspan OPTIM-R zapewnia doskonałe parametry termiczne, z deklarowanym przewodnictwem cieplnym 0,007 W/mK. Jego sztywne termoutwardzalne płyty wypełniające są przycinane w celu dopasowania do problematycznych miejsc i są kompatybilne z większością systemów ogrzewania podłogowego. Dzięki temu system podłogowy Kingspan OPTIM-R jest niezwykle wszechstronny i może być stosowany zarówno w nowym budownictwie, jak i w modernizacjach.

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego

Warstwa izolacyjna pod podłogą garażu to doskonały sposób na zapewnienie ochrony przed wilgocią i ekstremalnymi temperaturami. Izolacja jest skuteczna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a jej grubość może wynosić nawet 10 cm. Granulki zawarte w betonie mogą pomóc zwiększyć właściwości termiczne podłogi i zapewnić dodatkową izolację akustyczną. Gdy wylewka betonowa jest nakładana na płytę styropianową, łatwiej jest układać płytki, gdy są one układane w płytach lub rolkach.

Aby zapobiec przenikaniu wody do styropianu, należy go zamontować na płaskich częściach podłogi, w tym na krawędziach, przed wylaniem betonu. FoamulaR to styropian o wytrzymałości na ściskanie od 150 do 650kPa. Tacker Board to połączenie płyty izolacyjnej z polistyrenu ekspandowanego z wzmocnioną tkaniną wodoodporną folią polietylenową. Jest to idealne połączenie, ponieważ zapobiega przenikaniu wilgoci do izolacji podłogowej EPS.

Podobne treści:  Co zrobić ze styropianem pozostałym po budowie

Ekstrudowana pianka polistyrenowa (XPS) ma wiele zalet. Jest to wszechstronny materiał izolacyjny, posiadający liczne zalety. Jest odporna na wilgoć, zapobiega powstawaniu mostków termicznych i jest łatwa w montażu. Jest również łatwa w obróbce i posiada system pióro-wpust ułatwiający montaż. Panele z polistyrenu ekstrudowanego są przyjazne dla środowiska i mogą być wielokrotnie wykorzystywane. A ponieważ można je poddać recyklingowi, mają niewielki wpływ na składowiska odpadów.

Jeśli planujesz zainstalować panele EPS pod wylewką w garażu, musisz upewnić się, że wylewka ma grubość co najmniej 3,15 cala i posiada membranę przeciwwilgociową. Membrana przeciwwilgociowa musi być kompatybilna z polistyrenem ekspandowanym i musi być prawidłowo zamontowana przed ułożeniem paneli EPS. Po wyschnięciu jastrychu można już układać wykładzinę podłogową.

Obsypka ziemna lub piaskowa

Jeśli zamierzasz położyć jastrych w garażu, możesz się zastanawiać, jakiego rodzaju podłoża użyć. Tradycyjną podstawą jest wylewka betonowa, ale można też wybrać luzem, ziemię lub drewno. Każdy z tych materiałów oferuje swój własny zestaw korzyści. W poniższym artykule porozmawiamy o zaletach i wadach każdego z nich. Po podjęciu decyzji o podstawie, można rozpocząć proces paulownia podłogi garażu.

Będziesz chciał użyć podstawy, która będzie wystarczająco wytrzymała, aby obsłużyć swoje pojazdy, ale jest również izolowana od zimna. Betonowa wylewka jest mieszanką piasku, cementu i żwiru. Wzór na płytę garażową oblicza się poprzez pomnożenie powierzchni wewnętrznej pomieszczenia przez wysokość betonowego “tortu”. Będziesz także chciał uwzględnić skurcz i ewentualną uszczelkę izolacyjną. Dodaj 10% mieszanki betonowej jako rezerwę. Następnie wymieszaj beton w odpowiednich proporcjach i dodaj wylewkę wykończeniową.

Zaletami podłogi luzem jest to, że jest łatwa w utrzymaniu, ma długą żywotność i jest tania w układaniu. Wadą jest to, że nie wytrzymuje tak długo jak podłoga betonowa. W końcu będzie wymagała pewnych napraw, ale będzie stanowiła trwałą podstawę dla nowoczesnej powłoki. A jeśli nie planujesz często korzystać z garażu, podłogi ziemne mogą być powłoką tymczasową.

Podobne treści:  Co daje styropian latem i zimą dla domu?

Jeśli używasz betonu, możesz chcieć rozważyć zalety i wady drewna. Drewno jest tańsze i mniej trwałe niż beton i jest podatne na pękanie. Jest również łatwopalne i przyciąga szkodniki. Drewniane podłogi są również łatwe do układania, ale będziesz musiał zapewnić im właściwą opiekę, jeśli chcesz, aby trwały przez długi czas.

Kolejną poważną wadą jastrychów cementowych jest konieczność stosowania zbrojenia. Ten rodzaj jastrychu będzie ścierny i żrący dla stali. Z tego powodu nie jest zalecany do zastosowań konstrukcyjnych. Możesz wybrać jastrych piaskowo-cedrowy, ale upewnij się, że korzystasz z renomowanej firmy, aby go ułożyć. W zależności od budżetu można wybrać pomiędzy jastrychem wiązanym i nie wiązanym.

Wady drewnianej podłogi garażowej

Jedną z głównych zalet drewnianej podłogi garażowej jest to, że jej wymiana jest znacznie tańsza. Mimo że drewno nie zawsze dobrze znosi wilgoć, drewno impregnowane ciśnieniowo może wytrzymać te czynniki przez wiele lat. Ponadto, drewno jest znacznie łatwiejsze dla ciała niż beton, który może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Co więcej, drewniana podłoga nie zużyje się tak szybko jak betonowa płyta. Niemniej jednak, podłogi drewniane mogą nie być idealnym rozwiązaniem dla każdego.

Oprócz estetyki, kolejną zaletą drewnianej podłogi garażowej jest jej zdolność do pomieszczenia szerokiej gamy pojazdów. Jeśli Twój garaż jest wystarczająco duży, drewniana podłoga da Ci dodatkową korzyść w postaci ciepłej, zachęcającej przestrzeni warsztatowej. Minusem jest to, że drewno nie trzyma się dobrze na wycieki oleju silnikowego, i może się łatwo zapalić. Dlatego należy dokładnie rozważyć, czy ten materiał jest dla nas odpowiedni.

Podczas gdy bezpieczeństwo pożarowe nie jest istotną kwestią w przypadku drewnianej podłogi, może to być problem w niektórych klimatach. Drewno może się wypaczać i gnić, gdy jest zbyt wilgotne. Jednak twarde drewno inżynieryjne jest bardziej odporne na wypaczanie i gnicie niż zwykłe drewno. Inną wadą drewnianej podłogi jest to, że może być łatwo uszkodzona przez wilgoć od spodu. Wreszcie, drewno jest ulubionym domem dla różnych szkodników, w tym termitów.

Podobne treści:  Jakie styrobeton ma właściwości termiczne?

Jak wspomniano, istnieją pewne wady drewnianych podłóg garażowych. Jednak te wady nie powinny zniechęcić Cię do zainstalowania drewnianej podłogi garażowej. Tak długo, jak masz odpowiednie materiały, drewniana podłoga garażowa może być trwałą, praktyczną opcją. Jednak może być również kosztowna, co oznacza, że może to być najdroższa opcja. Jeśli chcesz zainstalować drewnianą podłogę w swoim garażu, lepiej jest uzyskać wersję inżynierską.

Parkiety w domu — szlifowanie podłogi

Jeśli planujesz przeprowadzić prace remontowe lub modernizacyjne w swoim domu, to jednym z ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę, są podłogi, a w szczególności parkiety. Parkiety to nie tylko element wykończeniowy, ale także istotna część wystroju wnętrza, która wpływa na ogólny wygląd i atmosferę pomieszczenia. Jednak aby zachować piękno i trwałość parkietu, niekiedy konieczne jest szlifowanie podłogi.

Szlifowanie podłogi to proces, który może odmienić wygląd i jakość twojego parkietu. Bez względu na to, czy masz do czynienia z drewnianą podłogą w salonie, sypialni czy innym pomieszczeniu, szlifowanie może usunąć ślady użytkowania, zadrapania, zabrudzenia i inne niedoskonałości, przywracając parkietowi jego pierwotną elegancję.

Podczas szlifowania podłogi, specjalistyczny sprzęt i narzędzia są używane do delikatnego usuwania warstwy górnej drewnianej powierzchni, odsłaniając nową, gładką warstwę. Ten proces usuwa również wszelkie nierówności, co sprawia, że parkiet jest bardziej odporny na przyszłe uszkodzenia i jest przyjemniejszy w codziennym użytkowaniu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *