Co robić, gdy piorun uderzy w dach domu

Co robić, gdy piorun uderzy w dach domu

Jeśli zauważysz piorun na dachu swojego domu, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Po pierwsze, zadzwoń pod numer 911, jeśli jesteś ranny. Po drugie, zadzwoń do lokalnej straży pożarnej, jeśli uważasz, że piorun uderzył w twój dom. Po trzecie, nie uruchamiaj wody ani żadnych innych urządzeń podczas burzy z piorunami. Wszystkie te kroki powinny być podjęte na wypadek, gdybyś był w niebezpieczeństwie padnięcia ofiarą pioruna.

Ochrona domu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez pioruny

Podczas gdy uderzenie pioruna może stworzyć spustoszenie w okolicy, może również spowodować wstrząsy. Aby uniknąć uderzenia pioruna, należy trzymać się z dala od wody, urządzeń elektrycznych i urządzeń przewodowych. Dodatkowo, należy odłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne przed rozpoczęciem burzy, a także odłączyć wszystko w domu z wyjątkiem tego, co najważniejsze. Czytaj dalej, aby poznać kilka pomocnych wskazówek dotyczących ochrony domu. Poniżej wymieniono kilka najlepszych sposobów ochrony domu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez pioruny.

Podobne treści:  Jak suszyć drewno na dach

Wyładowania atmosferyczne mogą uszkodzić systemy elektryczne w Twoim domu, a także spowodować przerwy w dostawie prądu. Temperatura pioruna wynosi 50 000 stopni, więc może on poważnie uszkodzić systemy elektryczne w Twoim domu. Piorun może również uszkodzić sprzęt elektroniczny, skracając jego żywotność. Jeśli zauważysz piorun w pobliżu swojego domu, natychmiast zadzwoń do lokalnej straży pożarnej i zaplanuj diagnostykę elektryczną, aby ustalić, co spowodowało uderzenie. Po zlokalizowaniu źródła można przystąpić do ochrony domu.

Unikanie kontaktu z przedmiotami podczas uderzenia pioruna

Jeśli dom nie jest osłonięty metalowymi ścianami i dachem, uderzenie pioruna może spowodować poważne obrażenia lub uszkodzenie domu. Aby temu zapobiec, unikaj dotykania metalowych powierzchni podczas burzy z piorunami. Metalowy dach i boki samochodu ochronią Cię przed piorunami. Ponadto, trzymaj okna zamknięte i zasunięte żaluzje, aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń zewnętrznych w domu.

Jeśli piorun zbliża się do Twojego domu, rozważ przeniesienie się do pojazdu z twardym dachem lub namiotu z twardym dachem. Schroniając się w samochodzie pamiętaj, że piorun może uderzyć wszędzie. Może uderzyć w drzewo, pobliski słup, parking lub Twój samochód. Choć drzewo może wydawać się najbezpieczniejszym miejscem do szukania schronienia przed piorunem, to w niewielkim stopniu ochroni Cię przed atakiem. Co więcej, uderzenie pioruna może spowodować rozprzestrzenienie się w okolicy szkodliwego dla nas “ładunku uziemienia”.

Podobne treści:  Jak myć dach z poliwęglanu

Wezwanie straży pożarnej

Piorun może uszkodzić dom i wzniecić pożar. Piorun może przenosić się przez beton lub mokrą/wilgotną ziemię. Może być konieczne noszenie butów i trzymanie się z dala od piwnic i garaży, a także sprawdzanie, czy nie ma pożaru, jeśli znajdujesz się w tych miejscach. Poddasze jest najczęstszym miejscem pożarów spowodowanych przez pioruny. Poddasze jest również zagrożeniem, ponieważ piorun może wzniecić pożar wewnątrz ścian i wiszących belek.

Strażacy w okolicy szybko zareagowali na zdarzenie. Straż pożarna przybyła na miejsce w ciągu około pięciu minut. Strażak przybył na miejsce zdarzenia niosąc wąż. Szkody w domu były stosunkowo niewielkie, ale właściciel domu nadal wymagał ewakuacji. Strażak opanował pożar z pomocą Horry County Fire Rescue. Policja miała jednak sporo pracy z powodu zalanych dróg.

Unikanie bieżącej wody podczas burzy z piorunami

W przypadku burzy z piorunami należy unikać stania lub siedzenia w pobliżu jakichkolwiek zbiorników wodnych i zawsze podejmować środki ostrożności, aby nie zostać porażonym prądem. Piorun jest dobrym przewodnikiem prądu i może spowodować szkody dla osób znajdujących się w domu. Podobnie może spowodować zalanie, jeśli piorun uderzy w dach domu. W takich sytuacjach rozsądnie jest szukać schronienia w większym budynku i unikać korzystania z toalety.

Podobne treści:  Jak przeprowadzić kabel antenowy przez dach domu

Droga pioruna przez dom jest najkrótszą ścieżką od chmury do ziemi i jest to najlepszy sposób, aby nie stać się ofiarą potencjalnej katastrofy. Piorun może przeskoczyć z jednej ścieżki przewodzącej na drugą i może połączyć się z ramami okiennymi, instalacją hydrauliczną, okablowaniem klimatyzacji i innymi strukturami. Ponadto, piorun może również uderzyć człowieka przez odsłonięty obiekt metalowy, taki jak instalacja wodno-kanalizacyjna i przewody klimatyzacyjne. Dlatego musisz dowiedzieć się więcej o piorunach i ich zagrożeniach.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *