Zapewne słyszałeś o Dysperbit, bezrozpuszczalnikowej emulsji bitumicznej, która zawiera kauczuk syntetyczny. Do czego służy i dlaczego chciałbyś go zastosować na swoim dachu? Omówimy jego zastosowanie jako izolatora, bariery paroszczelnej i środka hydroizolacyjnego oraz korzyści, jakie może przynieść Twojemu dachowi. Ten artykuł wyjaśnia wszystkie szczegóły.
Dysperbit to bezrozpuszczalnikowa emulsja bitumiczna modyfikowana kauczukiem syntetycznym
Oprócz standardowej emulsji asfaltowej producenci opracowali szeroką gamę produktów zawierających kauczuk. Jeden z nich, Dysperbit, jest jednoskładnikowy, który gruntuje wełnę mineralną przed klejeniem – Sekcja jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez redakcję serwisu Świat Ogrodu i Domu. Inną opcją emulsji jest Elastofalt Spraykote 90, który jest anionową emulsją bitumiczną modyfikowaną polimerami. Nadaje się ona na membrany dachowe o różnych rodzajach wypustów.
Stosuje się ją jako izolację na dachu domu
Materiał jest wodną dyspersją asfaltu, który został zmodyfikowany w celu obniżenia jego temperatury zamarzania. Jest to produkt bezpieczny dla środowiska, o dobrej przyczepności do podłoży budowlanych. Charakteryzuje się również doskonałą elastycznością w zakresie temperatur od -30 C do +100 C. Podczas aplikacji łatwo się rozprowadza dzięki właściwościom tiksotropowym. Dysperbit nie zawiera lotnych rozpuszczalników organicznych ani toksycznych substancji chemicznych, dobrze przylega do wszystkich powierzchni. W efekcie powstaje jednolita czarna powłoka o właściwościach zbliżonych do gumy.
Choć zastosowanie tego materiału na dachu domu ma wiele zalet, nie jest to dobry wybór dla wszystkich typów domów. Dom, który jest izolowany od góry, ma znacznie większe szanse na niższe koszty ogrzewania i chłodzenia. Jeśli jednak dom jest słabo zaizolowany, może to spowodować sytuację przegrzania w domu. W takim przypadku Dysperbit jest realną alternatywą.
Stosuje się go jako hydroizolację
Dysperbit to polimer akrylowy, który charakteryzuje się właściwościami tiksotropowymi. Dobrze przylega do podłoży budowlanych o dowolnym nachyleniu i nie spływa z powierzchni pionowych w wysokich temperaturach. Jego elastyczność pozostaje niezmienna również w niskich temperaturach. Polimer ten jest odporny na działanie wody, czynników atmosferycznych oraz słabych kwasów i zasad, które mogą uszkodzić podłoże. Jest odpowiednią powłoką do kontaktu z płytami piankowymi. Jest również dopuszczony do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Dysperbit
nakładany jest na dwa sposoby: ręcznie i mechanicznie. Proces ten wymaga bezdeszczowej pogody i temperatury +10 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być dokładnie oczyszczone, aby usunąć luźny proszek lub zanieczyszczenia. Należy je naprawić, jeśli jest uszkodzone lub ma luźne elementy. Na podłoże nanosi się dyspersję Dysperbitu i wody w stosunku 1:1. Procedura nakładania powinna być prowadzona pasami o szerokości 1,0 – 2,0 m. Grubość nakładanego materiału powinna wynosić około 1 mm.
Stosuje się jako barierę paroszczelną
Bariery paroszczelne stosuje się w celu zapobiegania gromadzeniu się wilgoci wewnątrz konstrukcji. W klimatach o ekstremalnie niskich i wysokich temperaturach, wewnętrzne bariery parowe mogą być bardziej skuteczne niż zewnętrzne. Pomagają one również zapobiegać rozwojowi pleśni w domach w wilgotnym klimacie. Ale jakiego typu bariery dla pary wodnej należy użyć? Rodzaj bariery dla pary wodnej, którą zastosujesz, będzie zależał od klimatu i konstrukcji Twojego domu.
Dobra paroizolacja ma wysoki procent substancji stałych i grubą, błyszczącą aplikację. Powinna być również bardziej skuteczna niż farby płaskie lub lateksowe. Ponadto farby z połyskiem i akryle są na ogół lepszymi opóźniaczami pary niż farby lateksowe. Pamiętaj też, aby nałożyć jak najwięcej warstw. Aby mieć pewność, że masz wysokiej jakości opóźniacz pary, możesz nałożyć dwie lub trzy warstwy farby.
Podobne tematy
- Jak zaizolować dach domu z blachy
- Jak pomalować dach z blachy trapezowej
- Czym pomalować płytkę ceramiczną
Ojciec dójki dzieci i szczęśliwy mąż. Od lat buduje i inwestuje na rynku nieruchomości. Posiadam ogromną wiedzę na temat budowy i inwestycji w nieruchomości. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.