Na ile pomieszczeń należy przeznaczyć komin wentylacyjny?

Na ile pomieszczeń należy przeznaczyć komin wentylacyjny?

Być może zadajesz sobie pytanie: “Na ile pomieszczeń należy przeznaczyć komin wentylacyjny?”. Odpowiedź na to pytanie zależy od środowiska, w którym żyjesz. Jeśli Twój dom doświadcza dużo wilgoci lub wilgotności, Twój komin najprawdopodobniej cierpi na jakiś problem związany z wilgocią. Ale skąd wiesz, które pomieszczenie potrzebuje najwięcej wentylacji? Ten artykuł wyjaśni znaczenie dobrej wentylacji w kominach i dostarczy Ci praktycznych wskazówek, jak kontrolować ciąg wentylacyjny.

Problemy z kominami są związane z wilgocią

Jeśli jesteś właścicielem domu, prawdopodobnie zastanawiałeś się, co jest główną przyczyną problemów z kominami wentylacyjnymi. Może to być korona komina. Korona chroni mur i okładzinę kominową przed uszkodzeniem, zapobiegając przenikaniu wilgoci pomiędzy przewodem kominowym a dachem. Uszkodzona korona pozwala wodzie przedostać się do komina i spowodować uszkodzenia. Pękniętą lub brakującą koroną należy się zająć jak najszybciej.

Kiedy brakuje zaprawy na cegłach i zaprawy murarskiej lub ulegają one erozji, woda może wsiąkać w strukturę i powodować szkody. Cegły zaczną odpryskiwać i pękać, ponieważ wilgoć rozszerza się i kurczy podczas cykli zamrażania i rozmrażania. Uszkodzenia spowodują również przechylenie całej konstrukcji komina, ponieważ cała struktura jest zagrożona. Aby uniknąć tych problemów, profesjonalny kominiarz powinien dokonywać corocznej kontroli komina.

Inną częstą przyczyną zawilgocenia komina jest wadliwy wkład kominowy. Wilgoć jest często spowodowana kombinacją czynników, w tym niewłaściwą wentylacją i zablokowanymi rynnami. Przelewająca się woda zaatakuje połączenia i słabe punkty w kominie. Wilgoć może również pochodzić z wnętrza domu, ponieważ komin nie jest prawidłowo uszczelniony. Starsze kominy mogą nie mieć odpowiedniej membrany przeciwwilgociowej, więc wilgoć może dostać się do komina przez dach.

Inną przyczyną problemów z wilgocią są uszkodzone czapki kominowe. Niedostatecznie zamontowana obróbka kominowa również może powodować przedostawanie się wody do komina. Jeśli obróbka blacharska komina jest uszkodzona, woda może wsiąkać do komina przez dach. Wilgoć może spowodować uszkodzenia strukturalne całego domu, w tym poddasza. Ponadto, pęknięta obróbka blacharska może również uszkodzić blachę. Jeśli komin jest uszkodzony, nie jest wskazane używanie kominka.

Podobne treści:  Jak odblokować komin wentylacyjny

Niezależnie od tego, czy masz kominek z cegły czy z drewna, najbardziej bezpośrednim dowodem na to, że komin jest wilgotny jest wilgoć. Można to zrobić zaglądając do komina od góry lub od dołu. Można wtedy wyjąć przewód kominowy i zaobserwować, czy jest on otwarty czy zatkany. Do komina można też wpuścić obciążoną linkę, aby sprawdzić, czy nie ma blokady. Możliwe jest wejście na komin w celu sprawdzenia zablokowanego przewodu kominowego. Najbezpieczniej jest użyć drabiny lub drabiny dostawnej.

Wpływ kąta nachylenia dachowego komina słonecznego na wentylację naturalną

Kąt nachylenia komina słonecznego wpływa na wentylację naturalną. W zależności od szerokości geograficznej, optymalny kąt może wynosić od 20 do 60 stopni. Przy kącie 45 stopni przepływ powietrza był o około 10 procent wyższy niż przy mniejszym kącie nachylenia. W porównaniu z innymi pozycjami, boczny wlot pozwalał na uzyskanie najwyższych przepływów powietrza. Innymi słowy, im bardziej strome nachylenie, tym lepsza wentylacja.

W niedawno przeprowadzonym badaniu zbadano wpływ kąta nachylenia dachowego komina słonecznego na naturalną wentylację budynków. Wyniki pokazały, że nachylony komin dachowy wywołuje największe natężenie przepływu powietrza. W badaniu tym rozważano również projekt komina słonecznego o podwójnym nachyleniu. Nie uwzględniono jednak strat ciepła przez panele boczne. Mimo to, wyniki te mają ważne implikacje dla kominów słonecznych. A w efekcie końcowym można oczekiwać poprawy jakości powietrza i zmniejszenia rachunków za energię.

Optymalny kąt nachylenia komina słonecznego wynosił 60 stopni, jak wynika z badań Hamdy’ego i Fikry’ego. Układ dwukanałowy pozwalał na uzyskanie nieco mniejszego kąta nachylenia. W innym badaniu przeprowadzonym przez Khedari i Hirunlabh stwierdzono, że optymalny byłby dachowy komin słoneczny o kącie nachylenia 20-45 stopni. Badanie to pokazuje również korzyści płynące z naturalnej wentylacji i zysków energii cieplnej dla budynków.

Eksperymenty przeprowadzone na kominie słonecznym w klasie szkolnej zostały wykonane przy zerowym obłożeniu. Jednak symulacje obliczeniowe wykazały również, że wewnętrzne obłożenie jest nie tylko ważne, ale może stanowić różnicę między klasą z zerowym obłożeniem. Wysokość sali lekcyjnej może również wpływać na położenie wlotu do zachodniej fasady komina słonecznego. W tym przypadku oryginalny wlot do zachodniej ściany znajduje się 2,50 m nad podłogą klasy. W celu obniżenia poziomu można by jednak zastosować dodatkowy kanał perpleksowy, podobny do tych stosowanych na zewnętrznych kanałach aluminiowych.

Podobne treści:  Jaki komin wybrać do małego kominka na drewno

Badacze stwierdzili, że temperatura przemiany fazowej PCM również wpływa na współczynnik wentylacji kominów słonecznych. Im wyższa temperatura materiału zmiennofazowego, tym mniej energii gromadzi on w kominie słonecznym. Niższa temperatura zmniejszyła również ilość energii pochłanianej przez komin, ale wpłynęła również na czas wentylacji. Z kolei wyższa temperatura PCM obniżała szybkość wentylacji. PCM wykazywał lepszą ładowność.

Sprawdź ciąg na przyłączu rury dymowej, aby kontrolować ciąg kominowy

Jednym ze sposobów sprawdzenia ciągu kominowego jest obserwacja dymu papierosowego. Pokazuje on kierunek ciągu, który jest przeciwny do kierunku spalania. Możesz również określić jakość ciągu obserwując płomień w systemie grzewczym. Jeśli płomień jest biały, ciąg jest zbyt silny. Jeśli płomień brzęczy, a paliwo spala się nieefektywnie, należy zmniejszyć ciąg za pomocą przepustnicy.

Ciąg to siła, która powoduje przepływ. Wydajność wskazuje na zdolność komina do obsługi tego przepływu. Ogólnie rzecz biorąc, większa pojemność komina będzie miała większy ciąg. Jeśli jednak komin jest zbyt mały, może wystąpić brak przepływu. Utrzymanie ciągu poniżej wylotu spalin urządzenia jest ważne dla maksymalizacji efektywności spalania. Jeśli chcesz zmniejszyć ciąg i dym w domu, ważne jest, aby dostosować rozmiar komina.

Właściwa wentylacja jest ważna dla zminimalizowania zawirowań. Jeśli nie ma wystarczającej ilości powietrza nawiewanego, produkty spalania będą płynąć w odwrotnym kierunku, powodując backdraft. Ciąg wsteczny może być śmiertelnie niebezpieczny. Jeśli wystąpi podczas cofającego się ognia, tlenek węgla wydostający się z komina rozleje się do domu. Upewnij się, że Twój komin jest wyposażony w odpowiednią wentylację. A jeśli nie jesteś pewien, co należy sprawdzić, skorzystaj z porady profesjonalisty.

Aby kontrolować ciąg kominowy, sprawdź podłączenie rury dymowej. Dobry komin musi być w stanie wciągnąć wystarczająco dużo dymu, aby uniknąć zadymienia pomieszczenia. Jeśli nie jest w stanie, należy rozważyć zainstalowanie induktora ciągu. Jest to stosunkowo niedrogi sposób na pozbycie się negatywnego ciągu w kominie. Jeśli nie jesteś pewien jak określić czy ciąg w kominie jest wystarczający, spróbuj otworzyć drzwi lub okno.

Efekt zastosowania siatki na pluskwy lub drutu o dużej wytrzymałości na połączeniu rur dymowych w celu kontroli ciągu kominowego

Wielkość spłuczki kominka murowanego jest określona przez otwór komina i CSA (pole przekroju poprzecznego). Najczęściej spotykanym typem wkładki jest 8×12 ID, większe kominki wymagają większych wkładek. Komin murowany nie powinien posiadać nasady indukującej ciąg, gdyż spowoduje ona jedynie odwrócenie skutków ciągu kominowego wywołanego przez wiatr.

Podobne treści:  Jak określić czy spoinować komin klinkierowy

Dym i gazy wytwarzane przez kominek są wydalane przez komin. To gorące powietrze unosi się i dostaje się do przewodu kominowego, który następnie odprowadza je na zewnątrz. Koncepcja unoszenia się ciepła znana jest jako efekt kominowy. Gdy gorące powietrze opuszcza komin, wytwarza ono ujemne ciśnienie. Chłodniejsze powietrze musi napłynąć i zastąpić to brakujące. Jeśli to się powtarza, czapka kominowa może pęknąć.

Grubsza rura dymowa lub przewód grzewczy mogą być konieczne, aby zapobiec powolnemu ciągowi. Grubsza ściana boczna zapobiegnie temu, ale kominy murowane są trudniejsze do zagruntowania niż prefabrykowane kominy metalowe. Grubszy przewód kominowy będzie odprowadzał cenne ciepło, natomiast zimny komin może wypełnić dom dymem. Bez przewodu kominowego, ciepło generowane przez ogień nie będzie wystarczające, aby pokonać zimny przewód.

Podczas gdy przepisy NFPA pozwalają na zastosowanie wentylowanej metalowej gilzy na połączeniu z rurą dymową, gilzy murowane wymagają minimalnej wysokości komina wynoszącej osiem cali. Dodatkową rozważną opcją jest pozostawienie 18 cali wokół rury dymowej i zamknięcie otworu barierą ognioodporną. W przypadku pieca na drewno wysoki komin zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i wystarczający ciąg.

Długa, pozioma rura pieca może być również przyczyną złego ciągu. Dym próbuje się unieść, ale długa pozioma rura pieca spowalnia jego unoszenie się i może zaszkodzić ciągowi kominowemu. Upewnij się, że rura nie jest naprawdę pozioma. Zamiast tego, powinna mieć 1/4 cala wzniesienia na stopę. Wysokość nie powinna przekraczać 50% całkowitej wysokości komina. W celu poprawy ciągu kominowego można zmienić konfigurację rur lub rozważyć zainstalowanie wentylatora indukcyjnego.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *