Jak dobrać odpowiedni kompresor tłokowy do Twojego biznesu?

Jak dobrać odpowiedni kompresor tłokowy do Twojego biznesu?

Kompresory tłokowe to bez wątpienia urządzenia, które zrewolucjonizowały przemysł. Obecnie znajdziemy je w większości zakładów przemysłowych, mechanicznych i wulkanizacyjnych. Co ciekawe, kompresory tłokowe spotkamy także w niektórych domach! Praca sprężonym powietrzem jest uniwersalna i wydajna, dlatego kompresory tak szybko zadomowiły się w różnych gałęziach gospodarki. Są to narzędzia, które zaliczane są do podstawowego wyposażenia warsztatu samochodowego lub wulkanizacji. Jakie jeszcze firmy korzystają z kompresorów? Jak wybrać odpowiedni kompresor tłokowy do Twojego biznesu?

Kompresory tłokowe – jak działają?

Aby dobrać odpowiedni kompresor tłokowy, należy poznać zasadę działania tego urządzenia. Cały proces kompresji, czyli zmniejszenia objętości powietrza odbywa się we wnętrzu kompresora, gdzie znajdziemy cylinder i tłok. Umieszczony w cylindrze tłok wykonuje systematyczne ruchy posuwisto-zwrotne. W ten sposób układ zasysa powietrze z otoczenia, kompresuje i następnie wtłacza gaz do zbiornika.

Odpowiednie ciśnienie powoduje, że w momencie uwolnienia powietrza ze zbiornika dochodzi do rozprężenia. To właśnie ta siła uznawana jest za czwarte medium zasilające. Do zbiornika można bowiem podłączyć różnego rodzaju narzędzia pneumatyczne lub inne systemy, które mogą być napędzane sprężonym powietrzem.

Warto zaznaczyć, że aktualnie każdy dostępny na rynku kompresor tłokowy ma wbudowany zbiornik ciśnieniowy, który znacząco przekłada się na komfort pracy. Mimo że poszczególne modele różnią się od siebie pojemnością lub układem pojemnika, to jednak uznawany jest on za standard wpływający na wygodę i wydajność. Warto zapoznać się z ofertę kompresorów tłokowych od sprawdzonego producenta: https://almiair.pl/produkty/sprezarki-tlokowe/

Podobne treści:  Jakie są różnice pomiędzy rodzajami bram przemysłowych?

W jakich branżach wykorzystuje się kompresory tłokowe?

Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na pytanie, w jakich branżach wykorzystuje się kompresory tłokowe. Dlaczego? Ponieważ są to urządzenia na tyle uniwersalne i wszechstronne, że znajdą zastosowanie w praktycznie każdej działalności przemysłowej czy mechanicznej – niezależnie od tego, czy jest to wykorzystanie amatorskie, czy fachowe. To właśnie dlatego kompresory cieszą się tak dużą popularnością, a na rynku znajdziemy modele przeznaczone do różnych rodzajów prac.

Najczęściej jednak kompresory tłokowe kojarzą się z warsztatami samochodowymi oraz wulkanizacjami. Warto pamiętać, że urządzenia te znajdziemy także na halach produkcyjnych, gdzie służą jako źródło zasilania maszyn produkcyjnych. Dość często można dostrzec kompresory na budowach oraz w gospodarstwach rolnych. Są używane między innymi w takich sprzętach jak:

  • urządzenia do malowania natryskowego,
  • urządzenia do piaskowania,
  • urządzenia do pompowania,
  • urządzenia do lakierowania,
  • klimatyzatory.

Jak wybrać odpowiedni kompresor tłokowy?

Wybór odpowiedniego kompresora do Twojej firmy nie jest łatwy. Na rynku znajdziemy tysiące modeli, a każdy z nich posiada szereg zalet – tak jak np. kompresory tłokowe ALMiG. Pamiętaj jednak, aby zawsze kupować kompresory w sprawdzonych sklepach. Najlepiej, aby były one oficjalnymi przedstawicielami cenionych producentów. Wysoko cenione kompresory tłokowe ALMiG znajdziesz m.in. w sklepach internetowych oferujących również sprzedaż stacjonarną. 

Podobne treści:  Jak czyścić stalowe elementy? Praktyczne porady

Decydując się na zakup, warto postawić urządzenie, którego parametry okażą się najlepiej dopasowane do planowanego wykorzystania kompresora. Na co więc zwrócić uwagę wybierając kompresory tłokowe?

 

  • Rodzaj kompresora

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kompresorów tłokowych – olejowe i bezolejowe. Urządzenia olejowe wymagają zastosowania środka smarnego, który będzie zapobiegał tarciom  tłoka o cylinder. Ten rodzaj kompresora wykorzystywany jest najczęściej w warsztatach samochodowych, zakładach wulkanizatorskich, czy na budowach. Mają one dużą moc i są wydajne, jednak wymagają większego wkładu w konserwację. Natomiast kompresory bezolejowe nie potrzebują dodatkowego smaru, ponieważ powierzchnia tłoka i cylindra pokryte są specjalnym materiałem niwelującym tarcie. Dzięki temu powstaje powietrze wysokiej jakości, wolne od zanieczyszczeń. Ten rodzaj kompresorów sprawdzi się przy działalności spożywczej, chemicznej, laboratoryjnej lub do prac przy sprzęcie elektronicznym.

 

  • Moc silnika

To bardzo istotny parametr, który wpływa na precyzję i komfort pracy. Zbyt duża moc silnika może spowodować trudności związane z dobraniem odpowiedniego natężenia do dobrych prac, co może np. skutkować zniszczeniem danej powierzchni. Dodatkowo zbyt mocny kompresor będzie pobierał więcej energii niż to tak naprawdę konieczne przy pewnym zakresie prac. Natomiast kompresory tłokowe o zbyt słabym silniku mogą okazać się niewystarczające do zapewnienia optymalnej mocy do napompowania kół lub czyszczenia maszyn rolniczych.

 

  • Pojemność zbiornika

Mogłoby się wydawać, że im większy zbiornik, tym lepiej. Jest to jednak błąd, ponieważ nie wszystkie prace wykonywane z pomocą sprężonego powietrza potrzebują dużej mocy i wielkiego pojemnika ciśnieniowego. W takiej sytuacji może okazać się, że takie urządzenie nie tylko jest znacznie droższe i wygeneruje niepotrzebne koszty, ale także zabierze miejsce, które można by wykorzystać w inny sposób. Odwracając sytuację – zbyt mały zbiornik będzie wymagał ciągłego uzupełniania, co grozi przestojami i zachwianiem ciągłości pracy.

Podobne treści:  Hale stalowe jako efektywne rozwiązanie dla przemysłu magazynowego

FAQ:

 

  • Jak działają kompresory tłokowe?

Zasada działania kompresorów tłokowy jest dość prosta. We wnętrzu kompresora znajdziemy tłok umieszczony w cylindrze. Tłok wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, co skutkuje zasysaniem powietrza z otoczenia, a następnie kompresją. Sprężone powietrze znajduje się w zbiorniku, do którego można podpiąć np. narzędzia pneumatyczne.

 

  • Jak wybrać odpowiedni kompresor?

Wybór kompresora nie jest łatwy, jednak zwracając uwagę na najważniejsze parametry, można dopasować odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb. Najczęściej przy wyborze korzysta się z informacji takich jak:

  • moc silnika,
  • rodzaj kompresora,
  • wielkość zbiornika.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *