Jakim materiałem jest styropian?

Jakim materiałem jest styropian?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jakim typem materiału jest polistyren, to trafiłeś we właściwe miejsce. Ten syntetyczny polimer aromatyczny jest używany do produkcji plastikowych butelek, opakowań na żywność i wielu innych. Ale czy wiesz, że polistyren jest podejrzany o działanie rakotwórcze? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Ten artykuł wyjaśnia, czym jest polistyren i jak się go wytwarza.

Polistyren jest syntetycznym polimerem aromatycznym

Styren jest termoplastycznym polimerem, który może być używany do różnych zastosowań przemysłowych. Jest to mocna, termoplastyczna żywica, która jest odporna na działanie kwasów i zasad. Ten nieabsorbujący plastik jest również doskonałym izolatorem elektrycznym. Polistyren został po raz pierwszy odkryty w 1839 roku przez niemieckiego aptekarza Eduarda Simona. W latach 30. XX wieku naukowcy z firmy I. G. Farben wyprodukowali polimer na bazie styrenu. Dow Chemical i BASF stały się pierwszymi komercyjnymi producentami polistyrenu. Podczas II wojny światowej polistyren był używany do produkcji gumowych i plastikowych zabawek.

Istnieją trzy rodzaje polistyrenu, syndiotaktyczny i ataktyczny. W procesie ich wytwarzania styren jest podgrzewany do temperatury 120 stopni Celsjusza. W wyniku reakcji powstaje polimer rozpuszczony w roztworze monomeru. Pozostały nieprzereagowany monomer zostaje odpłukany pod próżnią i ponownie staje się ciałem stałym.

Polistyren amorficzny jest odporny na działanie wielu rozpuszczalników organicznych, w tym acetonu i metanolu. Jest niepalny i nie przyczynia się do powstawania smogu ani zubożania warstwy ozonowej. Polistyren nie ulega jednak biodegradacji i najlepiej przechowywać go w szczelnych pojemnikach lub torbach. Materiał ten jest jednak bardzo odporny na ciepło i utlenianie.

Oprócz szerokiego zastosowania, polistyren jest również doskonałym izolatorem. Stosowany jest w wielu produktach konsumpcyjnych, w tym w kubkach, etui na płyty CD i pojemnikach na żywność. Ponadto może być przetwarzany na piankę do użytku jako poduszka lub jako lekki materiał. Na przykład, jest szeroko stosowany w opakowaniach ochronnych w przemyśle spożywczym i do produkcji jednorazowych sztućców.

Jest to tworzywo sztuczne

Polistyren to popularne tworzywo sztuczne, które składa się z powtarzających się jednostek styrenu. Jest jednym z głównych produktów przemysłu petrochemicznego. Jest to przezroczyste i kruche tworzywo sztuczne, które stosuje się w opakowaniach, a w stanie naturalnym jest całkowicie bezbarwne. Polistyren powstaje w wyniku reakcji chemicznej polegającej na rozkładzie związku budulcowego – styrenu.

Podobne treści:  Jak ocieplić budę dla psa za pomocą styropianu

W codziennym życiu spotykamy się z polistyrenem w różnych formach. Polistyren jest powszechnie spotykany w urządzeniach gospodarstwa domowego, probówkach, pudełkach na płyty CD i pojemnikach na jogurty. Stosuje się go nawet w obudowach czujników dymu i w opakowaniach formowanych próżniowo. Jego zastosowania są nieskończone. Jego właściwości sprawiają, że jest on popularny w wielu branżach, nic więc dziwnego, że jest stosowany w tak wielu różnych produktach.

Polistyren ekstrudowany jest częstym materiałem w modelach architektonicznych i stanowi zamiennik tektury. Jego nazwa nawiązuje również do foamcore. Stowarzyszenie Tworzyw Sztucznych opracowało kod identyfikacyjny żywicy dla polistyrenu, aby oznaczyć go jako nadający się do recyklingu. Kod ten pomaga firmom zajmującym się recyklingiem określić ilość posiadanego przez nie polistyrenu nadającego się do recyklingu. Przy przetwarzaniu polistyrenu na nowe produkty należy pamiętać o tej informacji.

Recykling polistyrenu to skomplikowany i kosztowny proces. Zazwyczaj polistyren w postaci pianki nie jest poddawany recyklingowi, ponieważ jest zbyt lekki i tani, aby go przetworzyć. W procesie recyklingu wytwarza się również więcej polistyrenu. W końcu polistyren na pewno wyląduje w śmieciach i w końcu zostanie rozłożony na inne tworzywa sztuczne.

Jest stosowany w żywności

Znane substancje rakotwórcze, takie jak styren, zostały powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi, a polistyren jest jednym z nich. Ta substancja chemiczna, która jest również stosowana w opakowaniach żywności, jest neurotoksyną i jest prawdopodobnym czynnikiem rakotwórczym. Badania wykazały, że może on przenikać do żywności w wysokich temperaturach i znajduje się w niektórych rodzajach żywności, takich jak produkty mleczne. Ponadto ta syntetyczna substancja chemiczna jest wysoce lotna i może migrować do żywności.

Oczekuje się, że do 2020 roku światowe zużycie polistyrenu będzie rosło o 2,2% rocznie, a w tym czasie popyt ten pozostanie stosunkowo płaski. W wielu częściach świata zużycie styrenu spada jednak ze względu na zwiększone wykorzystanie innych tworzyw sztucznych. Zastosowanie polipropylenu w produktach mlecznych zmniejsza udział polistyrenu w rynku, a produkcja jest przenoszona do krajów wschodzących.

Istnieją różne sposoby zmniejszenia ryzyka narażenia na styren. Polistyren ma niską nasiąkliwość, jest odporny na wysokie temperatury i bezwonny. Ponieważ ma te właściwości, stosuje się go w wielu produktach spożywczych, ale jest również szeroko stosowany w przemyśle elektronicznym i samochodowym. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy kupujesz produkty spożywcze, które są wolne od tej substancji chemicznej.

Podobne treści:  Co daje styropian latem i zimą dla domu?

Polistyren jest wytwarzany z produktów petrochemicznych i jest powszechnie stosowanym tworzywem sztucznym w opakowaniach żywności. Występuje w dwóch różnych formach: sztywnej i piankowej. Sztywny polistyren jest używany w plastikowych pojemnikach na żywność, przezroczystych miskach, naczyniach i kubkach jednorazowych. Wersja piankowa bywa określana jako pianka styrenowa i ma niską temperaturę zeszklenia wynoszącą 100oC. Oprócz opakowań na żywność jest stosowany w spedycji.

Jest rakotwórczy

To, czy polistyren jest rakotwórczy, jest kwestią dyskusyjną. Bezstronna grupa robocza powołana przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) podniosła ostatnio ostrzeżenie o rakotwórczości styrenu z “prawdopodobnie rakotwórczy” do “prawdopodobnie rakotwórczy”. Decyzja ta została oparta na nowych badaniach na zwierzętach oraz wynikach kilku różnych badań naukowych.

Ostatnie badania na zwierzętach potwierdziły fakt, że styren jest możliwym czynnikiem rakotwórczym. W badaniach na myszach styren powoduje nowotwory płuc. Dalsze badania na szczurach i myszach sugerują, że styren jest rakotwórczy. Według IARC, badania na zwierzętach wskazują, że styren może powodować raka płuc u myszy.

Jako czynnik rakotwórczy, styren stanowi zagrożenie dla środowiska. Według Agencji Ochrony Środowiska, ponad 20 milionów funtów odpadów zawierających styren trafia do powietrza i wód powierzchniowych. Pojemniki na żywność wykonane ze styropianu trafiają do oceanu. Pianką żywią się również ptaki morskie. Jednak potrzeba więcej badań, zanim będziemy mogli zdecydować, czy jedzenie styrenowych pojemników na żywność stanowi ryzyko.

Oprócz tego, że jest prawdopodobnym czynnikiem rakotwórczym, polistyren jest również ogromnym źródłem zanieczyszczeń w naszych oceanach. Ponieważ łatwo się łamie i jest lekki, ma tendencję do unoszenia się na wodzie pod wpływem wiatru i prądów wodnych. Jest to zatem jedna z najbardziej rozpowszechnionych form globalnego zanieczyszczenia. Stanowi zagrożenie dla ekosystemów oceanicznych i dzikich zwierząt. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości poddawać polistyren recyklingowi.

Jako czynnik rakotwórczy, styren został powiązany z różnymi chorobami, w tym z guzami płuc i białaczką u myszy. Pomimo tego, pracownicy narażeni na działanie styrenu mają wyższe wskaźniki zachorowań na raka i poronienia. Dodatkowo, styren znajduje się w mleku matki, a ogrzewanie pojemników ze styropianu może powodować przenikanie styrenu do żywności. Dlatego na styropian nie ma miejsca w szkołach i restauracjach.

Podobne treści:  Jak przykleić styropian na elewacji domu

Trudno jest spawać

Jeśli chodzi o spawanie polistyrenu, pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć jest to, że niektóre rodzaje są trudniejsze od innych. Na przykład polistyren o wysokiej udarności można spawać za pomocą częstotliwości radiowej lub spawania ultradźwiękowego. Można go również łączyć za pomocą rozpuszczalnika, choć ta metoda powinna być wykonywana z ostrożnością. Spoina powinna być czysta i sucha, zanim usunie się kulki.

Ogólnie rzecz biorąc, polistyren jest trudny do klinowania. Proces łączenia dwóch powierzchni z tworzyw sztucznych nazywany jest zgrzewaniem tworzyw sztucznych. Proces ten polega na zastosowaniu ciepła do jednej lub obu powierzchni i schłodzeniu obu materiałów. Różne rodzaje tworzyw sztucznych mogą być spawane za pomocą różnych metod ogrzewania. W tym artykule omówimy dwa podstawowe rodzaje tworzyw sztucznych i wyjaśnimy, jak je spawać. Choć może się to wydawać trudne, spawanie tworzyw sztucznych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Polistyren może być trudny do spawania, ponieważ ma wyjątkowo niską temperaturę topnienia. Ciepło potrzebne do stopienia HDPE wynosi 572°F, czyli 300°C. Polistyren o wysokiej gęstości jest trudny do spawania ze względu na niską temperaturę topnienia, co oznacza, że proces łączenia tych dwóch materiałów może trwać długo. Jeśli zdecydujesz się na spawanie polistyrenu, będziesz musiał znać odpowiednie techniki spawania.

Podczas gdy szkło i tworzywa sztuczne są trudne do spawania, metale są łatwe do spawania. Ponieważ metale mają właściwości ułatwiające łączenie, są znacznie mocniejsze niż tworzywa sztuczne. Jedyną wadą spawania tworzyw sztucznych jest to, że spoiny mogą nie być tak mocne jak metalowe. Dlatego też należy wybrać proces i projekt części, który zapewni równowagę między użytecznością a atrakcyjnością rynkową. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz skończyć z nieudanym przedsięwzięciem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *