Jak działa suchy beton? Użyj osuszacza, aby przyspieszyć proces wysychania

Jak działa suchy beton? Użyj osuszacza, aby przyspieszyć proces wysychania

Podstawowa odpowiedź na pytanie: “Jak działa suchy beton?” jest prosta. Mieszasz suchy beton z wodą, aż osiągnie konsystencję płatków owsianych. Zacznie się on wiązać po kilku dniach, ale można przyspieszyć ten proces używając osuszacza powietrza. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak używać osuszacza, aby przyspieszyć proces suszenia. Dodatkowo poznasz proces wstępnego utwardzania suchego betonu.

Wylewanie suchego betonu bez wody

Jeśli budujesz słupek ogrodzeniowy lub otwór w ścianie, być może zastanawiasz się, czy możesz wylać suchy beton bez wody. Odpowiedź brzmi: tak, ale przed wylaniem betonu należy go dokładnie wymieszać. Jeśli nie, można ryzykować powodując więcej szkody niż pożytku dla budynku. I choć ta metoda może być przydatna w niektórych sytuacjach, nie jest zalecana dla projektów wymagających silnego fundamentu – Segment pochodzi z wiedzy fachowej autorów portalu gralawar.pl. Lepiej też postępować zgodnie z instrukcją mieszania betonu.

Podobne treści:  Jak wbić gwóźdź w beton

Używanie osuszacza do przyspieszenia procesu suszenia

Osuszanie jest powszechną metodą przyspieszania procesu suszenia suchego betonu. Osuszanie płyt betonowych wymaga całkowitego obudowania płyty betonowej, aby zapobiec wydostawaniu się wilgoci. Paroizolacja musi być zainstalowana wokół zewnętrznych płyt betonowych. Podczas procesu osuszania, pomiar wilgotności względnej jest prowadzony w celu śledzenia ruchu wilgoci wewnątrz i na zewnątrz płyty betonowej. Kiedy poziom wilgotności względnej osiągnie pożądany zakres, płyta betonowa będzie w stanie utrzymać wysokiej jakości wykończenie podłogi.

Początkowe utwardzanie suchego betonu

Wczesna faza twardnienia suchego betonu wymaga wilgoci. Woda może być wprowadzona podczas procesu mieszania, a wilgoć jest utrzymywana przez zraszanie, natryskiwanie i mokre pokrycia. W miarę odparowywania wody beton będzie stygł. Uszczelnienie pomaga zapobiec utracie wody z mieszania i ułatwia proces twardnienia. Różne metody obejmują użycie nieprzepuszczalnego papieru lub związków tworzących membranę lub pozostawienie form na dłuższy czas. Alternatywnie można zastosować ciepło, aby zapewnić wilgoć i przyspieszyć proces.

Użycie osuszacza do przyspieszenia procesu suszenia mokrego betonu

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów przyspieszenia procesu suszenia mokrych, betonowych podłóg jest zmniejszenie wilgotności względnej wewnątrz obszaru. Chociaż może to wydawać się sprzeczne z celem, to w rzeczywistości pomaga w procesie suszenia ogromnie. Proces osuszania wykorzystuje dwa podstawowe procesy w celu zwiększenia wilgotności powierzchni i zmniejszenia wilgotności względnej. Pierwszy z nich obejmuje proces kondensacji, w którym osuszacz oparty na chłodzeniu obniża punkt rosy. Druga metoda to suszenie sorpcyjne, w którym wilgotne powietrze przenoszone jest nad materiałem sorpcyjnym.

Podobne treści:  Jaka jest różnica między betonem a żelbetem?

Mokry beton powoduje skurcz

Mokry beton jest bardziej podatny na skurcz niż suchy. Dzieje się tak dlatego, że beton po stwardnieniu traci wilgoć, więc aby zapobiec jego kurczeniu się, musi być zanurzony w wodzie lub w atmosferze o wilgotności względnej 100 procent. Chociaż skurcz suszenia jest powszechne, wymaga starannego rozważenia podczas projektowania i etapów budowy projektu betonowego. W tym artykule omówione zostaną różne czynniki wpływające na skurcz mokrego betonu.

Mokry beton powoduje powstawanie kryształów

Za powstawanie kryształów w mokrym betonie odpowiada substancja chemiczna Krystol. Chociaż substancja chemiczna w betonie jest amorficzna, to jednak tworzy strukturę krystaliczną, która przypomina długie sześciokątne pryzmaty. Kryształy te tworzą się w mikropęknięciach betonu i pustkach kapilarnych. Po utworzeniu, kryształy te podróżują kilka cali przez beton. Kryształy w końcu wypełniają przestrzenie porowe, powodując pęknięcia i zniszczenia.

Podobne treści:  Jak oczyścić beton z mchu

Mokry beton powoduje pęknięcia

Jednym z najczęstszych powodów, dla których beton zaczyna pękać po wylaniu jest szybka utrata wilgoci. Ta utrata wilgoci jest znana jako skurcz i pęknięcie włoskowate. Jeśli beton był zbyt mokry, gdy został zmieszany, może się skurczyć i tworzyć pęknięcia włoskowate. To sprawia, że beton łatwiej pracować z, ale może również prowadzić do pękania. Przed położeniem mokrego betonu należy pozwolić mu naturalnie wyschnąć.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *