Jak naprawić popękany komin murowany

Jak naprawić popękany komin murowany

Istnieje kilka różnych przyczyn pęknięć cegły w kominie, w tym niewłaściwa konstrukcja, pogoda i pory roku oraz słabe uszczelnienie. Podczas gdy wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do pękania komina, niektóre przyczyny są łatwiejsze do rozwiązania niż inne. W tym artykule, będę krótko omówić każdą przyczynę i jak naprawić pęknięty komin z cegły. Mam nadzieję, że dowiesz się czegoś nowego o swoim kominie. A jeśli tak, to życzę powodzenia!

Nieprawidłowa budowa

Popękane cegły w kominie wskazują na nieprawidłową budowę. Utrzymanie komina w dobrym stanie wymaga rutynowych kontroli. Pęknięte cegły mogą przeciekać, odsłaniać porowate wnętrza i powodować gnicie muru wokół nich – Informacja wynika z analizy przeprowadzonej przez zespół portalu https://beautyraj.pl. Oprócz wpływu na strukturę komina, zatrzymywanie wody może również prowadzić do rozwoju pleśni, co stanowi zagrożenie dla zdrowia. Gdy cegły są popękane, mogą również naruszyć deski lub ramę komina, czyniąc go niebezpiecznym w obsłudze.

Podstawową funkcją komina jest odprowadzanie dymu z domu. Jeśli ściany komina są popękane, może on nie spełniać prawidłowo swojej funkcji. W takich przypadkach konieczna jest naprawa. Prawidłowa budowa komina obejmuje pozostawienie przestrzeni powietrznej pomiędzy przewodem kominowym a murowanymi ścianami komina. Przestrzeń ta pomoże zapobiec pękaniu cegieł. Pęknięcia w kominie będą wymagały profesjonalnej naprawy.

Inną przyczyną pęknięć cegieł w kominie jest niewłaściwa konstrukcja. Niewłaściwa konstrukcja może powodować pęknięcia cegieł poprzez tworzenie nieodpowiedniej przestrzeni dla wydostawania się spalin. Jeśli komin został zbudowany na źle skonstruowanym fundamencie, może również ulec uszkodzeniu z powodu ruchów fundamentu. Pęknięcia w murze pojawią się, jeśli cegła będzie zbyt mocno przylegać do muru. Nieprawidłowa konstrukcja może również doprowadzić do przechylenia komina.

Spękane cegły mogą być również skutkiem przesiąkania wody. Woda zmieszana z kreozotem spowoduje zniszczenie ścian komina. Jeśli tak się stanie, należy wezwać fachowca, który dokona inspekcji komina. Pochylone kominy są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować rozległe szkody. Co gorsza, mogą doprowadzić do zawalenia się komina. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest regularne przeprowadzanie kontroli kominów.

Seasons

Jeśli Twój ceglany komin zaczął wykazywać oznaki uszkodzenia, być może nadszedł czas, aby rozważyć jego naprawę. Kominy murowane są stale narażone na działanie trudnych warunków atmosferycznych i wilgoci, dlatego też mają tendencję do bycia najbardziej zniszczonymi cegłami w Twoim domu. W większości regionów zimą temperatury są poniżej zera i stale się wahają, co dodatkowo uszkadza cegłę. Oprócz tego, że komin może się przechylać i zapadać, na ścianach w pobliżu kominka mogą pojawić się plamy wody.

Podobne treści:  Kamień, stal czy ceramika: jaki materiał najlepszy na komin?

Pierwszym krokiem w naprawie komina jest znalezienie pęknięcia. Pęknięcie to może być zbyt małe, aby je naprawić. Zamiast tego, może być konieczne wypełnienie go elastycznym uszczelniaczem silikonowym. Ten rodzaj uszczelniacza zapobiega przenikaniu wody do cegły, co pomoże zapobiec dalszym pęknięciom od tworzenia. Jeśli pęknięcia nie są na tyle duże, aby można je było samodzielnie naprawić, najlepiej zatrudnić profesjonalistę, który dokończy naprawę.

Zima to szczególnie trudny czas na naprawę komina z cegły. Niskie temperatury powodują pęknięcia i szczeliny w zaprawie. Woda powoduje odpryski, co prowadzi do przechylenia się komina. Gdy woda przeniknie do muru, znacznie trudniej jest go naprawić. Podczas chłodniejszych miesięcy temperatura może się znacznie wahać. Może to powodować uszkodzenia cegieł i konstrukcji komina.

Przeprowadzenie wiosennej inspekcji może pomóc w identyfikacji pęknięcia w murze. Jeśli pęknięcie jest widoczne, jego naprawa może zaoszczędzić tysiące dolarów. Ale jeśli poczekasz do zimy, możesz skończyć z gorszym problemem – wyciekami wody! A jeśli pęknięcie nie zostanie naprawione, może być konieczna całkowita wymiana komina – lub nawet samego komina. W takim przypadku może być konieczne wezwanie specjalisty od kominów.

Pogoda

Jeśli Twój komin został uszkodzony przez wtargnięcie wody, być może nadszedł czas, aby rozważyć jego samodzielną naprawę. Nadmierna wilgoć spowoduje pęknięcia i pogorszenie stanu cegieł. Oprócz pogorszenia stanu starych cegieł, woda może zgnić nowe cegły. Profesjonalny kominiarz będzie w stanie zidentyfikować źródło przecieków i zalecić metodę naprawy. Oto kilka podstawowych kroków, które należy podjąć w celu naprawy komina:

Uzyskaj odpowiednie cegły do naprawy. Przed rozpoczęciem upewnij się, że cegły pasują do istniejących. Użyj młotka kijowego lub zimnego dłuta, aby usunąć zaprawę otaczającą cegłę. Jeśli cegły są zbyt małe, aby je z powrotem wcisnąć, użyj kielni, aby je z powrotem wcisnąć. Jeśli cegły mają kilka przerw, wepchnij cement do pęknięć. Ogrzewać cegły przez trzy do czterech godzin przed ich naprawą. Jeśli pęknięcia są zbyt głębokie, być może trzeba będzie zastąpić je ogniotrwałymi płytami z cegieł.

Podobne treści:  Jak naprawić komin, który wpuszcza dym do domu

Gdy już określisz zakres uszkodzeń, powinieneś ustalić, czy możesz wykonać naprawę samodzielnie, czy zatrudnić wykonawcę. Pamiętaj, że profesjonalny kominiarz nie zagwarantuje jakości pracy. Mają oni również doświadczenie i specjalistyczne rusztowania, które zapewniają bezpieczeństwo. Oprócz wynajęcia profesjonalisty, należy pamiętać, że większość społeczności wymaga inspekcji kominowej i pozwolenia przed jakąkolwiek pracą na kominie. Jeśli nie masz doświadczenia w naprawach kominów, profesjonalista może być w stanie pomóc Ci w naprawie i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Kolejnym ważnym krokiem w naprawie komina z cegły jest usunięcie wszelkich roślin, które rosną na nim. Rośliny te mogą spowodować poważne uszkodzenia komina. Ich korzenie mogą zjeść zaprawę trzymającą cegły razem. W zależności od stopnia uszkodzenia, konieczne będzie przeprowadzenie poważnych napraw. Będziesz musiał mieć komin oceniony przez profesjonalistę, ponieważ jeśli jest pochylony, może wymagać całkowitej przebudowy.

Sealant

Podczas gdy pęknięty komin z cegły może wydawać się prostym problemem, w rzeczywistości jest o wiele bardziej skomplikowany niż się wydaje. Zimowe ekstremalne temperatury i wilgotność powodują, że woda wewnątrz cegły zamarza i rozszerza się, pozostawiając większy obszar do wypełnienia przez wodę. Z czasem efektem są popękane cegły, które tracą swoją integralność strukturalną. Jak woda nadal wsiąka, zaczynają się poluzować, a nawet wypaść z komina całkowicie. Przed rozważeniem uszczelniacza, upewnij się, aby naprawić wszelkie istniejące uszkodzenia.

Jeśli chodzi o naprawy kominów, istnieje kilka opcji uszczelniania pęknięcia. Silikon i poliuretan są dwa wspólne wybory. Każdy z tych związków ma odrębne właściwości, które sprawiają, że jest to doskonały wybór do naprawy pękniętego komina z cegły. Silikon, na przykład, jest polimerem, który jest oddychający i bardzo elastyczny. Te dwa materiały są również niedrogie i mają długą gwarancję. Chociaż mogą być kosztowne, większość uszczelniaczy nie zmieni wyglądu Twojego komina. Może pojawić się lekki połysk, ale z czasem zaniknie.

Jeśli chcesz zastosować uszczelniacz do swojego komina z cegły, ważne jest, aby uzyskać odpowiednie przygotowanie i metodę aplikacji. Należy pamiętać, aby zacząć od dołu. Repelent będzie spływał po cegłach w miarę wysychania, więc zacznij od dołu i poczekaj, aż przestanie kapać przed nałożeniem drugiej warstwy. Między kolejnymi warstwami trzeba odczekać co najmniej 10 do 15 minut.

Nakładając płynną powłokę uszczelniającą na koronę, należy pamiętać o jej prawidłowym nałożeniu, upewniając się, że zrobimy to w miejscu, gdzie korona styka się z przewodem kominowym. W zależności od marki i formuły, może być konieczne nałożenie dwóch warstw. Poczekaj, aż pierwsza warstwa będzie sucha. Po nałożeniu pierwszej warstwy, spiłuj powłokę, aby wygładzić wszelkie grudki. Po zakończeniu pracy usuń taśmę wokół komina.

Podobne treści:  Jaki komin wybrać do małego kominka na drewno

Naprawa

Jeśli Twój komin ma popękane cegły, możesz się zastanawiać, jak go samodzielnie naprawić. Zanim zaczniesz, dokładnie obejrzyj komin. Pęknięcia w spoinach zaprawy, koronie lub czapce oraz widoczne cegły to niektóre z powszechnych problemów. Nieszczelność w koronie lub czapce komina może być wskazówką, że naprawa komina musi być wykonana przez profesjonalistę. Zaprawa naprawcza powinna być wykonana z wapna hydratyzowanego i piasku, tego samego materiału, którego używali murarze w dawnych czasach. Wapno hydratyzowane twardnieje w wapień, bardzo twardy materiał, który nadaje się do naprawy komina.

Przecieki wody mogą również powodować problemy wewnątrz komina. Pęknięte cegły w górnej i bocznej części komina mogą wskazywać na problem z wyciekiem wody. Pęknięcia w spoinach zaprawy mogą być spowodowane pęknięciem obróbek blacharskich lub deszczem nawiewanym przez wiatr. Pęknięcia w zewnętrznej powierzchni komina mogą być również wynikiem złej konstrukcji. W końcu będziesz musiał odbudować komin, jeśli nie zostanie on naprawiony.

Pęknięcia w kominach mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym osiadaniem domu i nieodpowiednim podparciem pod kominem. W wielu przypadkach uszkodzenia występują w spoinach zaprawy, które są najsłabszym elementem. Na szczęście naprawa pęknięć nie jest tak trudna dla przeciętnego właściciela domu. Jeśli jesteś w stanie wcześnie zauważyć problem, to jego usunięcie nie zajmie dużo czasu. Poniżej wymieniono niektóre z kroków, aby naprawić pęknięte kominy z cegły.

Najczęstszym problemem z pękniętych kominów ceglanych jest nie wiedząc, jak to naprawić samemu. Można jednak zatrudnić profesjonalnego kominiarza do kontroli i naprawy komina. Kominiarz może zobaczyć wszelkie potencjalne problemy, które można przeoczyć i zapobiec popełnieniu kosztownych błędów. Istnieje kilka powodów, dla których warto zatrudnić kominiarza:

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *