Jak położyć żywicę na betonie

Jak położyć żywicę na betonie

Jeśli jesteś zainteresowany dodaniem wodoodpornego wykończenia do swojego betonowego patio lub pokładu, możesz zastanawiać się, jak położyć żywicę na beton. Ta solidna powłoka ma kilka problemów, takich jak brak elastyczności i fakt, że jest trudny do czyszczenia. Aby pokonać te problemy, wykonaj poniższe kroki, aby zainstalować żywicę na betonie. Po całkowitym wyschnięciu betonu można dodać wykończenie za pomocą wałka malarskiego z długą rączką.

Żywica epoksydowa jest ciałem stałym

Wzór chemiczny żywicy epoksydowej to bisfenol A. Bisfenol A przekształca się w żywicę epoksydową w reakcji z epichlorohydryną. W reakcji kondensacji uwalnia się chlorek sodu i woda, powstaje bisepoksyd. Produkt wykazuje dobre właściwości termiczne, chemiczne i mechaniczne. Istnieją dwa główne typy żywic epoksydowych: glicydyloamina i bisfenol A.

Pierwszy typ to alifatyczna żywica epoksydowa, która jest najczęściej stosowana. Grupa alifatyczna jest głównym składnikiem, a końcowe grupy epoksydowe są niewielkie w stosunku do całkowitej masy cząsteczki. Grupa hydroksylowa jest obecna w całym szkielecie alifatycznych żywic epoksydowych, przy czym grupy hydroksylowe ulegają innym reakcjom sieciowania. Powstały w ten sposób epoksyd jest najczęściej stosowanym materiałem betonowym.

Drugi typ nazywany jest epoksydem polimerowym. Żywica jest wysoce reaktywna, o dużej sile przyczepności. O wytrzymałości mieszanki polimerowo-epoksydowej decyduje wytrzymałość na rozciąganie materiału podłoża. Wytrzymałość na rozciąganie wynosi od 5 000 do 6 000 psi, w zależności od zastosowanego utwardzacza i mieszanki żywic. W przypadku aplikacji na beton, żywica polimerowo-epoksydowa powinna być nakładana w dobrze wentylowanym miejscu.

Trudno jest nakładać

Kilka rzeczy utrudnia nakładanie żywicy na beton. Wysokie temperatury skracają żywotność żywicy i sprawiają, że nie nadaje się ona do użycia przed aplikacją. Dodatkowo wysoka wilgotność może powodować rozwarstwianie się żywicy i powstawanie pęcherzyków. Ponadto, warunki te utrudniają stosowanie powłoki na betonie, ponieważ powodują, że beton wchłania wilgoć. W rezultacie otrzymujemy źle nałożoną powłokę, która może się łuszczyć i rozwarstwiać.

Podobne treści:  Jak usunąć beton z drewna

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na przygotowanie powierzchni betonowej pod epoksyd jest jej przeszlifowanie. Jednak może to być trudne dla przeciętnego właściciela domu. Ponadto, filtr HEPA jest zalecane, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i gruzu. Jeśli nakładasz epoksyd na betonową podłogę, musisz mieć pewność, że używasz wysokiej jakości odkurzacza przemysłowego, który jest wyposażony w filtrację HEPA. Następnie należy upewnić się, że beton jest całkowicie suchy przed nałożeniem żywicy.

Trudno się czyści

Jeśli chcesz wyczyścić żywicę z betonowej podłogi, prawdopodobnie użyłeś epoksydu do mocowania płytek. Ten wytrzymały klej jest nie tylko trudny do nałożenia, ale również lepki na powierzchni. Żywica jest również trudna do usunięcia z ubrań, ale profesjonalni producenci opracowali sposoby jej czyszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych sposobów na czyszczenie żywicy epoksydowej. Wykonaj te kroki, a będziesz miał swoją podłogę i posadzkę wyglądającą dobrze w krótkim czasie!

– Użyj rozcieńczonego kwasu solnego lub zastrzeżonego środka do usuwania cementu. Upewnij się, że po wszystkim spłuczesz podłogę wodą, ponieważ kwas rozpuści kruszywo na bazie wapna. Innym problemem związanym z podjazdami pokrytymi żywicą jest olej i tłuszcz. Są to nieestetyczne ślady, dlatego należy natychmiast sprzątać rozlane płyny, spłukując je dokładnie wodą, aby zapobiec powstawaniu plam. Środki chemiczne do czyszczenia powinny być stosowane oszczędnie i w umiarkowanych ilościach.

– Należy używać odpowiedniego skrobaka. Skrobak z długą rączką pozwoli Ci sięgnąć po całą powierzchnię. Unikaj używania wody podczas skrobania, ponieważ zmiękczy ona żywicę i sklei ją. Po jej całkowitym usunięciu należy ją odpowiednio zutylizować. Uważaj jednak, aby nie używać zbyt dużo wody. Woda może zmiękczyć żywicę i spowodować jej ponowne sklejenie. Należy również używać zatyczek do uszu, jeśli zamierzamy używać jakichkolwiek środków chemicznych na powierzchni.

Podobne treści:  Jaka jest różnica między betonem a żelbetem?

Wymaga podbudowy

Przy nakładaniu systemu związanego z żywicą niezbędna jest odpowiednia podbudowa. Do tego typu wykończenia najlepiej nadaje się nawierzchnia betonowa, która ma mniejszą ilość spoin oraz duża powierzchnia płyt. Wymagane jest również podłoże przepuszczalne, ponieważ rodzaje bruku nie są wystarczająco przepuszczalne dla systemów żywicznych. Z kolei podłoże granulowane nie nadaje się do tego celu.

Podbudowa składa się z dobrze zagęszczonej warstwy niepodatnego na zamarzanie MOT typu 3. Ten rodzaj podbudowy zawiera mniej drobnych cząstek niż inne materiały, dzięki czemu jest mniej podatny na przemieszczanie się lub powodowanie zapadania. Aby określić grubość podbudowy i głębokość gruntu pod nią, konieczne jest przeprowadzenie badania. Ogólnie rzecz biorąc, grubość powinna mieścić się w przedziale 100-250mm.

Przed położeniem nawierzchni związanej żywicą na płycie betonowej należy ocenić istniejącą podbudowę. Jako podłoże może służyć stara nawierzchnia betonowa. W takim przypadku należy wcześniej przygotować podłoże, aby nawierzchnia wiązana żywicą była stabilna i trwała. Należy również dokładnie oczyścić stary podkład, ponieważ brak odpowiedniego podłoża może być później kosztowny.

Jest trwały

Proces naprawy pęknięć w powierzchniach betonowych wymaga natychmiastowej uwagi i szybkiej naprawy. Zastosowanie naprawy epoksydowej może być stosowane na pionowych pęknięciach lub trudno dostępnych miejscach. Epoksydowy materiał naprawczy jest gruby, ale nie będzie kapać i szybko wysycha, tworząc solidne uszczelnienie. Substancja ta może być stosowana wewnątrz lub na zewnątrz i na każdym rodzaju wykończenia betonu. Jeśli pęknięcia w betonie są zbyt duże, aby wypełnić epoksydowym materiałem naprawczym, użyj młotka dźwiękowego, aby ocenić wielkość pęknięcia.

Żywica to półstały, bezbarwny, żółto-brązowy materiał, który jest rozpuszczalny w rozpuszczalnikach organicznych, ale nierozpuszczalny w wodzie. Żywica jest szeroko stosowana w medycynie, tworzywach sztucznych, lakierach i farbach drukarskich. Jego wszechstronność sprawia, że jest to doskonały wybór do wylewania betonu. Poniżej wymieniono kilka zalet nakładania żywicy:

Podobne treści:  Jaki kolor farby jest podobny do betonu?

Przed nałożeniem żywicy należy przygotować płaską powierzchnię. Wylej żywicę na jedną połowę płyty betonowej. Upewnij się, że wałek jest wypełniony do połowy, aby go nie przeciążyć. Nakładaj żywicę ruchem “W” i staraj się nie dopuścić do wyschnięcia krawędzi, bo inaczej będziesz miał zauważalne szwy. Gdy żywica jest na betonowej płycie, pozwól jej wyschnąć przez dwanaście do dwudziestu czterech godzin. Następnie nałożyć drugą warstwę.

Jest skuteczny

Po zastosowaniu epoksydu, należy go oczyścić za pomocą MEK lub acetonu. Jeśli nie znasz tych substancji, płynny detergent jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy od rozpuszczalników. Następnie, można użyć młotka dźwiękowego, aby sprawdzić, czy nie ma pęknięć w betonie. Po żywica została utwardzona, należy użyć wody i mydła do mycia naczyń, aby wytrzeć obszar czyste. Gdy obszar jest suchy, można użyć betonowego młotka crack, aby zobaczyć, czy pęknięcie zostało naprawione.

Najlepszym sposobem na przygotowanie betonowej płyty do położenia żywicy jest usunięcie wszelkich obcych materiałów lub rdzy. Można to łatwo zrobić za pomocą środka odtłuszczającego. Do usunięcia rdzy można również użyć szlifowania. Aby usunąć rdzę, można użyć 10% roztworu kwasu fosforowego. Będziesz musiał pozwolić betonowi wyschnąć przez 12 do 24 godzin. Gdy będziesz zadowolony z jego wyglądu, możesz rozpocząć pracę nad kolejnym etapem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *