Jak przyciąć listwy styropianowe do sufitu

Jak przyciąć listwy styropianowe do sufitu

Jeśli chodzi o sufity, to listwy styropianowe są jednym z najłatwiejszych materiałów do cięcia i montażu. Jeśli jednak nigdy wcześniej tego nie robiłeś, nie martw się! Ten poradnik pokaże Ci jak wyciąć listwy z EPS, MDF i Trimroc, używając jedynie piły ręcznej. Pokaże również jak umieszczać gwoździe 8d co kilka stóp i na łączeniach.

Trimroc

Istnieje kilka różnych sposobów na przycięcie styropianu do sufitu. Jedna z metod polega na użyciu piły kątowej i ręcznej piły do cięcia. Cięcie pod kątem 45 stopni sprawia, że listwa jest dłuższa z tyłu i krótsza z przodu. Aby zakończyć projekt, zastosuj mocny klej i wypełnij połączenia lateksową masą uszczelniającą. Następnie pokryj gotowy produkt warstwą farby – Sekcja jest rezultatem analizy redakcyjnej portalu takiesamemamaicorka.pl.

Foremki styropianowe są często stosowane w suficie i na ścianach, a przycinanie ich w celu dopasowania do tych powierzchni nie jest trudnym zadaniem. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby być szybkim. Najlepszym rozwiązaniem jest piła kątowa z tarczą o 96 zębach. Piła musi być odpowiednio ostra, aby zapewnić precyzyjne cięcie, ponieważ wolne cięcie spowoduje stopienie się styropianu. Ostrzenie piły jest również dobrym pomysłem, ale uważaj, aby nie ostrzyć jej zbyt mocno, ponieważ spowoduje to więcej ciepła i tarcia.

Podobne treści:  Do czego służą szalunki styropianowe?

Piła ukośnica

Aby wykonać precyzyjne cięcie ukośne, potrzebny jest odpowiedni kątownik. Tarcza pilarki ukośnicy powinna być ustawiona pod kątem nieco mniejszym niż 45 stopni względem tylnej listwy. Chociaż 45 stopni wydaje się być idealnym kątem dla narożników 90 stopni, kąt ten daje lepsze dopasowanie. Dzieje się tak dlatego, że ściany pomieszczeń są często lekko zaokrąglone na rogach i nie są idealnie kwadratowe. Dlatego należy upewnić się, że kątownik pasuje do kąta na listwie przypodłogowej.

Podczas cięcia listew wieńczących należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu piły ukośnicy. Przykładnica piły powinna być równoległa do ściany, a łoże powinno być ustawione pod kątem 45 stopni do sufitu. Gdy listwa jest już wycięta, możesz połączyć dwa kawałki. Pamiętaj, aby umieścić kawałki nad kołkiem ściennym, co zapewni dodatkową wytrzymałość. Zapobiegnie to również przesuwaniu się połączenia podczas pracy ze styropianem.

MDF

Właśnie ukończyłeś projekt formowania sufitu i zastanawiasz się, jak przyciąć styropian do odpowiednich kątów. Ściany i sufity rzadko są idealnie płaskie, ale można przycinać je pod kątem, np. 45 stopni. Po utworzeniu kątów można je wypełnić masą uszczelniającą nadającą się do malowania i pokryć warstwą farby.

Podobne treści:  Jakie styrobeton ma właściwości termiczne?

Innym rozwiązaniem jest płyta pilśniowa średniej gęstości (MDF). Płyty MDF powstają przez połączenie trocin z żywicą pod ciśnieniem. Formowanie MDF jest nieco tańsze, z dużymi koronami kosztującymi od 1 do 7 dolarów za stopę. Większość MDF formowania jest malowane, choć niektóre pochodzą z cienkim fornirem dla celów barwienia. Jednak należy pamiętać, że MDF formowania jest bardziej miękki niż drewno i jest podatny na zarysowania i rysy.

EPS

Przycinając styropianowe listwy do sufitu, długość powinna być co najmniej tak szeroka jak sama listwa. Użyj prostej piły do przycięcia listwy na wymiar, a następnie dokładnie zaznacz miejsca, w których chcesz wykonać cięcie. Umieść gwóźdź na każdym złączu, a następnie użyj błota lub innego wypełniacza, aby wypełnić małe szczeliny. Gdy gwoździe są już na miejscu, możesz pomalować i wykończyć pokój.

Możesz pomalować piankową listwę wieńczącą, aby pasowała do reszty wystroju pomieszczenia, lub po prostu użyć ostrego noża, aby przyciąć ją na wymiar i zamontować. Nie pęka, nie łamie się i jest łatwa w montażu przy użyciu wysokiej jakości kleju. Nie rozszerza się ani nie kurczy pod wpływem ekstremalnych temperatur, jest odporna na owady i inne zanieczyszczenia środowiska. Po zakończeniu pracy można po prostu pomalować listwę na wybrany kolor.

Podobne treści:  Formy styropianowe do dekoracji

Poliuretan

Formy poliuretanowe są doskonałym wyborem dla sufitów, ponieważ są wyjątkowo odporne na zmiany temperatury. Drewno, na przykład, wypacza się i pęka pod wpływem ekstremalnego ciepła. Chociaż jest cięższy niż pianka, poliuretan jest nadal dość elastyczny i łatwy w obróbce. Jeśli jesteś początkujący, proces ten będzie bezproblemowy, ale będziesz potrzebował piły kątowej, aby wykonać go prawidłowo.

Poliuretanowe listwy ścienne są również doskonałym wyborem dla obszarów o wysokiej wilgotności. Nie będą pękać ani gnić, a także są odporne na działanie owadów. Poliuretan nie blaknie również z czasem, co czyni je świetnymi do łazienek i innych wilgotnych miejsc. Są łatwe w instalacji i pracy, co czyni je doskonałym wyborem dla sufitów. Chociaż proces instalacji może być wymagający, efekt końcowy jest zdecydowanie wart wysiłku.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *