Jak przykleić płytki ceramiczne do ścian

Jak przykleić płytki ceramiczne do ścian

Jest kilka kroków do klejenia płytek ceramicznych, które powinieneś znać zanim zaczniesz. W tym artykule dowiesz się o klejach do płytek, jak obliczyć ilość potrzebnego kleju i jak przygotować ściany do klejenia płytek ceramicznych. Dowiesz się również o niektórych alternatywach kleju do płytek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Mam nadzieję, że te kroki pomogą Ci dokonać następnej instalacji płytek sukces! Do następnego razu, miłego układania płytek!

Metoda obliczania kleju do płytek ceramicznych

Ilość kleju potrzebnego do przyklejenia płytek ceramicznych zależy od powierzchni okładziny podzielonej przez wielkość płytki. Typowa płytka o wymiarach 10×10 cm wymaga 10 sztuk na metr kwadratowy. Pole powierzchni płytki podzielone przez jej rozmiar powinno wynosić około 1000 cm2. Masa kleju będzie również zależała od rodzaju podłoża. Podłoże betonowe wchłonie najmniejszą ilość kleju. Dla płytki 30×30 wielkość pacy powinna wynosić około 8, natomiast dla płytki 50×50 użyjemy pacy 12 lub 15 cm.

Prostszą metodą jest skorzystanie z kalkulatora internetowego. Większość producentów posiada strony internetowe, na których wstępna kalkulacja jest bezpłatna. Wpisz rozmiar płytki, rodzaj materiału i powierzchnię, aby uzyskać koszt jednego m2 płytek. W ciągu kilku sekund wyniki pojawią się na ekranie. Przy obliczaniu kosztu kleju pamiętaj o uwzględnieniu marży, aby uniknąć opóźnień podczas montażu.

Mieszanki na bazie wody są wchłaniane głębiej niż związki epoksydowe. Ponadto należy również wziąć pod uwagę temperaturę. Optymalna temperatura klejenia to około 18 do 25 stopni Celsjusza. Nieprzestrzeganie tej temperatury może spowodować problemy z konsystencją i lepkością. Ponadto, temperatura od pięciu do trzydziestu ośmiu stopni powyżej zera jest idealna dla utrzymania jakości kleju. Po spełnieniu tej temperatury można przystąpić do klejenia płytek ceramicznych.

Oprócz grubości warstwy kleju, należy wziąć pod uwagę materiały okładzinowe i markę mieszanki. Grubość może wynosić od dwóch do dziesięciu milimetrów w przypadku płytek mozaikowych, obrzeży dekoracyjnych, insertów i płytek oraz od 15 do 20 milimetrów w przypadku płytek ceramicznych. Im cieńsza warstwa kleju, tym mocniej przytwierdzi on płytkę. Należy jednak pamiętać, że nierówna powierzchnia może doprowadzić do powstania szczelin między płytkami.

Podobne treści:  Jak zrobić płytkę samodzielnie

Dostępne są różne rodzaje klejów. Wybierz odpowiedni typ w oparciu o swoje wymagania. Kleje do płytek są zazwyczaj standaryzowane przez ich producenta, a ilość, którą zużyjesz, zależy od rodzaju i wielkości płytek. Podstawowe zużycie każdego rodzaju kleju jest zazwyczaj podane na opakowaniu. Norma ta jest zwykle wyrażona w kilogramach na metr kwadratowy. Jeśli masz nierówne powierzchnie, grubość warstwy kleju powinna być grubsza.

Rodzaje kleju do płytek

Przed zakupem kleju do płytek warto dowiedzieć się więcej o różnych dostępnych rodzajach. Klej klasy C nadaje się do lekkich płytek ceramicznych na tynku cementowym lub podobnym podłożu, ale nie jest zalecany do cięższych płytek lub do stosowania na podłogach ogrzewanych wodą. Typ D kleju jest lepiej nadaje się do zastosowań zewnętrznych podłóg, a typ E kleju jest odpowiedni dla porowatych gresu i płytek ceramicznych. Przy wyborze kleju do płytek należy jednak pamiętać o dokładnym przestrzeganiu instrukcji.

Warto również znać różne rodzaje klejów do płytek i czas wiązania, jaki wymagają. Gotowe, wstępnie zmieszane kleje do płytek wiążą się szybciej niż ich sproszkowane odpowiedniki, więc są dobrym wyborem, jeśli spieszysz się z układaniem płytek ceramicznych. Jeśli instalujesz podłogę w miejscu o dużym natężeniu ruchu, prawdopodobnie będziesz chciał kleju do płytek, który szybko schnie. Klej do płytek

klasy C2 jest bardzo uniwersalnym rodzajem kleju do płytek. Składa się on z organicznych środków wiążących i wypełniaczy mineralnych oraz specjalnego dodatku. Dobra wiadomość jest taka, że działa od razu po wyjęciu z pudełka. I jest łatwiejszy w użyciu niż zaprawa. Akrylowy klej do płytek jest mniej pylący i daje niwelatorom nawet do 40 minut przed wyschnięciem. Choć nie działa tak dobrze na wykładziny z ogrzewaniem podłogowym, nadaje się do większości rodzajów płytek ceramicznych.

Innym rodzajem kleju do płytek jest klej polimerowy. Są one elastyczne i mogą być stosowane do mocowania płytek ceramicznych w praktycznie każdym rodzaju podłoża. Szczególnie przydatne są do mocowania płytek ceramicznych o małym formacie. Gotowe kleje do płytek są wygodne i niedrogie, ale mają swoje ograniczenia. Gotowe kleje działają tylko na małych formatach płytek ceramicznych, więc nie są najlepszym wyborem dla dużych formatów płytek. Przed zakupem płytek należy poznać swoje podłoże i zdecydować, jaki rodzaj kleju będzie dla nas najlepszy.

Wybór odpowiedniego rodzaju kleju do płytek jest równie ważny jak wybór właściwych płytek. Właściwy klej do płytek zabezpieczy je przed uszkodzeniem, ale nie wszystkie rodzaje klejów są jednakowe. Oto przewodnik po różnych rodzajach klejów do płytek ceramicznych. Więc, co musisz wiedzieć? Kiedy używać każdego typu? I skąd wiesz, który z nich jest najlepszy? A jaki jest najlepszy? Po prostu pamiętaj o tym, wybierając klej do płytek:

Podobne treści:  Którą wiatrownicę boczną wybrać dla backsplashu z płytek?

Przygotowanie ścian do przyklejania płytek ceramicznych

Zanim zaczniesz przyklejać płytki ceramiczne na swoich ścianach, konieczne jest ich przygotowanie. Aby uzyskać dobrą spoinę, Twoje ściany powinny być lekko chropowate. Możesz użyć dłuta lub tarczy szlifierskiej, aby nadać powierzchni nieco chropowatości. Upewnij się, że dokładnie wyczyścisz całą ścianę przed nałożeniem kleju do płytek. Gdy powierzchnia jest już szorstka, zamontuj płytki i pozwól im wyschnąć przed nałożeniem fugi.

Jeśli masz istniejące płytki ceramiczne, możesz je zamocować na wierzchu istniejących płytek. Jednak płytki muszą być dobrze przymocowane do ścian. W tym celu trzeba je wyszczerbić za pomocą zimnego dłuta i wyrównać szpachlą gipsową. Jeśli linia wykończenia nowej glazury różni się od starych płytek, napotkasz problem. Najprostszym sposobem na rozwiązanie problemu jest usunięcie starych płytek i rozpoczęcie od nowa. Upewnij się, że podczas pracy nosisz rękawice ochronne i okulary.

Nakładając klej do płytek na ściany, powinieneś upewnić się, że powierzchnia jest gładka i pozbawiona nierówności. Przed nałożeniem kleju, ściany powinny być dokładnie oczyszczone i suche. Do lekkiego szlifowania ścian można użyć papieru ściernego. Stworzy to tarcie między płytkami a klejem, co zapewni przyleganie płytek do powierzchni. Jeśli masz teksturowaną ścianę, powinieneś również użyć na niej papieru ściernego, aby stworzyć teksturę.

Oprócz ściany, powinieneś również wziąć pod uwagę rodzaj płytek, które chcesz zastosować. Jeśli ściany są płaskie, można zastosować każdy rodzaj płytek, natomiast w starszych nieruchomościach należy sprawdzić, czy ściana nie ma żadnych nierówności. Ważne jest również, aby wybrać płytki, które mają dobrą przyczepność kleju. Więcej o wyborze odpowiednich płytek ściennych dowiesz się czytając nasz poradnik. Dzięki niemu zadanie to będzie dla Ciebie łatwiejsze i szybsze.

Alternatywy dla klejenia płytek ceramicznych

Jeśli klejenie płytek ceramicznych nie jest dla Ciebie praktyczną opcją, istnieje wiele alternatywnych metod, które możesz zastosować. Kleje na bazie epoksydów są wystarczająco silne, aby połączyć ceramikę z ceramiką i są doskonałą opcją dla napraw i renowacji. Dobry klej epoksydowy może wspierać tysiąc funtów obciążenia i może również wiązać ceramikę z ceramiką. Należy jednak zachować ostrożność przy wyborze odpowiedniego kleju, ponieważ niektóre mogą łączyć płytki niewłaściwie i wymagają ponownego zastosowania.

Podobne treści:  Jaką dachówkę wybrać do starego domu?

Istnieją różne rodzaje ceramiki i należy wybrać taki, który jest odporny na wilgoć i wodę. Jeśli ceramika będzie miała bezpośredni kontakt z wodą, epoksyd powinien być wodoodporny, ale nie nadaje się do mycia w zmywarce. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić etykietę każdego kleju ceramicznego, który kupujesz. W przeciwnym razie możesz skończyć z podłogą z płytek, która wygląda tandetnie. Poniżej wymieniono niektóre z bardziej powszechnych opcji dla napraw ceramicznych.

Weldbond jest klejem poliuretanowym, który może być stosowany do porowatych powierzchni. Produkt jest przeznaczony do trzymania płytek bez konieczności stosowania dodatków i może być mieszany 1:1 z wodą. Oprócz kitu, możesz użyć zaprawy thinset, jeśli planujesz zainstalować płytki ceramiczne na dużej powierzchni. Użycie zaprawy thinset pomoże Ci uzyskać gładką powierzchnię, podczas gdy mastyka wymaga nieco więcej pracy.

Jeśli chodzi o naprawę pękniętej płytki, wymagany jest cieńszy klej. Materiał ten ma większą siłę wiązania i nie uszkodzi otaczających go płytek. Jednak kleje typu thinset mogą pękać i trzeba je jak najszybciej naprawić lub wymienić. Wymaga to szczególnej ostrożności i umiejętności. Dodanie dodatków lateksowych może wzmocnić klej. Może to być dobra alternatywa dla tradycyjnych klejów, ale najlepiej najpierw skonsultować się z profesjonalistą.

Innym rodzajem kleju jest materiał kompozytowy o nazwie Ceramin, który posiada własny klej do układania płytek. Chociaż Ceramin nie wymaga użycia kleju, to zaleca stosowanie silikonowej masy uszczelniającej. Ceramin jest produktem kompozytowym płytek ceramicznych i ma podobną fakturę. Jest również wolny od PVC, przyjazny dla środowiska, nadaje się do recyklingu, jest lekki, wodoodporny i łatwo odzyskać. Jego główną zaletą jest podobna tekstura.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *