Jak przykleić styropian obok okien

Jak przykleić styropian obok okien

Kiedy mówimy, że styropian można przykleić do szyby obok okien, nie mamy na myśli tego, że jest on barierą dźwiękową. Styropian to produkt wykonany z tworzywa sztucznego, który można przykleić do okna, ale mówimy o prostej sztuczce, którą można wykonać przy odrobinie wiedzy. Czytaj dalej, aby odkryć, jak to zrobić.

Styropian jest produktem z tworzywa sztucznego

Być może znasz styropian jako jasną, białą substancję powszechnie stosowaną do izolowanych kubków do kawy, orzeszków do pakowania, zabawek, chłodnic i innych. Ale czym dokładnie jest styropian? W rzeczywistości jest to materiał polistyrenowy produkowany przez Dow Chemical Company. Materiał ten jest niezwykle kruchy, a także stanowi znaczne zanieczyszczenie środowiska. Do 2023 roku zostanie zakazany jako materiał opakowaniowy, co czyni go szczególnie niebezpieczną substancją.

Polistyren to twardy plastik, który jest powszechnie stosowany w materiałach opakowaniowych i jednorazowych kubkach do kawy. Choć jest tani i lekki, polistyren jest również bardzo toksyczny dla środowiska i życia morskiego. W rezultacie stanowi on 35% odpadów na amerykańskich wysypiskach. Tak więc, podczas gdy możesz zastanawiać się, co zrobić z tym plastikowym produktem, rozważ te wskazówki, aby utrzymać go z dala od śmieci.

Nie jest barierą dźwiękową

Polistyren to tani i lekki materiał budowlany o stosunkowo niskim współczynniku pochłaniania dźwięku. Materiał ten jest również bardzo odporny na wilgoć i ciepło, co czyni go skuteczną barierą akustyczną w ścianach. Sam w sobie nie jest jednak barierą dźwiękową, więc nie powinien być stosowany jako jedyna bariera przed hałasem. W rzeczywistości lepiej sprawdza się w połączeniu z innymi materiałami, w tym z płytami gipsowymi.

Podobne treści:  Jak przymocować styropian do Porothermu

Na szczęście polistyren w połączeniu z innymi materiałami może poprawić klasę przenikania dźwięku przez ścianę. W połączeniu z innymi materiałami polistyren stanowi świetną barierę dźwiękową, pomagając tłumić dźwięki z pomieszczeń o dużym natężeniu, takich jak studia nagrań i pomieszczenia medialne. Może być również stosowany jako materiał dźwiękoszczelny do drzwi i okien. Te akustyczne wtyczki są lekkie i można je łatwo przymocować do ścian.

Jest kompatybilny ze szkłem

Temperatura topnienia i temperatura zeszklenia szkieł pokrytych polistyrenem zostały określone przy użyciu różnicowego kalorymetru skaningowego. Proces formowania szkła przeprowadzono z mieszaninami polistyrenu i polibutadienu, które wykazały podobne temperatury topnienia i przyrosty ciepła właściwego. Z pomiarów tych wynika, że mieszanki polimerowe wykazują dobrą kompatybilność ze szkłem. Nie wykazują natomiast dobrej kompatybilności z innymi materiałami, takimi jak metale.

Polistyren jest doskonałym materiałem do ogólnego przechowywania próbek. Jest on powszechnie stosowany w opakowaniach do żywności i materiałach laboratoryjnych. Chociaż zarówno polistyren, jak i polipropylen są wymienne, istnieją pewne istotne różnice między tymi dwoma materiałami. Przed zakupem produktu należy dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją i cechami. Jak w przypadku każdego innego materiału, na rynku istnieje obecnie kilka gatunków polistyrenu.

Podobne treści:  Jakie styrobeton ma właściwości termiczne?

Można go przykleić do okien

Jeśli chcesz przykleić swój model domu do okien, możesz nałożyć klej na powierzchnię okna. Klej powinien być substancją lepką i móc łatwo przykleić się do szkła. Można go również stosować do okien, które są wykonane ze szkła. Klej można wykorzystać do przyklejenia swojego modelu do okien, które mają błyszczącą powierzchnię. Możesz również użyć kleju scenicznego Akcent z Woodland Scenics.

W tym eksperymencie na środek ośmiu próbek styropianu nałożono warstwę klejów o grubości 1 mm. Warstwy kleju miały różną grubość ze względu na różne tempo ich kurczenia się podczas utwardzania. Na przykład epoksydy po utwardzeniu miały grubość 1 mm, natomiast Primal(r) AC 35 i Loctite(r) SAP miały odpowiednio 0,60 i 0,25 mm grubości.

Można go sparować z innymi materiałami

Materiały, do których można przykleić styropian do okien, to drewno, metal i kompozyty. Przetestowano różne rodzaje klejów. Acrifix(r) 116 spowodował największą widoczną deformację tworzywa, wyginając je w kształt wklęsły. Kleje użyte w testach różniły się grubością, ponieważ wszystkie doświadczają innej szybkości skurczu podczas utwardzania. Najlepiej wypadły kleje użyte do przyklejania styropianu do okien i szkła.

Jeśli chodzi o kleje, naukowcy z Uniwersytetu Florydy przetestowali siedem klejów pod kątem ich zdolności do przyklejania polistyrenu do szkła i metalu. Testy obejmowały wygląd, pomiar koloru, testy twardości i rozciągania, rodzaj pęknięcia, obrazowanie za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego oraz odwracalność. Wyniki badań pomogą konserwatorom wybrać najlepszy rodzaj kleju do danego zadania.

Podobne treści:  Jak udekorować styropian z naszymi pomysłami

Może być stosowany jako zewnętrzny cień

Jeśli szukasz zewnętrznego cienia, możesz wybrać spośród wielu materiałów, w tym drewna i polistyrenu. Drewno może być wykorzystywane do konstrukcji napowietrznych, ogrodzeń, ekranów i żaluzji. Są one trwałe i łatwe do pracy. Dodatkowo, mogą być łatwo zakrzywione dla łuków. Dla zwiększenia trwałości, poliwęglan może być zabezpieczony przed promieniowaniem UV, co zapobiegnie żółknięciu arkusza i blokowaniu 99,9% słonecznych promieni UV.

Polistyrenowy cień zewnętrzny może być wykonany z dzianiny, czyli siatki. Ten rodzaj materiału jest trwały i odporny na rozdarcia, rozciąganie czy zwisanie. Jest także odporny na blaknięcie od promieniowania UV i ma dużą wytrzymałość na rozciąganie. W połączeniu z wentylatorem zewnętrznym, ten rodzaj cienia może trwać przez wiele lat. Po zainstalowaniu, styropianowy cień zewnętrzny jest idealnym cieniem dla Twojego patio, pokładu lub innej przestrzeni na zewnątrz.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *