Jaka jest różnica między styropianem a polistyrenem?

Jaka jest różnica między styropianem a polistyrenem?

Jeśli zajmujesz się produkcją przedmiotów, prawdopodobnie interesuje Cię znajomość różnicy pomiędzy tworzywem polistyrenowym a innymi stałymi tworzywami sztucznymi. Jeden rodzaj jest bardziej elastyczny niż drugi, a drugi jest bardziej trwały i tańszy w recyklingu. W tym artykule zbadamy te dwa typy bardziej szczegółowo. Po tym wszystkim, prawdopodobnie zastanawiasz się: Dlaczego ludzie używają polistyrenu?

Jest trwalszy

Jeśli chodzi o jakość materiału, polistyren jest lepszy od plastiku falistego. Oprócz wysokich właściwości termoizolacyjnych, styropian jest łatwy w transporcie, montażu i obróbce przy użyciu dowolnego narzędzia. Jednak jego łatwopalność i toksyczne działanie sprawiają, że nie nadaje się do budynków mieszkalnych. Ponadto wielu małym producentom może brakować technologii i standardów kontroli jakości wymaganych do prawidłowej produkcji. Oto kilka innych rzeczy, o których należy pamiętać, wybierając polistyren do projektu znaku:

Pod względem trwałości, materiały budowlane z polistyrenu ekspandowanego mają więcej zalet niż ich odpowiedniki z wełny mineralnej. Po pierwsze, polistyren może wytrzymać do 50 cykli zamrażania i rozmrażania bez utraty swoich właściwości termoizolacyjnych. Może również zachować swoje właściwości termoizolacyjne przez 60 do 70 lat bez degradacji. Ponadto nie gnije ani nie pleśnieje pod wpływem wilgoci. Wreszcie, polistyren jest nietoksyczny, co czyni go doskonałym materiałem do pakowania żywności.

Kolejną zaletą polistyrenu w stosunku do tworzywa piankowego są jego właściwości dźwiękoszczelne. Polistyren jest bardziej trwały niż pianka, ponieważ jest wykonany z monolitycznego materiału o mniejszych komórkach niż pianka. Ma również lepsze właściwości termoizolacyjne niż pianka, dzięki czemu jest skuteczniejszy w niektórych zastosowaniach, takich jak izolacja dachu. Jego właściwości dźwiękoszczelne sprawiają, że jest idealny do stosowania w głośnych miejscach. Lepiej nadaje się również do stosowania w pokryciach dachowych, gdzie zwykła pianka nie spełnia wymagań.

Podobne treści:  Jak układać styropian przy ocieplaniu balkonu

Taniej jest poddać recyklingowi

Polistyren w 100% nadaje się do recyklingu, ale dla niektórych osób recykling nie jest zbyt atrakcyjny. Jego niewielka waga utrudnia zbieranie z pojemników przy krawężnikach, a ponadto jest niewygodny i trudny w transporcie. Dlatego wiele miast i miasteczek ma program, który go akceptuje. Niektóre miasta, takie jak Los Angeles i Toronto, nie mają takiego programu. Ale mają programy, które przetwarzają styropian.

Produkcja nowego polistyrenu jest bardziej opłacalna niż jego recykling. Ponieważ polistyren jest tak trudny do recyklingu, większość zakładów recyklingowych nie jest przystosowana do jego przetwarzania. Proces ten jest kosztowny i czasochłonny. Ponadto, rynek recyklingu polistyrenu prawie nie istnieje. Ponadto, krucha forma polistyrenu utrudnia recykling, ponieważ rozpada się on na drobne kawałki.

Oprócz tego, że polistyren jest tańszy w recyklingu, jest bardziej przyjazny dla środowiska niż inne tworzywa sztuczne. Recykling tego tworzywa zmniejszy ilość ropy naftowej potrzebnej do produkcji nowego polistyrenu. Recykling zmniejszy ilość ropy naftowej potrzebnej do produkcji nowego polistyrenu, ale nadal będzie wymagał energii do transportu i ponownego przetworzenia. Jeśli musisz pozbyć się plastiku, taniej jest oddać stary do recyklingu i kupić nowy.

Podobne treści:  Jak długo schnie beton styropianowy?

Inną korzyścią z recyklingu polistyrenu jest to, że plastik nie zaśmieca już naszych ulic. W rzeczywistości polistyren jest tak stabilny chemicznie, że jego rozkład może trwać 500 lat lub dłużej. Może być również przenoszony przez wiatr do dróg wodnych i oceanów, gdzie może powodować zanieczyszczenia. A ten materiał przyczynia się do powstania Wielkiej Pacyficznej Łaty Śmieci, która jest dwa razy większa od Teksasu.

Recykling polistyrenu z odzysku to najlepsza opcja dla firm, które chcą w zrównoważony sposób wpływać na naszą planetę. Większość miejskich programów recyklingu nie jest w stanie przetwarzać EPS, ale to rozwiązanie może być skuteczne dla niektórych firm. Przy użyciu technologii zwanej Pyrowave, technologia ta może przetwarzać polistyren w syntetyczną ropę naftową. Syntetyczna ropa naftowa jest w wysokim stopniu przetwarzalna i może być wykorzystywana do innych zastosowań, takich jak kaski rowerowe i wysokiej jakości paliwo lotnicze.

Jest bardziej obojętny

Polistyren to syntetyczny polimer węglowodorów aromatycznych, który po raz pierwszy skomercjalizowano w 1931 roku. Jest on podstawowym składnikiem w produkcji styropianu – rozprężalnej pianki polistyrenowej. Polistyren ma kilka zalet, takich jak to, że jest niedrogi i pochłania energię. Jest to również materiał uniwersalny, dający się formować i trwały.

Podobne treści:  Jak przymocować styropian do Porothermu

Ze względu na swój obojętny charakter nie reaguje z większością substancji. Jest rozpuszczalny w niektórych rozpuszczalnikach organicznych, w tym w acetonie. W naturze może rozpadać się na mniejsze kawałki, ale te kawałki nadal zawierają skład chemiczny oryginalnego produktu. Kawałki te przylegają do powierzchni i mogą stanowić zagrożenie dla śmieci. Niektóre firmy decydują się jednak na kompostowanie polistyrenu, dzięki czemu stanowi on mniejszy problem dla środowiska.

PS został po raz pierwszy odkryty przez Eduarda Simona w 1839 roku, gdy destylował żywicę z drzewa sweetgum. Simon zauważył, że materiał zgęstniał po kilku dniach. Sądził, że jest to wynik utleniania. Jednak John Buddle Blyth i August Wilhelm von Hofmann ostatecznie uzyskali ten sam wynik bez tlenu i zmienili nazwę substancji na metastyrol. W latach 80. XIX wieku francuski naukowiec Paul Berthelot odkrył proces polimeryzacji, który przekształca monomer w trójwymiarowy łańcuch.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *