Jaką dachówkę wybrać na dach mansardowy

Jaką dachówkę wybrać na dach mansardowy

Jeśli planujesz zainstalować dach mansardowy na swoim domu, musisz wiedzieć, że masz wiele możliwości wyboru. Opcje te obejmują gonty drewniane, płytki łupkowe lub łupek naturalny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych stylach. Materiały dachowe są jedną z najdroższych decyzji w projektowaniu i instalacji domu. Wybór właściwego jest kluczowy, ponieważ określa ogólną estetykę domu, jego lokalizację i żywotność.

Łupek naturalny

Przed zainstalowaniem płytek z łupka naturalnego na dachu mansardowym, materiał musi przebyć długą drogę. Geolodzy badają najlepsze miejsca do wydobycia. Po wydobyciu łupek jest cięty lub krojony na duże płyty i transportowany do fabryki. Tam wykwalifikowani rzemieślnicy wybierają łupki na podstawie ich wielkości, jakości i potencjalnego zastosowania. Po przycięciu łupek jest fazowany przez maszynę i ostatecznie gotowy do montażu.

Chociaż łupki syntetyczne są znacznie tańsze, nie oszczędzają planety. Wymagają paliw kopalnych, energii, wody, chemikaliów i włókien sztucznych. Z drugiej strony, łupek naturalny wymaga skał. Wydobycie łupka naturalnego zajmuje wiele lat, co sprawia, że łupek syntetyczny jest opcją niezrównoważoną. A płytki z łupka syntetycznego mogą nie wytrzymać tak długo jak łupek prawdziwy. Tak więc decyzja o zastosowaniu płytek łupkowych na dachu mansardowym jest ostatecznie kwestią gustu, preferencji i budżetu.

Podobne treści:  Jak czyścić płytki ceramiczne

Gonty drewniane

Projekt dachu mansardowego jest zakrzywiony do wewnątrz i ma spłaszczone dolne połacie. Jest on powszechnie spotykany na dużych budynkach z XIX wieku. Jak każdy inny rodzaj dachu, mansarda będzie cierpieć z powodu gromadzenia się wody i śniegu. Jednak regularna konserwacja dachu mansardowego pomoże Ci uniknąć rozległych uszkodzeń. Aby utrzymać dach mansardowy w dobrym stanie, upewnij się, że sprawdzasz go co najmniej raz w roku.

Tradycyjnie dachy mansardowe są wykończone dachówkami łupkowymi i gontami drewnianymi. Materiały te utrzymują “historyczny” wygląd dachu, dodając jednocześnie piękna domowi. Możesz zastąpić te materiały bardziej trwałymi lub tańszymi opcjami. Wybierając odpowiedni materiał na dach mansardowy, należy wziąć pod uwagę swój budżet i lokalizację. Drewniane gonty będą kosztować więcej niż gonty asfaltowe, ale zapewnią doskonałe wykończenie dachu mansardowego.

Łupek

Projekt dachu mansardowego zależy w dużej mierze od materiału pokrycia dachowego. Często dachówka łupkowa jest układana na drewnianych łatach, które zapewniają tymczasowe wodoszczelne uszczelnienie. Łaty służą również jako izolacja, chroniąc dach przed kurzem i wiatrem, a także łagodzą nierówności między deskami poszycia. W niektórych konstrukcjach użytkowych można jednak stosować dachówki łupkowe z dużymi przerwami między nimi, co może być dobrym sposobem na obniżenie kosztów materiału.

Podobne treści:  Jaką dachówkę wybrać na dach bez okapu?

Za pomocą młotka do drewna lub dłuta rozłupujemy łupek na dwa równe kawałki. Powtarzaj ten proces aż do uzyskania pożądanej grubości. Następnie przytnij płytkę do pożądanego rozmiaru. Po tym, przebij dwa gwoździe w łupku w kierunku góry. Liczba otworów zależy od wielkości łupka i obszaru ekspozycji. Po uzyskaniu pożądanej grubości, przybić łupek na miejscu i pozostawić do utwardzenia.

Płytki łupkowe

Estetyka dachów łupkowych jest tak różnorodna, jak paleta dostępnych dziś stylów i kolorów. Łupek jest materiałem ognioodpornym i kamieniem naturalnym, który jest niezwykle trwały. Dach z łupka będzie trwał przez wieki, a jego wrodzona odporność na wodę, ciepło i złą pogodę jest świetnym punktem sprzedaży. Ponadto, łupek wymaga mniejszej konserwacji niż inne materiały dachowe. Płytki łupkowe można znaleźć w wielu odcieniach w zależności od ich składu chemicznego i regionu pochodzenia.

Łupek naturalny jest idealnym materiałem na dach mansardowy, ponieważ można go dopasować do różnych kątów nachylenia i zakładek. Ciemny odcień materiału pasuje również do historycznego pochodzenia tej konstrukcji. Podwójny spadek dachu pomaga również w prawidłowym odprowadzaniu wody deszczowej. Pojawienie się mansard w XIX wieku wyostrzyło rozum architektów. Są one również doskonałym sposobem na dodanie dodatkowej przestrzeni na poddaszu.

Podobne treści:  Jaką dachówkę wybrać do fotowoltaiki

Płytki łupkowe Palema

Jedną z zalet wyboru łupka na dach mansardowy jest to, że nigdy nie wyblaknie. Jest również ognioodporny klasy A i jest całkowicie bezobsługowy. Jest dostępny w wielu kolorach, w tym szarym, zielonym, fioletowym, czarnym, czerwonym i cętkowanym. Te cechy sprawiają, że łupek jest doskonałym wyborem dla dachów mansardowych, ponieważ mogą one pasować do prawie każdego stylu architektonicznego. Dachy z łupka wyglądają również doskonale w połączeniu z dowolnymi dachami skoordynowanymi kolorystycznie.

Istnieją pewne wady pokryć dachowych z łupka. Jedną z nich jest to, że jest on niezwykle kruchy. Ludzie często łamią dachy łupkowe podczas pracy na dachu, więc wymiana może być trudna. Inną wadą jest to, że trzeba znaleźć płytki zastępcze, a to nie zawsze jest możliwe. Płytki łupkowe mają również długą historię i mogą być dość drogie, ale są również bardzo trwałe i długowieczne.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *