Jaki komin wybrać do pieca na pellet

Jaki komin wybrać do pieca na pellet

Jeśli rozważasz zakup pieca na pellet, prawdopodobnie będziesz chciał dowiedzieć się, jaki typ komina kupić. Dwa najczęściej spotykane typy to komin z górnym i dolnym podajnikiem. Oto przegląd zalet i wad każdego z nich: Koszt, Wentylacja i Wydajność. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Jaki komin kupić, aby piec na pellet był bardziej wydajny? Co z twoim budżetem?

Górny podajnik vs dolny podajnik

Wybierając piec na pelet, możesz chcieć wybrać pomiędzy kominem z górnym podajnikiem a kominem z dolnym podajnikiem. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Piece z dolnym podawaniem są mniej wydajne niż piece z górnym podawaniem i wymagają okresowego czyszczenia popielnika. Podczas gdy piece z górnym podawaniem są bardziej wydajne, może się okazać, że modele z dolnym podawaniem są droższe. Typ komina, który wybierzesz, będzie zależał od warunków pracy Twojego pieca.

Podstawowe różnice pomiędzy kominem z górnym podajnikiem a kominem z dolnym podajnikiem to ilość wytwarzanego popiołu, a te dwa typy kominów mają różną moc BTU. Pelety premium są droższe, ale mają niższą zawartość popiołu. Ponadto, pellety premium powinny mieć mniej niż 300 części na milion zawartości sodu. Zawartość popiołu w piecu na pellet powinna być mniejsza niż 0,5%, ale większa ilość spowoduje powstanie kawałków stopionego popiołu i uniemożliwi przepływ powietrza do pieca.

Różnica między kominem z górnym podajnikiem a kominem z dolnym podajnikiem jest większa niż sugeruje nazwa. Komin z górnym podajnikiem jest zaprojektowany jako bardziej odporny na ogień, podczas gdy komin z dolnym podajnikiem jest bardziej podatny na zapalenie się. Przedstawia on komorę, w której mogą gromadzić się gazy. Najlepiej unikać komina z dolnym podawaniem, jeśli rozważamy zakup pieca na pellet.

Przy zakupie komina z górnym podawaniem upewnij się, że rozważasz, ile ciepła będziesz używać. Jeśli zamierzasz używać pieca na pellet w sposób ciągły, będziesz chciał mieć większy komin o wyższej wartości BTU, podczas gdy użytkownicy dodatkowego ogrzewania poradzą sobie z mniejszym. Pamiętaj, że ważne jest, aby piec na pellet znajdował się z dala od mebli, miejsc o dużym natężeniu ruchu i poza zasięgiem małych dzieci.

Podobne treści:  Jaki komin wybrać do pieca gazowego?

Kominy z górnym podajnikiem są łatwiejsze w utrzymaniu niż kominy z dolnym podajnikiem. Ponieważ piece na pelety działają na prąd, wymagają mniej energii elektrycznej niż tradycyjne piece na drewno. W przeciwieństwie do innych rodzajów kominków, są one również bezpieczniejsze i wymagają mniej regularnej konserwacji. Zużywają mniej drewna, co oznacza mniej popiołu, a tym samym mniej kreozotu, który może być szkodliwy dla kominów i pożarów.

Wentylacja

Dobrej jakości piec na pellet wymaga odpowiedniej wentylacji, aby utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz. Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące prawidłowego odpowietrzania piecyków na pellet. Aby prawidłowo odpowietrzyć piec na pellet należy mieć odpowiednią przestrzeń wokół komina lub rury wentylacyjnej. Należy sprawdzić i wyregulować rurę przynajmniej co sześć miesięcy. Jeśli nie przestrzegasz tych wskazówek, ryzykujesz, że będziesz musiał stawić czoła wielu problemom z piecem na pellet. Aby temu zapobiec, należy sprawdzić u producenta pieca specyficzne wymagania.

Prawidłowe odpowietrzanie jest niezbędne dla ochrony domu przed wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami bezpieczeństwa. Odpowietrznik pieca na pellet powinien znajdować się co najmniej cztery stopy od ściany zewnętrznej i co najmniej jedną stopę nad paleniskiem. Podczas gdy wentylacja nie jest konieczna w przypadku pieców elektrycznych, można użyć komina murowanego. Jeśli nie korzystasz z elektryczności, możesz zainstalować odpowietrznik dla pieca na pelety na ścianie zewnętrznej. Musisz jednak upewnić się, że masz dobrej jakości przewód kominowy.

Aby zainstalować odpowietrznik, zacznij od zmierzenia odległości pomiędzy twoim kominem a piecem na pelet. Jeśli piec na pellet jest zamontowany przy ścianie, można zainstalować kolanko lub trójnik z tyłu urządzenia na zewnątrz. Jeśli odległość między kominem a piecem na pellet jest większa niż ta, zainstaluj rurę 4″ typu L. Aby zapewnić prawidłowy przepływ powietrza, zainstaluj adapter urządzenia lub gilzę ścienną.

Podobne treści:  Jak wyczyścić komin ceramiczny krok po kroku

Dobry piec na pellet wymaga odpowiedniego odpowietrzenia dla prawidłowego działania. Odpowietrzony piec pomoże zapobiec gromadzeniu się dymu i spalin wewnątrz budynku. W przypadku piecyka z bezpośrednim odpowietrzeniem, otwór w ścianie powinien wystarczyć, ale nadal zalecane jest wykonanie odpowiedniego przewodu kominowego. Niektórzy instalatorzy mogą zaproponować otwór w ścianie jako alternatywę. W przypadku zastosowania tej ostatniej metody należy sprawdzić lokalne przepisy budowlane, aby upewnić się, że spełnia ona wymagania.

Podczas instalacji pieca na pellet należy skonsultować się z wykwalifikowanym instalatorem lub zatrudnić profesjonalistę do wykonania tej pracy. Proces instalacji nie jest trudny i powinien być wykonany przez dwie osoby. Należy upewnić się, że piec posiada prawidłowe odpowietrzenie – wentylacja jest kluczowym elementem ogólnego działania urządzenia. Certyfikowany instalator będzie mógł polecić niezawodnego instalatora pieców na pelet. Wtedy możesz spać spokojnie wiedząc, że zainstalowałeś piec wysokiej jakości.

Sprawność

Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o sprawności kominów do pieców na pellet. Podczas gdy literatura dotycząca tego typu pieców jest bardzo zróżnicowana, większość z nich wymienia sprawność w zakresie od 70 do 80 procent. Podczas gdy piece na pelety mogą być głośne, są one również stosunkowo czyste spalanie. Piece na pelety produkują tylko 0,5-1% popiołu. Głównym problemem w przypadku pieców z górnym zasilaniem jest to, że pelety o wysokiej zawartości popiołu nie spalają się tak efektywnie jak pelety o niższej zawartości popiołu.

Wydajność BTU piecyka na pellet różni się w zależności od typu. Piece na pelet różnią się wielkością, a ich wydajność waha się od 30 000 do 170 000 BTU na godzinę. Wybierz rozmiar pieca, który najlepiej ogrzeje obszar, który chcesz ogrzać. Większe piece na pelety są zazwyczaj przeznaczone do zastąpienia pieca z wymuszonym obiegiem powietrza i mają duże leje do przechowywania peletów. Ocena BTU jest oparta na ilości spalanego pelletu. Pelety premium będą produkować wyższą moc BTU.

Podobne treści:  Jak udekorować kominek w salonie

Pelety są przyjazne dla środowiska i są wykonane z odpadów rolnych i leśnych. Wytwarzają również mniej kreozotu niż drewno, który jest potencjalnie łatwopalną substancją mogącą uszkodzić wkład kominowy. Dodatkowo, piece na pelety wytwarzają znacznie mniej dymu niż drewno. Ogólnie rzecz biorąc, pelety produkują mniej ciepła niż drewno, więc komin jest bardziej wydajny dla tego typu pieca. Są one o dziewięćdziesiąt procent bardziej wydajne niż drewno i tańsze niż paliwa kopalne.

Chociaż piece opalane drewnem są najpopularniejszą formą ogrzewania domu, modele zasilane peletami mają wiele zalet. Spalają się czyściej, są bezpieczniejsze niż gaz i mogą stanowić uzupełnienie systemu ogrzewania całego domu. Przy prawidłowej instalacji, piecyki na pelety mogą pracować bez większego nadzoru przez pół dnia lub dłużej w normalnych warunkach pracy. Są one również doskonałym źródłem energii, więc mogą nawet uzupełniać elektryczny grzejnik przestrzenny.

Wydajność pieca na pelet zależy od tego, jak duże jest urządzenie i jakiej jakości pelet używasz. Aby ogrzać dom o powierzchni dwustu stóp kwadratowych, potrzebujesz urządzenia o wydajności 65 000 BTU na godzinę. Aby wytworzyć taką samą ilość ciepła, należy spalić około 60 funtów peletów dziennie. To daje jedną tonę peletek na miesiąc.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *