Aby zrobić własny beton ognisty, będziesz potrzebował dwie łopaty gliny ognistej i 4,5 litra (1 galon) wody. Mieszaj, aż uzyskasz twardą, ale możliwą do wykonania konsystencję, a następnie przetestuj mieszankę rzucając ją w powietrze. Jeśli rozpadnie się, gdy ją złapiesz, musisz dodać więcej suchych składników. Proporcje są zazwyczaj następujące: pół części cementu murarskiego do dwóch trzecich perlitu do jednej połowy gliny ogniotrwałej.
Zaprawa ogniotrwała
Zaprawa ogniotrwała jest specjalnie opracowaną mieszanką piasku, cementu i gliny ogniotrwałej. Stosuje się ją zazwyczaj do układania cegły ogniotrwałej w miejscach o wysokiej temperaturze. Materiał nie powinien być nakładany na gorące powierzchnie. Z reguły stosuje się go tylko w budownictwie wewnętrznym. Istnieją dwa rodzaje zaprawy ogniotrwałej: hydraulicznie wiążąca i schnąca na powietrzu. Zaprawę ogniotrwałą hydrauliczną ustawia się jak zaprawy na bazie portlandu. Można też kupić zaprawy ogniotrwałe schnące na powietrzu, które mają konsystencję podobną do masy gipsowej.
Cement ogniotrwały
Beton ogniotrwały jest doskonałym materiałem budowlanym, który zachowuje właściwości fizyko-mechaniczne pod wpływem wysokich temperatur. Jest stosowany w piecach przemysłowych, jednostkach termicznych i innych konstrukcjach, które są narażone na długotrwałe działanie ciepła. Podczas gdy ten rodzaj betonu jest trwały, może być szkodliwy dla ludzi i środowiska, jeśli materiał pęka lub zapala się, jak to ma miejsce w piecach przemysłowych. Beton ogniotrwały wykazuje również doskonałą szczelność i integralność. Składa się on ze specjalnej mieszanki cementu glinowego i pokruszonego piasku szamotowego.
Szpachla ogniotrwała
Szpachla ogniotrwała jest częstym składnikiem przy budowie konstrukcji betonowych i murowanych. Jest doskonałym klejem dla różnych projektów i może być używany jako substytut zaprawy w szerokim zakresie zastosowań. Może być stosowany do naprawy lub uszczelniania połączeń w piecach i cegłach kominkowych. Występuje w różnych kolorach i może być łatwo formowany. Formuła rozpuszczalna w wodzie pozwala na łatwe czyszczenie.
Cegła ogniotrwała kwasowa
Kiedy potrzebujesz materiału ogniotrwałego, który jest odporny na działanie kwasów, możesz użyć cegły ogniotrwałej kwasowej. Cegły te, znane również jako cegła kwasoodporna, produkowane są z naturalnej gliny ogniotrwałej, która jest powoli wypalana. Mają zazwyczaj biały lub żółtobiały kolor i ważą od trzech do trzech i pół kilograma. Są bardzo odporne na wysokie temperatury i znajdują zastosowanie w budownictwie oraz przy wykładaniu pieców i komór. Cegły kwasoodporne ze względu na swój skład są również doskonałym materiałem na okładziny ogniotrwałe.
Zaprawa żaroodporna
Aby zastosować zaprawę żaroodporną na konstrukcji betonowej, należy wymieszać materiał w jednolitym stanie. Składniki mieszanki zaprawy to glina ogniotrwała, piasek, cement portlandzki, wapno i woda. Zawartość wapna jest niezbędna, aby cement mógł wytrzymać bardzo wysokie temperatury. Mieszankę należy dokładnie wymieszać w suchym środowisku. Aby uzyskać właściwą konsystencję, należy dodawać wodę w regularnych odstępach czasu. Nie należy dodawać zbyt dużo wody, ponieważ spowoduje to, że zaprawa będzie zbyt mokra i może spowodować, że nie będzie prawidłowo spływać.
Zaprawa na wysokie temperatury
Przygotowanie zaprawy wymaga pewnych przygotowań. Po pierwsze, należy doprowadzić mieszankę do stanu jednolitego. Wymieszać ją na płaskiej powierzchni, np. na taczce. Następnie w regularnych odstępach czasu dodawać wodę. Mieszanka musi być jednolicie mokra. Nie należy dodawać zbyt dużo wody, w przeciwnym razie zaprawa nie będzie płynąć. W gorącym klimacie należy stosować wstępnie wymieszaną zaprawę ogniotrwałą, która nie wysycha tak bardzo.
Szpachla żaroodporna
Proces wykonywania betonu ogniotrwałego jest łatwy, ale należy zachować ostrożność podczas jego wykonywania. Istnieją pewne kroki, których należy przestrzegać. Szpachla żaroodporna jest związkiem chemicznym używanym do produkcji betonu ogniotrwałego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym związku, czytaj dalej. Omówimy tutaj główne kroki. Materiał ten jest często określany jako “glina ogniotrwała”.
Podobne tematy
- Jak zrobić beton ogniotrwały w domu
- Jak określić czy spoinować komin klinkierowy
- Jak zbudować komin z cegły
Ojciec dójki dzieci i szczęśliwy mąż. Od lat buduje i inwestuje na rynku nieruchomości. Posiadam ogromną wiedzę na temat budowy i inwestycji w nieruchomości. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.