Wybór odpowiedniego systemu oddymiania wymaga konsultingu ze strony firmy wykonawczej oraz analizy finansowej. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna w obliczu ograniczonego budżetu oraz pojawiających się pytań o łączny koszt inwestycji. Nie zawsze da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dlatego też warto na wstępie skupić się na wycenie głównego komponentu – tj. centrali oddymiania.
Jak działa system oddymiania?
System oddymiania grawitacyjnego lub mechanicznego ma za zadanie odprowadzać dym i ciepło, naturalnie powstające i gromadzące się podczas pożaru. To dzięki niemu możliwe jest sukcesywne usuwanie trujących produktów spalania, które są głównym zagrożeniem dla elewacji i przebywających wewnątrz osób. Sprawna cyrkulacja i pozbywanie się dymu oczyszcza drogi ewakuacyjne, pomaga w przeprowadzeniu akcji ratunkowej, a także umożliwia samodzielną ewakuację.
W dużym uogólnieniu – system oddymiania odprowadza dym w kierunku dachu, wspierając naturalny ciąg. Cały mechanizm opiera się na kilku komponentach, m.in. na:
- Elementach oddymiających i napowietrzających, na czele których królują klapy dymowe,
- Centrali sterującej, łączącej w sobie detektory i siłowniki,
- Czujnikach – w tym czujnikach ciepła i dymu.
Koszty centrali oddymiającej
Centrala sterująca nazywana jest sercem całego systemu. To ona koordynuje bowiem pracę wielu podzespołów, stanowiąc za główny filar całej ochrony. Jako że jest to podstawowy, autonomiczny element składowy – głównie to o nią jest najwięcej pytań, również tych, dot. wyceny.
Odpowiedź na to pytanie jednak nie jest tak łatwa – ostatecznie bowiem wycena zależy od wielu czynników – m.in. poziomu zaawansowania, wielkości, stosowanej technologii, ale także renomy producenta. W uśrednieniu więc centrala kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Czy warto zainwestować więcej?
Tak. W obliczu szkód, które wywołać może pożar i dym, to właśnie centrala warta jest dodatkowej inwestycji. Starannie dobrany, profesjonalny system to nie fanaberia, a gwarancja jakości i bezpieczeństwa (a na tym nie ma co oszczędzać, prawda?).
Ostatecznie sprawnie działający system oddymiania to:
- Bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko kumulowania wysokiej temperatury,
- Niezawodność,
- Szybka i automatyczna reakcja,
- Możliwość dostosowania dodatkowych podzespołów i urządzeń,
- Zintegrowany system, współpracujący z innymi elementami w obiekcie.
Aby poznać cenę centrali oddymiania skonsultuj się z profesjonalną firmą z prośbą o stworzenie indywidualnego kosztorysu.
Podobne tematy
- Które rolety dla siebie wybrać?
- Oddanie inwestycji po budowie – jak się do tego przygotować?
- Na ile pomieszczeń należy przeznaczyć komin wentylacyjny?
Ojciec dójki dzieci i szczęśliwy mąż. Od lat buduje i inwestuje na rynku nieruchomości. Posiadam ogromną wiedzę na temat budowy i inwestycji w nieruchomości. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.