Ile kosztuje dobra centrala oddymiania?

Wybór odpowiedniego systemu oddymiania wymaga konsultingu ze strony firmy wykonawczej oraz analizy finansowej. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna w obliczu ograniczonego budżetu oraz pojawiających się pytań o łączny koszt inwestycji. Nie zawsze da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dlatego też warto na wstępie skupić się na wycenie głównego komponentu – tj. centrali oddymiania.

Jak działa system oddymiania?

System oddymiania grawitacyjnego lub mechanicznego ma za zadanie odprowadzać dym i ciepło, naturalnie powstające i gromadzące się podczas pożaru. To dzięki niemu możliwe jest sukcesywne usuwanie trujących produktów spalania, które są głównym zagrożeniem dla elewacji i przebywających wewnątrz osób. Sprawna cyrkulacja i pozbywanie się dymu oczyszcza drogi ewakuacyjne, pomaga w przeprowadzeniu akcji ratunkowej, a także umożliwia samodzielną ewakuację.

Podobne treści:  Analiza mikroskopowa gruntu - na czym polega?

W dużym uogólnieniu – system oddymiania odprowadza dym w kierunku dachu, wspierając naturalny ciąg. Cały mechanizm opiera się na kilku komponentach, m.in. na:

  • Elementach oddymiających i napowietrzających, na czele których królują klapy dymowe,
  • Centrali sterującej, łączącej w sobie detektory i siłowniki,
  • Czujnikach – w tym czujnikach ciepła i dymu.

Koszty centrali oddymiającej

Centrala sterująca nazywana jest sercem całego systemu. To ona koordynuje bowiem pracę wielu podzespołów, stanowiąc za główny filar całej ochrony. Jako że jest to podstawowy, autonomiczny element składowy – głównie to o nią jest najwięcej pytań, również tych, dot. wyceny.

Podobne treści:  Ukończony kurs na walec i perspektywy pracy w Wielkiej Brytanii

Odpowiedź na to pytanie jednak nie jest tak łatwa – ostatecznie bowiem wycena zależy od wielu czynników – m.in. poziomu zaawansowania, wielkości, stosowanej technologii, ale także renomy producenta. W uśrednieniu więc centrala kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Czy warto zainwestować więcej?

Tak. W obliczu szkód, które wywołać może pożar i dym, to właśnie centrala warta jest dodatkowej inwestycji. Starannie dobrany, profesjonalny system to nie fanaberia, a gwarancja jakości i bezpieczeństwa (a na tym nie ma co oszczędzać, prawda?).

Ostatecznie sprawnie działający system oddymiania to:

  • Bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko kumulowania wysokiej temperatury,
  • Niezawodność,
  • Szybka i automatyczna reakcja,
  • Możliwość dostosowania dodatkowych podzespołów i urządzeń,
  • Zintegrowany system, współpracujący z innymi elementami w obiekcie.
Podobne treści:  Jak przygotować się do pracy na budowie w Wielkiej Brytanii?

Aby poznać cenę centrali oddymiania skonsultuj się z profesjonalną firmą z prośbą o stworzenie indywidualnego kosztorysu.  

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *