Jak obliczyć straty ciepła przez dach

Jak obliczyć straty ciepła przez dach

Wartości izolacji

Pierwszym krokiem w obliczaniu strat ciepła przez dach jest określenie ilości izolacji. Aby to zrobić, należy znać wartość Brytyjskiej Jednostki Termicznej (BTU). Jest to ilość ciepła potrzebna do podniesienia temperatury funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Powinieneś również wziąć pod uwagę grubość izolacji dachu. Pomoże to zdecydować, jak dużo izolacji potrzebujesz i ile musisz dodać do swojego domu.

Kolejnym krokiem w określeniu ilości potrzebnej izolacji jest określenie wartości R każdej warstwy. Typowe ściany mają wartość R około siedmiu dla warstwy wewnętrznej i około sześciu dla zewnętrznej. Są to wartości średnie, a wartości izolacji sufitu i dachu są znacznie niższe. Należy pamiętać, że budynki superizolowane mają mniej warstw izolacji niż typowe budynki w świecie rzeczywistym. Również ilość rur i materiałów konstrukcyjnych w prawdziwych domach zmniejsza wartość R.

Wartość U

Przy obliczaniu strat ciepła przez dach należy określić wartość U materiału. Jest to standardowy pomiar, ale dokładna wartość różni się w przypadku różnych materiałów budowlanych. Ściany z cegły jednopowłokowej będą tracić więcej ciepła niż ściany szczelinowe. Zamiast standardowych cegieł powinno się stosować pustaki termiczne. Również ilość wymian powietrza jest ważna, ponieważ pomaga obliczyć efekty przeciągów i osób chodzących po domu.

Podobne treści:  Jak chronić dach przed ptakami

Wartość R pojedynczej ściany jest taka sama jak jej wartość U, ale w przypadku ściany mieszkalnej o wymiarach dwa na cztery cale, jej wartość wynosi 4. Czyli wartość R nieizolowanej części ściany wynosi cztery, a tej z ocieploną częścią ściany 14,3 cala. Wartość U całej ściany, czyli ściany zewnętrznej, oblicza się wtedy jako stosunek wartości R każdej sekcji do całkowitej powierzchni budynku.

Wartość K

Jeśli chodzi o obliczanie strat ciepła przez dach domu, masz dwie podstawowe opcje. Możesz użyć wartości K, która jest również znana jako wartość lambda, lub możesz użyć “wartości R”, która jest równoważna różnicy temperatur w stopniach Fahrenheita na metr kwadratowy materiału. Można również obliczyć straty ciepła przez dach domu za pomocą wzoru znanego jako Formula-R, zarejestrowanego znaku towarowego Owens Corning.

Podobne treści:  Jak przeprowadzić kabel antenowy przez dach domu

Wzór na obliczenie strat ciepła przez element budynku jest taki sam, jak w przypadku ogólnych strat ciepła budynku. Wartość U, która mierzy przepływ ciepła do i z budynku, jest odwrotnością sumy wartości k dla materiałów poszycia budynku. Dach typowego budynku wykonany jest z płyty gipsowej o grubości czterech cali na warstwie płyty z włókna szklanego o grubości jednego cala oraz płytki akustycznej o grubości 3/4 cala zawieszonej na ceowniku.

Wykorzystanie wielu tabel do obliczenia strat ciepła

Wykorzystanie wielu tabel do obliczenia strat ciepła przez dach jest prostą procedurą, choć interpretacja wyników nie zawsze jest prosta. Na przykład, jeśli rozważasz budowę dwupiętrowego domu jednorodzinnego z płaskim dachem, będziesz chciał użyć obliczeń strat ciepła, które uwzględniają różnicę między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz. Na szczęście istnieje wiele tabel służących do tego celu, a na stronie internetowej LBL można znaleźć instrukcje, jak z nich korzystać.

Podobne treści:  Jak wysoko nad dachem powinien znajdować się komin?

Niektóre materiały budowlane mają wartości oporu, które są powszechnie wymieniane w literaturze budowlanej. Te wartości oporu są często określane jako wartości U. Stanowią one odwrotność sumy oporów w poszyciu budynku. Na przykład płaski dach o wymiarach 40′ x 100′ może składać się z czterech cali płyty gipsowej na 1″ płycie z włókna szklanego i trzech czwartych cala płytki akustycznej zawieszonej na kanale. Użycie wielu tabel do obliczenia strat ciepła przez dach takiego budynku może dać bardzo dokładne obliczenia.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *